Ed Kemper, Üniversiteli Katili

Metodik, titiz, düzenli ve 145 IQ'ya sahip. Ünlü katil Ed Kemper hakkında daha fazla bilgiyi buradan öğrenin.
Ed Kemper, Üniversiteli Katili

Tarafından yazılmıştır Vanessa Viqueira

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnsanlar Ed Kemper’ı Üniversiteli (Co-Ed) Katili olarak adlandırdı. Annesinden nefret ediyordu, bu da onu öldürme çılgınlığına sürükledi. Annesi onu aşağıladı, küçümsedi ve sonunda terk etti, ve Kemper de annesini asla affetmedi.

Ed Kemper 180 cm’den uzundu ve IQ’su 145 idi. Kesinliğiyle öne çıkan, son derece organize bir seri katildi. Hatta sonunda yakalanmasının nedeni, işlediği tüm cinayetleri detaylı bir şekilde itiraf etmeye karar vermesi oldu.

Ed Kemper’in çocukluğu

Gerçek adı Edmund Emil Kemper III olan seri katil, gençliğinde büyükannesini ve büyükbabasını vurdu. Ancak bu öfke ve şiddet patlaması yeni değildi. Gerçekten de, çok küçük yaşlardan itibaren zalim ve sadist bir doğa sergiledi.

Ancak, anormal davranışının bir nedeni vardı. Daha sonra bunu bir yetişkinken ortaya çıkardı. Görünüşe göre annesi Clarnell tarafından son derece kötü muamele görmüştü. Ayrıca, oğluna karşı son derece katıydı ve cinsel ilişkinin günah olduğuna inanıyordu.

Ed’in annesi, onun kız kardeşlerini taciz edebileceğinden korktu, bu yüzden onu aile evinin bodrum katında tek başına uyumaya zorladı. Bu reddetme, psikolojik bir bozukluğun gelişmesiyle birleştiğinde, kadınlara karşı kin geliştirmesiyle sonuçlandı. Bu kininin sebebi annesiydi.

karanlık koridorda oturan üzgün genç

Ed, kısmen boyunun uzunluğu yüzünden okula uyum sağlamıyordu. Bu zorluklar nedeniyle babası da, tıpkı annesi gibi ona bakmak istemedi. Bu nedenle Ed’i büyükanne ve büyükbabasının çiftliğine götürdü, böylece eğitimine yardımcı olabileceklerdi.

Ancak Ed’in orada bulduğu şey, annesiyle yaşadığı duruma benzer bir durumdu. Onu küçük düşürdüler ve ona kötü davrandılar. Bir gün, belirli bir öfke patlamasından sonra hem büyükannesini hem de büyükbabasını vurdu. Şerif ona bunu neden yaptığını sorduğunda, “Sadece büyükannemi öldürmenin nasıl bir his olduğunu görmek istedim” diye yanıtladı.

Yetişkinlik hayatı

Psikolojik muayeneden sonra paranoid şizofreni teşhisi kondu. Psikolojik sorunları olan cinsel ve cezai suçluları barındırma konusunda uzmanlaşmış bir kurum olan Atascadero Devlet Hastanesinde tutuldu. Ed, 1969’da 21 yaşındayken serbest bırakıldı.

Üçüncü cinayetini 1972’de işledi. Bu, annesiyle büyük bir tartışma yaşamasından sonra oldu. Araba sürüyordu ve otostop yapan Mary Ann Pesce ve Anita Mary Luchessa isimli üniversite öğrencilerini Stanford Üniversitesine götürme bahanesiyle arabasına aldı.

Arka yolları kullanarak ıssız ve tenha bir yere gitti. Orada öğrencileri bıçakladı ve cesetlerini evine geri götürdü. Hatıra olarak saklamak için fotoğraflarını çekti. Daha sonra cesetlerine tecavüz etti, onları parçaladı ve vücut parçalarını Santa Cruz sıradağlarındaki en yüksek dağa gömdü. Daha sonra, mezar alanını birkaç kez ziyaret ettiğini itiraf etti.

Ed Kemper’in katliam çılgınlığı

Ed Kemper için cinsellik ve cinayet sıkı bir şekilde bağlantılıydı. Yeterli bir eğitim almamıştı. Ayrıca psikolojik sorunları vardı. Aslında, o zamanlar özel bir takıntısı vardı: Otostopçuları almak.

Kurbanları her zaman yöredeki kız öğrencilerdi. Ted Bundy’den farklı olarak, görünüşü başlangıçta onu geri çevirmelerine neden oldu. Onun çok uzun boylu olduğunu unutmayın. Ayrıca, hippi bir saç modeli ve uzun bir bıyığı vardı. Bununla birlikte, nazik, kibar ve iyi huylu görünüyordu, yani insanlar neden ona güvenmesinlerdi ki?

Kurbanlarını aramak için arabayla gezerdi. Arabasının farklı bir özelliği vardı, kolçağında bir güvenlik kolu vardı. Bu nedenle, kapıyı kapattığında, kurbanın kaçmasını engelleyen bir mandal mekanizması çalışıyordu.

Artık onun çalışma şeklini değiştirerek yakalanmaktan kurtulmayı başaran organize ve titiz bir katil olduğu biliniyor. Ayrıca, çifte yaşam sürme sanatını mükemmelleştirmişti. San Francisco’da koruma görevlisi olarak bir iş buldu ve ona annesinden uzakta bir ev sağlaması açısından bir oda kiraladı.

Ayrıca zihinsel durumunu değerlendirmek için profesyonellerle görüşmeler yaptı ve onları artık ne kendisine ne de başkalarına tehdit oluşturmadığına ikna etti. Profesyonelleri tamamen kandırmıştı. Aslında, böyle bir görüşmenin yapıldığı gün, kurbanlarından birinin başı arabasının bagajındaydı.

Ancak Ed, tek gerçek arzusunu gerçekleştirmediğini biliyordu. Bu, çok nefret ettiği annesinin hayatına son vermek arzusuydu. Dahası, çifte hayatının sona erdiğini biliyordu, bu yüzden sonunda annesini öldürdü. Daha sonra bir arkadaşını evine davet etti. Onu da öldürdü.

Ed Kemper ve sonu

Kısa bir süre sonra Ed polisi aradı ve cinayetleri itiraf etti. Onu tutukladıklarında, olağanüstü bir hafızası olduğu için son üç yılda işlediği tüm cinayetleri ayrıntılı olarak anlattı. Annesini suçladı. Aslında, diğer tüm cinayetlerle, aslında kendisini nihai hedefi olan annesini öldürmek için hazırladığını iddia etti. Bu nedenle, bu dileğini yerine getirdikten sonra teslim oldu.

8 Kasım 1973’te Kaliforniya Eyaleti onu ömür boyu hapse mahkûm etti. Duruşması sırasında ölüm cezası istedi. Ancak bu verilemezdi, çünkü ölüm cezası çoktan yürürlükten kalkmıştı.

Şartlı tahliye hakkından vazgeçtikten sonra örnek bir mahkûm oldu. Birkaç kez, müfettişlerle röportajlar verdi. Bunlardan biri, bir kriminolog ve FBI ajanı olan Robert Ressler ile olan röportajdı. 1970’lerde bir sohbet sırasında Ressler, Ed’in şu sözleri söylediğini kaydetti: “Bir daha toplum içinde bana kesinlikle güvenmezdim.”


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Douglas, J., Olshaker, M., & Guelbenzu, A. (2018). Mindhunter: Cazador de mentes. Editorial Crítica.

  • Ressler, R. K., Shachtman, T., & Spicer, C. (1993). Whoever Fights Monsters: My Twenty Years Tracking Serial Killers for the FBI (Reissue ed.). St. Martin’s Press.

  • Mindhunter. (2017). Netflix.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.