Eduard Punset: Karizmatik Bir Bilimsel Danışman

Eduard Punset, en karmaşık bilimsel kavramlardan bazılarını herkesin ulaşabileceği kolay bilgilere dönüştürdü. Bu yazı sayesinde onun hakkında daha fazlasını öğrenebilirsiniz!
Eduard Punset: Karizmatik Bir Bilimsel Danışman
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Sonia Budner

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Eduard Punset tartışmalı, karizmatik ve yenilikçidir. O, bir yazar, ekonomist, politikacı ve bilimi anlaşılır kılan biridir. Punset’in neredeyse yirmi yıl yayın yapmış olan Redes adlı televizyon programı sayesinde, milyonlarca İspanyol bilimle ilgilenmeye başladı. 

Bilimin İspanya’daki evlere ulaşmasını mümkün kıldı. Toplumun çok büyük bir kısmı bilimin tuhaf, anlaşılmaz ve sıkıcı bir çalışma konusu olarak görüyor. Fakat, Punset’in sayesinde bilim,  yavaş ama emin bir şekilde ilginç ve eğlenceli bir hal almaya başladı.

Punset, halkın merakının faydalarını görüyor. O, zor görünen şeyleri basitleştirir ve cazip hale getirir. Bu nedenle, herkes tarafından seviliyor gibi görünse de, aslında eleştiriliyor da. Ayrıca, bilim insanı olmadığı halde, birçok kişi Eduard Punset’in bilim insanı olduğuna inanma eğilimindedir.

Eduard Punset, birçok insanın yapmadığı şeyleri yaptı. Punset, oldukça güçlü politik görüşlere sahip. O, her zaman yeni teknolojileri ve en tartışmalı bilim teorilerini tercih etmiştir. Bununla da kalmayıp, aynı zamanda insanların her zaman bu teknoloji ve teorilerden haberdar olduklarından emin oldu.  Hiç şüphe yok ki, o harika bir öğretmen.

eduardo punset

Eduard Punset ve hayatı

Eduard Punset, 1936 yılında Barcelona’da dünyaya geldi. Tarragona kırsal doktorunun oğluydu. Genç yaşlarından itibaren, çalışmaya ve farklı şeyler hakkında bilgi edinmeye olağanüstü bir ilgi gösterdi. Dünya hakkında genel şeyler öğrenmeye ve keşifler yapmaya oldukça istekliydi.

Eduard Punset, 1960’lı yıllarda Los Angeles’a gitti ve İngilizce’yi öğrendiği Kuzey Hollywood Yüksek Okulu’na kayıt yaptırdı. İspanya’ya geri döndüğünde, Madrid Complutense Üniversitesinden hukuk bölümünden mezun oldu. Daha sonra, hala diktatörlük rejimi altında olan Komünist Partiye dahil oldu.

Bu dönem boyunca, çok iyi anlaştığı biri olan Jorge Semprún ile tanıştı. Diktatörlüğün ortaya çıkardığı sorunların bir sonucu olarak, sürgüne gitmeye ve öğrenimini yurt dışında sürdürmeye karar verdi. İki dilliliği sayesinde İngiltere’de Londra’ya giderek İktisat alanında yüksek lisans yaptı. Ayrıca, Fransa’ya giderek École Pratique Des Hautes Études’den mezun oldu.

Eduard Punset ve politika

Öğrenim hayatını bitirdikten kısa bir süre sonra, Eduard Punset BBC’de ekonomi yazarı olarak çalışmaya başladı. The Economist’in Latin Amerika baskısının ekonomi direktörlüğünü yaptı. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri ve Haiti’de Uluslararası Para Fonu’nun ekonomisti olarak da çalıştı. Franco’nun yaşamını yitirmesinden sonra, İspanya’ya döndü ve tamamen siyaset ile ilgilendi. Katalonya Hükumeti tarafından maliye bakanı olarak atandı. 1980’li yıllarda, Avrupa Toplulukları ile İlişkiler Bakanı olarak görev yaparken İspanya’yı dünyaya açma çalışmalarını yürüttü. Yaklaşım ve Birlik ittifakında yer aldı, ancak birkaç ay sonra istifa etti.

Avrupa Parlamentosu’nda bulunduğu süre zarfında, Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sonra Doğu Avrupa ülkelerinin ekonomik dönüşüm süreçlerinde yer aldı. Politikadaki diğer birçok girişiminden sonra, 1995 yılında emekli olmaya karar verdi.

beyin

Bilimsel bir danışman olarak çalışmaları

Yaşamının bir sonraki aşamasında, Punset kendisini oldukça etkili konular ve yeni teknolojiler üzerine çalışmak için adadı. ESADE’de Uluslararası Pazarlama Danışmanlığı yaptı. Ayrıca, Instituto Tecnológico Bull’un başkanı ve IE İşletme Okulunda Yenilik ve Teknoloji Profesörü olarak görev yaptı. Dahası, önemli sektörlerde ve şirketlerde danışman olarak da çalıştı ve ekonomi ve sosyal analiz üzerine çeşitli kitaplar yazdı.

1996 yılında başlayan ve bilimsel bir televizyon programı olan Redes, zaten mükemmel olan mesleki kariyeri için önemli bir dönüm noktasıydı. Bu program, 18 yıl boyunca yayında kaldı. Bu süre boyunca, Eduard Punset, toplamda 600 yayınlanmış bölümde bilimsel ve teknolojik açıdan önemli kişilerle röportajlar yaptı.

Programda çeşitli konular ele alındı. Sinir bilim, pozitif psikoloji, yeni eğitim teknolojileri, duyguların psikolojisi ve diğer birçok ilgi çekici konu hakkında sağladıkları bilgilerden dolayı, bazıları başyapıt olarak bile görülen bölümler yayınladı. Bu, Punset’in hayatının oldukça olumlu bir aşamasıydı – aslında, kitaplarının çoğunu bu dönemde yazdı. 

O, İspanya’da en saygı duyulan ve en çok eleştirilen figürlerden biri. Hiçbir şüphe yok ki, televizyondaki kariyeri boyunca birçok kişide bilimsel bir merak uyandırdı. O, yeni olan her şeyde iddialı olan cesur birisi. En karmaşık bilimsel kavramları, herkesin anlayabileceği bir dile çevirme yetisine sahip.

İlginizi çekebilir ...
İsviçre Çakısı Teorisi: Aklın Modüleritesi
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
İsviçre Çakısı Teorisi: Aklın Modüleritesi

İsviçre Çakısı teorisi zihin nasıl çalıştığın dair merak uyandıran bir açıklamadır. Ona göre, zihnimiz, belirli alanların ya da araçların bir birle...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.