Logo image
Logo image

Zor Zamanlar İçin Cesaret Verici 7 Söz

3 dakika
Zor Zamanlar İçin Cesaret Verici 7 Söz
Son Güncelleme: 13 Ağustos, 2018

Hepimizin arada sırada cesaret verici sözlere ihtiyacı vardır. Ne kadar güçlü olursanız olun, bazı durumlar her zaman karanlık ve bunaltıcı gözükebilir, hiçbir çıkış yolu yok gibidir. İşte böyle zamanlarda yaşama olan inanç ve umudunuzu yeniden tesis edecek kelimeleri bulmanız gerekir.

Cesaret verici sözler, içinizde taşıdığınız ama bazen uykuya dalan gücü ateşler. Bu oldukça normaldir. Bizler birer makine değiliz ve zorluklar ve sıkıntılar karşısında robot gibi tepki veremeyiz. Zor anları özümsemek, yeniden yerleştirmek ve devam etmek için zamana ihtiyacımız vardır.

“Zorluklar, hayatın doğal bir parçasıdır. Tıpkı zorlukları aşarak -mesela ağırlık kaldırarak- fiziksel kaslarımızı geliştirdiğimiz gibi güçlük ve sıkıntıları aşarak da karakterimizin kaslarını geliştiririz.”

– Stephen R Covey

İşte cesaret verici sözler, en fazla ağırlık ve anlamı bu zor zamanlarda taşır. Yolunuza devam etmenize ve yeteneklerinize olan inancınızı kurtarmanıza yardımcı olurlar. Umudunuz azaldığı zaman okuyabileceğiniz cesaret edici sözlerden 7’si bu yazımızda.

1. Hiçbir şeyin imkansız olmadığını hatırlatan cesaret verici sözler

Bu, Nelson Mandela tarafından yazılmış cesaret verici en güzel sözlerden biridir. “Yapılıncaya kadar her şey imkansız görünür.” Bütün bir anlam evrenini içine alan basit bir olumlamadır. Özellikle de sözün sahibi göz önüne alındığında.

Nelson Mandela, hiçbir şeyin imkansız olmadığına dair mükemmel bir örnektir. Hayatının 30 yılını bir hapishane hücresinde geçirdi ve daha sonra serbest bırakıldığında ülkesinin çehresini değiştirdi. Birçok insan için imkansız görünen bir şey yaptı.

Some figure

2. Kendi gücünüz

Hepimiz muazzam miktarda bir iç güce sahibiz. Ancak dünyadaki herkes bunun farkında değil. Belki de kendi güçlerini bulamadıkları için belki de, bu güce sahip olduklarının farkında olmadıkları için. Ya da zor zamanlardan geçtiyor olmaları nedeniyle düşündüklerinden çok daha yetenekli olduklarını göremiyorlardır.

Benjamin Jonson işte bu durumu şu güzel sözle özetler: “Sıkıntılarla karşılaşmamış kişi kendi gücünü bilmez.”

3. Her zaman mutlu olmak

Bazen, mutluluğun bir yerlerde bulunduğunu ve oraya vardığımızda, mutluluğu yaşamamıza izin verileceğini düşünürüz. Bu yer finansal başarı, harika bir aşk ya da sadece koşulların değişmesi olabilir. Ancak bu meselelere bakmanın yanlış yoludur.

Jim Rohn şunları söyler: “İstediğiniz her şeyin peşinden koşarken sahip olduklarınızla mutlu olmayı öğrenin.” Yani mutlu olma amacı ertelenmemelidir. Bu, kendi içimizden gelen bir histir ve aşarı veya başarısızlıklarınıza bağlı değildir.

4. Sevgi paha biçilmezdir

Çoğu kez, umudunuzu ve başarma isteğinizi yenileyen şey, diğer insanlardan şefkat görmektir. Zor zamanlarda, sevginin gücü büyük bir değer kazanır. Temiz hava almanıza ve ilerlemenize izin veren yatıştırıcı bir merheme eşdeğerdir.

Bu gerçek, Albert Schweitzer tarafından şu ifadeyle dile getirilmiştir: “Bazen ışığımız söner, ama başka bir insanla karşılaştığımızda anında aleve dönüşür.” Bazen sarılmak ya da sevgi dolu bir sözcük, ışığı ve berraklığı geri getirecektir.

Some figure

5. Tekrar tekrar deneyin

Cesaret verici en eski sözlerden biri Konfüçyus tarafından kaleme alınmıştır: “Durmadığınız sürece ne kadar yavaş gittiğiniz önemli değildir.” Bu çok güçlü bir gerçeği içeren muazzam bir ifadedir. Bundan alınacak tek ders, her zaman denemeye devam etmektir.

İyice düşünürseniz, hızlı bir şekilde elde ettiğiniz hiçbir şey gerçekten sağlam değildir. Hayattaki en değerli ve otantik şeyler adım adım inşa edilir. Bazen de şartlara rağmen elde edilir. Yani devam etmeli ve asla vazgeçmemelisiniz.

6. Her zaman yapılabilecek bir şey vardır

Thomas Alva Edison der ki: “Tüm olasılıkları tükettiğinizde, şunu hatırlayın – olasılıkları tüketmediniz.” Edison azmin en büyük örneklerinden biridir. Aynı deneyi, başarılı olana kadar binlerce kez gerçekleştirdi.

Edison’un sözü, başka hiçbir yol yokmuş gibi göründüğünde bile eni yollar aramanızı isteyen cesaret verici bir sözdür. Aynı zamanda, işler ne kadar zorlaşırsa zorlaşsın bizi yeni ihtimaller ve çözümler yaratmaya, bunları hayal etmeye çağırır.

7. Düşünceleriniz her şeydir

Düşünce hayatın en belirleyici yönlerinden biridir. Diğer her şey neredeyse her zaman aklınızın içindekilere bağlıdır. Gerçeklik ilk önce akılda inşa edilir ve burada somutlaştırılır.

Some figure

Bu bağlamda James Allen şöyle diyor: “Bugün düşüncelerinizin sizi getirdiği yerdesiniz; yarın da düşüncelerinizin sizi götüreceği yerde olacaksınız.” Çok doğru söylüyor. Kuracağınız gerçeklik, aklınızdakilere bağlıdır.

Bu cesaret verici sözlerin tümü, zor şartlar altında kullanacağımız güçlü silahlardır. Onların gücü, mutluluğun mümkün olduğunu, hayallerinizin ulaşılabilir olduğunu ve ilerlemeye değdiğini hatırlamanıza yardım etmesindedir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.