Logo image
Logo image

En Dirençli Ülkeler Hangileridir?

2 dakika
En Dirençli Ülkeler Hangileridir?
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yeni bir çalışma, dünyadaki en dirençli ülkelerin hangileri olduğunu gösteriyor. Nereden geldiğiniz önemli değil, siz sizsiniz. Ancak, az ya da çok gelişmemize yardımcı olan belirli “bileşenler” olduğu açıktır. Bu bileşenler toplumları ve kültürleri oluşturur. Dolayısıyla, onları kısmen dirençli olarak sınıflandırabiliriz.

“Yaşamak için bir ‘neden’i olan, her türlü ‘nasıl’a dayanabilir.”

– Friedrich Nietzsche

Direnç nedir?

Direnç, olumsuz koşullara uyum sağlama yeteneğidir. Yüksek derecede bir dirence sahip olmak, bir kişinin kaynakları (öğrenilen) veya karakteri (kalıtımları) nedeniyle karmaşık durumların üstesinden gelme kapasitesini artırır. Dirençli bir insan iyi stres yönetimi gösterir. Buna karşılık olarak, sıklıkla yüksek özgüvene sahip olduklarını ve sinirlenmemek için güçlü bir kapasiteye sahip olduklarını gösteriyorlar.

Direnç çok olumlu bir özelliktir çünkü bireyin olumsuz deneyimleri güç olarak kullanmasına izin verir. Karmaşık bir deneyimin üstesinden gelinmesi, insanlara gelecekte kendi lehlerine kullanabilecekleri çok fazla deneyim sunar.

Some figure

En dirençli ülkeleri incelemek

Bu çalışma referans olarak Global Direnç Endeksini kullanmaktadır. Bu endeks üç kategoride gruplanmış dokuz faktörü değerlendirmektedir. Bu, bir ülkenin sakinlerinin kriz sonrasında toparlanma yeteneklerini belirler. Sorular doğal afet riski, ulusun altyapısı, politik istikrarı, değerleri ve yolsuzluk seviyeleri gibi unsurlarla ilgilidir.

Kullanıcıların değişiklikler karşısında davranışları gibi konulara cevap vermesi gerekir. Başka bir deyişle, bu endeks belirli kritik durumlara karşı tutumlar, duygusal inişler ve çıkışlar, diğer insanlara güvenme yeteneği, eleştiriye karşı toleransları ve sorunların üstesinden gelme yetenekleri gibi unsurları inceler.

Dünyadaki en dirençli ülkeler ile tanışın

Bu testin ticari bir bağlamda yapıldığını hatırlamalıyız, ancak her ülkenin insanları hakkında çok şey gösterir. Yani, bir ülkenin sakinlerinin nasıl olduğuna bağlı olarak, uluslararası bir şirket o ülkede iş yapıp yapmamaya karar verebilir.

İsviçre

Elde edilen sonuçlara göre, dünyadaki en dirençli ülke İsviçre. Ekonomisinde çok yüksek güven düzeyleri, az miktarda doğal afet korkusu ve çok yüksek bir tedarik zinciri var.

Sonuçlara göre, İsviçre’nin trenleri ve toplu taşımacılığı konusunda büyük bir dakikliği var. Ek olarak, uluslararası krizler karşısında da büyük güç gösterir.

Some figure

Norveç

Norveç ikinci sırada. İsviçre kadar yüksek bir ekonomik seviyeye ve arz güvenine sahip olmamalarına rağmen, doğal afetlere cevap verme konusunda gösterecekleri sakinliğe dair büyük bir güven duyuyorlar.

İrlanda

İrlanda üçüncü sırada yer almaktadır. Sakinleri, doğal afetlere tepki verme konusunda büyük bir yetenek göstermektedir, ancak arz veya ekonomik meseleler karşısında büyük bir yetenek göstermemektedir.

Some figure

Diğer ilginç veriler

İlk 10 sıradaki ülkeler Almanya, Lüksemburg, Hollanda, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya ve Danimarka’dır.

İspanya listede 25. sırayı almıştır. İlk başta düşük görünse de, 100’den fazla ülke üzerinde çalışma yapıldığını düşünürsek, bu kötü bir sonuç değildir. İspanya ekonomik tepki ve doğal afetlerde ilginç bir ortalama göstermektedir. Bununla birlikte, bu ülkenin yolsuzluk algısı ve belirli bir ölçüde yenilgiyi kabul eden tutumu, puanını düşürüyor.

Ancak üzerinde çalışma yapılan ülkeler arasında en az dirençli ülke Venezuela‘ydı. Doğal afetlere karşı duyarlılığı ve yüksek derecede yolsuzluk ile, son sırada yerini almıştır. Kazakistan ve Dominik Cumhuriyeti de son üç sırayı alıyor.

Bu sıralamada, dünyadaki en dirençli ülkelerdeki her şeyin ekonomi ve işletmelere odaklandığını görüyoruz. Peki siz bu sonuçlara katılıyor musunuz?

“Dünya herkesi kırar; ve sonra bazıları o kırık yerlerinden güçlenir.”

– Ernest Hemingway

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.