Düzenli İnsanların 9 Alışkanlığı

Aralık 15, 2016

Bir hayaliniz, amacınız veya hedefiniz var, ama hayatınızın bir felaket olduğunu mu hissediyorsunuz? Çevrenizde olup biten şeyleri kontrol edemediğinizi mi düşünüyorsunuz? Günlük hayatınızı tanımlayan kelime düzensizlik mi? Düzenli olmak başarının anahtarıdır, görev ne kadar basit olursa olsun.

Düzenli olmak ciddi anlamda çaba gerektirir, özellikle de bu içinize işlemiş bir yetenek değilse. Ama buna kesinlikle değer. Başarmak istediklerinizi elde etmiş olan insanlara dikkat edin. Onların adetleri veya alışkanlıkları neler? Neyi farklı yapıyorlar?

Aşağıda düzenli insanların bazı günlük alışkanlıklarını sıraladık, küçük bir çaba ve istekle siz de kendi hayatınıza rahatlıkla dahil edebilirsiniz:

masa

1. Erken kalkın

Disiplin hedeflerinize ulaşmak istediğinizde çok önemlidir. Düzenli hale gelmek istiyorsanız erken kalkmak benimsemeniz gereken ilk alışkanlıktır, çünkü bu önünüzdeki tüm güne sahip olmanızı sağlar.

2. Yapılacaklar listesi hazırlayın

Düzenli insanlar işlerini şansa bırakmazlar, ne yapmaları gerektiğini hatırlamak için hafızalarına güvenmezler veya çevrelerindeki dikkat dağıtıcı şeylere kapılmazlar. Düzenli insanlar yapmaları gereken işler için listeler hazırlarlar, ve dahası, her şey için en uygun zamanı yaratabilmek adına bu listelerdeki maddeleri önceliklendirirler.

Ayrıca, düzenli insanlar daha fazla işi daha kısa sürede yapmak üzere gruplarlar; böylece kaynakları verimli kullanmış olurlar.

3. İyi beslenin

Düzensiz yaşamın belirtilerinden bir tanesi de kötü beslenmedir. Düzenli insanlar ne yiyeceklerini planlarlar, zekice alışveriş yaparlar, dikkatlice pişirirler, yemek sürelerini ve pişirmek için harcadıkları süreleri hesaplarlar ve günlük verimlilik açısından iyi beslenmenin ne kadar önemli olduğunu bilirler.

4. Vücudunuza ilgi gösterin

Düzenli insanlar ayrıca vücutlarına ilgi gösterme konusunda bilinçlidir. Egzersiz veya kişisel sağlıkla alakalı diğer tüm aktivitelerle ilgili her şeyi planlarlar. Günlerinin geri kalanını iyi planladıklarından dolayı sağlıkları ile ilgili şeyleri ve fitness planlarını rahatlıkla takip edebilirler.

5. Ertelemeyin

Düzenli insanlar yapmaları gereken şeyleri takip ederler ve günlük işlerini desteklemekten uzak olan şeyler üzerinde fazla vakit harcamazlar. Şu anda yapmaları gereken işleri daha sonraya veya ertesi güne bırakmazlar.

Çok düzenli olan insanlar hiçbir şeyi ertelemezler, işte tam olarak da bu onları üretken kılar.

renklerle-calismak

6. Zamanınızın değerini bilin

Aslında bu konu bir önceki başlıkla da alakalı. Düzenli insanlar için zaman kutsaldır. Takvimleri gizli silahlarıdır, hem kendi vakitlerine hem de diğerlerinin vakitlerine büyük saygı gösterirler. Ayrıca diğer insanlara da kendi zamanlarına değer vermeleri konusunda ısrarcı olurlar.

Düzenli insanlar zaman yönetiminin üretkenlik için bir anahtar olduğunu bilirler.

7. İşlerinizi düzene sokun

Düzenli olmak sadece bir görünüş meselesi değildir. Her şeyi düzene sokma alışkanlığı zaman kazandırır ve işleri basitleştirir. Ayrıca, düzenli insanlar ihtiyaç duymadıkları şeylerden pişman olmaksızın kurtulabilecek kapasitede olup boşlukları iyi değerlendirir, verimli bir şekilde biçimlendirirler.

Düzenli insanlar, uyumlu ve pozitif bir ortam yaratmak için fazla veya eksik bir şey içermeyen düzenli ve işlevsel bir alanın çok gerekli olduğunun farkındadırlar.

8. (Planlı) molalar verin

Düzenli insanlar zihinlerini ve bedenlerini dinlemeyi bilirler. Kendilerini, ne zaman dinlenmeye ihtiyaçları olduğunu anlayacak kadar iyi tanırlar, dolayısıyla da molalarını planlarlar.

Dinlenmek son derece önemlidir ve bedeniniz bunu sizden isteyecektir. Zamanında dinlenmeyi bilmek ve bunu önceden planlamak her şeyden önce sizi daha üretken kılar ve gününüzü gerçekçi bir şekilde planlamanızı sağlar. Böylece dinlenmek zorunda olduğunuz için yapamadığınız işleri ötelemek zorunda kalmazsınız. Bu ayrıca aşırı stres birikimini de önleyecektir.

9. Sonunu getirin

Düzenli insanlar görevlerini tamamen yerine getirmenin öneminin farkındadırlar; böylece bekleyen işleri, yapmaları gereken diğer işleri engellemeyecektir, özellikle de bir günden diğerine sarkıtmayacaktır.