Ted Bundy, Mükemmel Psikopat

30'dan fazla kadını öldürülmesinin (toplam kurban sayısı hiçbir zaman belirlenemedi) faili olduğunu itiraf eden Ted Bundy sadizmi, zulmü ve gaddarlığıyla tanınıyordu.
Ted Bundy, Mükemmel Psikopat

Tarafından yazılmıştır Vanessa Viqueira

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Ted Bundy’nin çalışma yollarından biri, bir kolunu askılı bir sargıya sarıp bir kadından arabasına bir eşya yüklemeye yardım etmesini istemekti. Elbette, savunmasız göründüğü için kurbanı hiç düşünmeden ona yardım ederdi. Sadece bu da değil, sevimli ve nazikti. Böyle bir adama neden güvenmesinler, değil mi? Ne yazık ki, tuzağına düşen ve ona yardım etmeyi nezaketle kabul eden kadınlar ortadan kayboldu. Bundy onları öldürdü.

Ted Bundy koyun kılığına girmiş bir kurttu ve kimse ondan gerçekten şüphelenmiyordu. Kaybolma vakaları devam etti, çok kısa sürede çok fazla kişi kayboldu. O kadar ki, Ted Bundy, Amerika Birleşik Devletlerindeki en aktif seri katillerden biri olarak biliniyor.

“Geçmişimi bloke etmedim. Olduğum kişiyi, yaptığım şeyi ya da tanıdığım insanları hiçbir şey karşılığında takas etmem. Bu yüzden bunun hakkında düşünüyorum. Ve bazen arkanıza yaslanıp hatırlamak oldukça keyifli bir yolculuktur.”

– Ted Bundy

Ted Bundy’nin çocukluğu

Theodore Robert Cowell 24 Kasım 1946’da Vermont’ta bulunan bir Amerikan kasabası olan Burlington’da doğdu. Genç bir anne olan Eleanor Cowell ile bilinmeyen bir babanın oğlu olan Ted’in hayatı başından beri zordu. Bunun nedeni, annesinin hamileliğinin ailesine “onursuzluk” getirmesiydi.

Ted’i, onu annesinin aslında kız kardeşi olduğuna inandıran büyükanne ve büyükbabası büyüttü. Bu kadar büyük bir reddedilmenin üstesinden asla gelemedi. Ted’e göre, büyükbabasının büyükannesini istismar ettiği şiddetli bir ortamda büyüdü.

1950’de annesiyle Washington’a taşındı ve bir yıl sonra annesi John Bundy ile evlendi. John küçük Ted’i evlat edindi ve ona daha sonra dünya çapında kötü bir şöhretl kazandıracağı soyadını verdi. Ted, girişimlerine rağmen, üvey babasıyla hiçbir zaman duygusal bir bağ kurmadığını itiraf etti.

Sürekli reddedilme içeren ve şiddetli ve istikrarsız bir bağlamla damgalanan karmaşık çocukluğuna ek olarak, Ted Bundy içine kapanıktı ve sosyal değildi. Ayrıca, bugün psikolojinin davranış bozukluğu (DSM-V) olarak adlandırdığı durumun belirtilerini de sergiliyordu. O zamanlar bilindiği kadarıyla, bu asosyal bozukluk, birçok durumda gelecekteki antisosyal kişilik bozukluğunun bir göstergesidir. İnsanlar genellikle yetişkinlerde teşhis edilen bu durumu günlük dilde psikopati olarak bilirler.

Ted’in yetişkinlik hayatı

Bundy, 1967 civarında Puget Sound Üniversitesinde psikoloji okumaya başladı. Sınıf arkadaşı Stephanie Brooks ile görüşmeye başladı, ancak Stephanie iki yıl sonra ilişkiyi bitirdi. Bu kararının ana nedenleri olarak Ted’in olgun bir insan olmamasını ve hayatıyla ilgili net hedeflerinin olmamasını gösterdi. Ted ona takıntılı hale geldi ve onu geri kazanmak için ona birçok mektup gönderdi.

Brooks ile ayrıldıktan sonra üniversiteyi bırakmaya karar verdi ve çalışmaya başladı, ancak bulduğu çeşitli işlerde uzun süre dayanamadı. 1969’da, beş yıllık bir ilişki sürdüreceği Elizabeth Kloepfer ile tanıştı ve okula geri dönerek mezun oldu.

Daha sonra, 1973’te hukuk eğitimi alacağı Washington Üniversitesine kaydoldu. Parlak bir öğrenci olarak tanınan Bundy, aynı zamanda siyasete aktif olarak katılmaya başladı ve aynı dönemde toplum hizmeti çalışmaları yaptı. Cinsel tacize uğramış kadınlara yönelik bir yardım hattında gönüllü oldu.

Ted Bundy, başıboş bir seri katil

Bunu doğrulayan bir kanıt olmasa da bazıları Ted Bundy’nin cinayetler serisine 1974’ten çok önce başladığına inanıyor. Örnek bir vatandaş gibi davrandığı ve insanlar onun başarılı olduğunu düşündüğü zamanlarda başladığına inanıyorlar.

Doğrulanan ilk suçlar ve cinayetler 1974’te gerçekleşti. Kalıcı beyin hasarıyla hayatta kalan ilk kurbanı Joni Lenz’i dövdü ve cinsel saldırıda bulundu.

Kısa bir süre sonra, hayatta kalamayan ve Ted Bundy’nin bilinen ilk kurbanı olan Lynda Ann Healy ile aynı şeyi yaptı. Daha sonra, çok sayıda genç kadının ortadan kaybolmasıyla iyi tanımlanmış bir kurban profili oluşturdu.

Ted Bundy çalışma şeklini değiştirdi. İlk başta gecenin karanlığında hareket ediyordu, ancak kısa süre sonra kadınların ona güvendiğini fark etti. Böylece günün her saatinde onları öldürmeye başladı. Karizması ve çekiciliği ile insanları kolayca manipüle edebileceğini fark etti. Bu tür özellikler kurban bulmasını kolaylaştırdı.

Bir polis arabası 1975’te Ted Bundy’yi çevirdi ve kurbanlarını yakalamak için kullandığı levyeler, kelepçeler ve bant gibi şüpheli unsurlar buldu. Bunun sonucunda Bundy tutuklandı ve Carol DaRonch’un kaçırılma teşebbüsünün zanlısı olarak belirlendi.

Duruşmalar ve firarlar

Ted Bundy aleyhindeki dava 1976’da başladı ve jüri onu 15 yıl hapse mahkum etti. Ancak, uzman tanıklar arabasında diğer öldürülen kadınların kalıntılarını bulduğu için katılması gereken tek dava bu değildi.

Bu ikinci duruşmada Ted Bundy avukat kullanmadı ve kendini temsil etti. Savunmasını hazırlamak için kütüphaneyi ziyaret etmesine izin verilince, bu durumu kaçmak için kullandı. Polis onu altı gün sonra yakaladı.

Ertesi yıl yine kaçtı. Bu sefer dört kadına saldırdı; bu kadınlardan sadece biri hayatta kaldı.

Ardından, 12 yaşındaki Kimberly Leach adlı bir kızı kaçırdı ve öldürdü. Kimberly, onun son kurbanıydı. Polis sonunda arabasının plakasını izleyerek onu Florida’daki bir otelde tutukladı.

24 Temmuz 1979’da altı buçuk saatlik tartışmanın ardından jüri onu suçlu buldu ve yargıç onu iki üniversiteli kızı öldürmekten elektrikli sandalyede idama mahkum etti. Küçük Kimberly Leach cinayetinden ötürü başka bir ölüm cezası bunu takip etti.

Ted Bundy’nin sonu

1974-1978 yılları arasında 30’dan fazla kadını öldürdüğünü itiraf eden katil, son güne kadar canı için savaştı. Cinayetleri itiraf ederek, ipuçları sunarak, soruşturmalarda işbirliği yaparak ve benzeri hareketlerle idamını olabildiğince geciktirmeye çalıştı.

Onu sevdiğini iddia eden hayranlarından çok sayıda mektup aldı. Hatta onlardan biriyle evlendi. Carole Ann Boone ona inandı ve hatta ondan bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Sonunda 24 Ocak 1989’da Florida’da elektrikli sandalyede öldü.

“Tehlikeli insanları tanımlayabileceğimize inanmak istiyoruz, ancak korkutucu olan şey bunu yapamıyor olmamız. İnsanlar potansiyel katillerle yaşadıklarının farkında değiller,” dedi Ted Bundy.

Bu seri katil hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Netflix’te “Conversations with Killers: The Ted Bundy Tapes” adlı belgeseli izleyebilirsiniz. Bu belgesel, idam sırasındayken onunla yapılan ve 100 saatten fazla süre görüşmelerden alınan kayıtları içeriyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.