Ekmek Kırıntısı Verme: Son Moda Birini Terk Etme Yöntemi

Ekmek Kırıntısı Verme: Son Moda Birini Terk Etme Yöntemi
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnsanlık tarihinin gördüğü en iyi yazarlardan William Shakespeare, görünmeyen yaraların en derin yaralar olduğunu söyler. Görülmemiş bir popülarite seviyesine ulaşma tehdidiyle karşı karşı olduğumuz, yeni bir trend gibi görülen, yara türü de tam olarak böyle. Ekmek kırıntısı verme yönteminden bahsediyoruz.

Bazen insanlar olarak gerçekten berbat veya iyi düşünülmemiş olan şeylere karşı çıkmanın bir yolunu buluruz. Çünkü duygulara sahip olmak bizim doğamızda vardır.

Bundan kısa zaman önce yeni bir ayrılma yöntemi popüler oldu. İngilizce’de “ghosting” denilen “bir anda ortadan kaybolma” olarak ifade edebileceğimiz bu ayrılık şekli, birkaç buluşmadan sonra birini terk etmeniz anlamına geliyor. Klasik süreç buluştuğunuz kişiyi umursamayı bir anda bırakmanız ve hayatlarından tamamen yok olmanız şeklinde gelişiyor. Şimdilerde ise bu yöntem yerini ekmek kırıntıları verme yöntemine bırakacak gibi görünüyor. Ekmek kırıntıları verme yönteminin ne anlama geldiğine bir bakalım.

“Sizi seven birine onun arkadaşı olmayı teklif etmeniz, susuzluktan ölen birine ekmek vermeye benziyor.”

– Ovidio

Ekmek kırıntıları vermek ne demektir?

Özellikle de sosyal medyada popüler olan, İngilizce’de “breadcrumbing” olarak ifade edilen bu terimin ekmek kırıntıları bırakmakla bir ilgisi olduğu kesin. Ancak bir ilişki söz konusu olunca “breadcrumbing” neyi temsil ediyor? Bu yeni terim, kafası soru işaretleriyle dolu olan kişiye ufak tefek sinyaller göndererek sizden hoşlanmaya devam etmesini garanti altına almak anlamına geliyor. O kişiyi bir nevi bağlamış oluyorsunuz.

cep telefonuna bakan sinirli kadtn

Söylediğimiz gibi, bu “teknik”, daha çok sosyal medyada başladı ve orada gelişti. Ancak şimdilerde çok daha fazla yol kat etmiş gibi görünüyor. Şimdi iki kişinin fiziksel açıdan randevulaştığı ve arkadaş olduğu ilişkiler var… Ancak iş hiçbir zaman resmiyete dökülmüyor.

Temelde, yöntemin isminden de anlaşıldığı gibi, karşılarındaki kişiye umut vererek ekmek kırıntıları bırakıyorlar. Ancak içten içe, kalplerini bir başkasına vermeye hazır olmadıklarını ve ilişkinin geleceği olmadığını biliyorlar.

Elbette, bu, yöntemin uygulandığı kişi için oldukça yıpratıcı. Sonunda her şeyi denemelerine rağmen ilişkiyi sürdüremediklerini fark edince büyük bir hayal kırıklığına kapılıyor olacaklar.

Psikolog Encarna Muñoz gibi uzmanlara göre, ekmek kırıntıları verme yöntemi, buna maruz kalan kişilerin acı çekmesine ve anksiyeteyle karşı karşıya kalmasına sebep olabilir. Onlara sürekli yanlış mesajlar gönderiliyor. Bu nedenle neden olduğunu bir türlü bilemeden her şeyi yanlış yaptıkları gibi bir hisse kapılıyorlar.

Ekmek kırıntısı verme yönteminin kurbanı olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Gerçek şudur ki, bu yöntem bir tür manipülasyondur. Bu yüzden, eğer bu yöntemin kurbanlarından biri olduğunu bilmeniz önemli. Böylece olabildiğince hızlı bir şekilde bu duruma son verebilirsiniz. Şunun gibi şeylere dikkat etmelisiniz:

  • Partneriniz net davranmıyor. Bir şey yapmayı tavsiye ettiğinizde, “bakarız”, “bakalım” veya “olabilir” gibi muğlak cevaplar veriyorlar. Sonra da konuyla ilgili hiçbir girişimde bulunmuyorlar.
  • Arada bir “hayat sinyalleri” veriyorlar. Ondan hiç haber almadan haftalar geçiriyorsunuz. Ancak her zaman kapıyı aralık bırakıyorlar. Ancak daha yoğun bir şekilde iletişim kurmaya başlamıyorlar.
  • Genellikle sanal etkileşimleri tercih ediyor, fiziksel ilişkiden kaçınıyorlar. Ancak her zaman durum böyle olmayabilir. Bir tür “gelgit” yaratıyorlar. Flörtleşme aşaması ilginizi ayakta tutuyor ancak hiçbir zaman o aşamadan ileriye gitmiyorlar.
  • Değişken ve tutarsız davranıyorlar. Kendinizi harika hissetmenizi sağlıyorlar. Ancak yakından bakarsanız, davranışlarında ‘delikler’ olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca, size, bu mantıksız şeylerin sizin kendi yarattığınız sorunlar olduğunu düşündürme konusunda da uzmandırlar.
  • Hisleriniz hakkında konuşabileceğiniz doğru zaman bir türlü gelmiyor. Belli ki herhangi bir girişimde bulunmaktan hoşlanmıyorlar. Siz ne kadar ilişkiyi ilerletmek isterseniz isteyin, doğru zaman hiçbir zaman gelmeyecek. İlişkinin ileri aşamalara geçmesini istemedikleri için bahaneler uyduracaklar.
yüzleri görünmeyen birbirlerine dönük çift

Ekmek kırıntısı verme yöntemine maruz kaldıysanız ne yapmalısınız?

Bu tür bir şeyin kurbanına dönüştüğünüzün farkına varmak her zaman kolay olmayabilir. Ancak eğer yanlış giden bir şeyler olduğunu fark ederseniz, bu tavsiyeler işinize yarayabilir.

  • Durumu objektif bir biçimde değerlendirin. Ekmek kırıntısı verme yöntemini kullanan kişiler, genellikle özgüvensiz insanlar oldukları için karşılarındaki kişiyi suçlu hissettirmeye çalışırlar. Ancak duruma olabildiğince objektif bir gözle bakmalısınız. Erkek arkadaşınızdan iki üç haftada bir haber almak size normal geliyor mu?
  • Ayrıca, yolunda gitmeyen bir şey olduğunda, her defasında kendinizi suçlu hissettiğiniz bir ilişkide olmayı gerçekten istiyor musunuz? Sizce, bir süredir birlikte olmanıza rağmen, ilişkinizde neredeyse hiç yakınlık olmaması normal mi?
  • Sınırlarınızı çizin. Onlar yakınlık kurmaktan ne kadar kaçınırsa kaçınsın, siz net olun ve sınırlarınızı belli edin. Eğer hala bir şeyler yapmıyorlarsa, sağlıklı bir ilişkiniz olmadığı sonucuna varabilirsiniz.

Artık bu yeni tür ilişki hakkında biraz daha fazla bilgi sahibisiniz. Eğer siz de böyle bir şeye maruz kaldıysanız, çok yakında ona son vermeniz gerekebilir. Veya sizin yerinize partneriz olan kişi bunu yapacaktır. Böyle bir ilişkiden olabildiğince çabuk kurtulmaya bakın çünkü incinme tehlikesiyle karşı karşıyasınız.

“Aşk çok kısa sürer, unutmak ise çok uzun…”

– Pablo Neruda


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.