Logo image
Logo image

Ekip Çalışması Nasıl Verimli Olur

2 dakika
Ekip Çalışması Nasıl Verimli Olur
Tarafından yazılmıştır Laura Reguera
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Her yıl, çok daha fazla sayıda işletme çalışanlarını ekip çalışması konusunda teşvik ediyor. Birden fazla kişi tarafından yapılmadığı takdirde ilerlemesi çok zor olan bazı görevler ve projeler vardır. Ama şöyle de bir gerçek var ki, ekip çalışması da bazen gerçekten zorlayıcı olabilir. Üyeler arasında gerginlik ya da çatışma yaşanabilir veya belki ekip istenen sonucu elde etmez. Peki bir ekip olarak verimli çalıştığınızdan nasıl emin olabilirsiniz?

“Yetenek oyun kazandırır, ancak ekip çalışması ve zeka şampiyonluklar kazandırır.”

– Michael Jordan

Verimli bir ekip çalışması tam olarak ne anlama geliyor?

İşletmeler ekip çalışmasını çok özel bir nedenden dolayı kullanır: hedeflerine ulaşmak için. Dolayısıyla, bir ekip hedefine ulaştığında onun verimli olduğunu varsaymak mantıklı olur, değil mi? Her ne kadar verimlilikte bu bir faktör olsa da, tek şey değildir. 

Some figure

Ayrıca, üyelerin ekip çalışması sayesinde bir grup kimliği geliştirip geliştirmediğine de bakmak gerekir. Bu konu neden bu kadar önemli? Çünkü böylelikle ekip daha uzun bir süre boyunca sürdürülebilir hale gelir. Başka bir deyişle, üyeler birlikte çalışmaya devam etmek isteyeceklerdir.

Son olarak, grup içindeki bireyleri düşünün. Onların beklentilerine değer vermek ve spesifik ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmak, bir ekibin verimli bir şekilde çalışıp çalışmıyor olmasında büyük rol oynar. Başka bir deyişle: bireylerin refah düzeylerini desteklemek gerekir. Ama bunu nasıl yaparsınız?

“Güç farklılıklarda yatar, benzerliklerde değil.”

– Stephen Covey

Ekip çalışması ne tarz görevleri hedef alır

Bir ekip olarak verimli çalışıp çalışmadığınızı belirlemenin bir yolu olarak toplantı hedefleri üzerine odaklandık. Bu noktada, herkesin katılmaması gereken bazı görevler olduğunu da size hatırlatmamız gerekir. Bu nedenle, hangi görevlerin birey, hangilerinin ise bir grup olarak en iyi şekilde yerine getirildiğini anlamak çok önemlidir.

Grubun iyi sonuçlar elde etmesini istiyorsanız, ona birlikte çalışılmaya uygun görevler atamanız gerekir. Başka bir deyişle, birbirine bağlı, isteğe bağlı ve/veya belirsiz görevler. Bununla birlikte, her bir üyenin bu görev için doğru bilgiye sahip olduğundan da emin olmanız gerekir.

Bir ekip, üyeleri hali hazırda bir süredir birlikte çalışıyorsa eğer daha da etkilidir. Temel olarak, birbirine aşina olan üyeleri barındıran bir ekibi kastediyoruz. Bunun sonucu olarak da, insanlar adapte olmak için yeterli zamana sahip olmalı ki siz de hedeflerinize verimli bir şekilde ulaşın.

Verimli bir ekip çalışmasında rol alan psiko-sosyal süreçler

Some figure

uyum ve işbirliği son derece önemlidir. 

Bir ekip olarak uyumlu ve işbirliği içinde çalışabilirseniz eğer, verimli olacağınız konusunda hiç şüphe yoktur. Bu nedenle, temel bir figürün gücünü asla yadsıyamazsınız: grup lideri. Bir iş yerinde bu kişi genellikle ekibin lideridir. Bu kişinin erişilebilir olması, iletişim kurabilmesi ve her bir kişiye belirli görevi ya da görevleri açıkça ataması kesinlikle çok önemlidir.

Bu şekilde, ekip üyeleri grup halinde çalışarak daha kazançlı olduklarını anlayacaktır. Tıpkı hayattaki çoğu şey gibi, çalışma hayatında verimli olmak, ortak bir hedefe ulaşmak için bir sürü küçük parçanın birlikte çalışması gerektiği anlamına gelir… hadi işe koyulalım!

“Bir organizasyonun başarısı, her bireyinin müşterek çabasının bir sonucudur.”

– Vince Lombardi

Görseller Climate Kick, Stefan Stefancik ve Rawpixel’e aittir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • DeChurch L y Mesmer-Magnus. The cognitive underpinnings of effective teamwork: A meta-analysis. Journal of Applied Psychology [Internet] 2010 [consultado 14 abr 2021]; 95(1), 32–53. Disponible en: https://doi.org/10.1037/a0017328
  • Driskell J, Salas E y Driskell, T. Foundations of teamwork and collaboration. American Psychologist [Internet] 2018 [consultado 14 abr 2022]; 73(4): 334–348. Disponible en: https://doi.org/10.1037/amp0000241
  • Salas E, Sims D, Burke S. Is there a “Big Five” in Teamwork?. Small Group Research [Internet] 2005 [consultado 14 abr 2022]; 36(5): 555-599. Disponible en: https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/1046496405277134

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.