Logo image
Logo image

Sabah Altıda Kalkmanız İçin 5 Neden

3 dakika
Sabah Altıda Kalkmanız İçin 5 Neden
Son Güncelleme: 08 Aralık, 2016

Hayatımız boyunca en çok duyduğumuz sözlerden biri şüphesiz şudur: “Erken kalkan yol alır.” Bizi erken kalkmamız için cesaretlendiren bu cümle, özellikle kariyerinde ilerleme kaydetmek isteyen profesyonellerin gelişimini, eğitimini sağlamak için kullanılabilir.

“Dinlenmek için değil, rüya görmek için uyuyun çünkü rüyalar gerçekleştirmek için görülür.”
-Walt Disney-

Profesyonel bir blogger olan Eghosa Aihie de aynı görüşte olacak ki bu sözün doğruluğunu kanıtlayan bir deney yapmış.

Aihie bu deney için 2 yıl boyunca her sabah 6’da kalkmış.

Sonuçta ne mi olmuş? Bu alışkanlık hayatını değiştirmiş. 

Yazar, erken kalkması için onu motive eden 5 önemli noktayı anlatmış. Sizleri de bu deneye katılmaya ve neler olacağını görmeye davet ediyoruz.

Neden sabahları altıda kalkmalıyız?

1. Ne istediğinizi düşünmek için daha çok zamanınız olacak

Bir gün, yeterince iyi bir şekilde onların üzerine düşünecek vakit bulamadığım için, amaçlarımı gerçekleştirme konusunda başarısız olduğumu fark ettim. Güne, düzenli, sakin bir şekilde, enerjinizi ne için kullanacağınızı bilerek başlamak, kendinizi geliştirmenizi sağlıyor. Dalgınlıkla, başka konular üzerinde düşünerek vakit kaybetmenizi engelliyor. 

Bilimsel çalışmalar, beyin fonksiyonlarının sabahın ilk saatlerinde çok verimli bir şekilde işlediğini gösteriyor. Beyninizi daha iyi kontrol edebileceğiniz bu saatlerden faydalanın. Böylece saatler geçtikçe zorlaşan gün için duygusal açıdan hazırlıklı olursunuz.

Some figure

2. Gününüzü organize etmek için daha fazla zamanınız olacak

Eğer sabah erken kalkarsanız, dikkatinizi dağıtacak bir şey olmadan günün planını yapmak için daha çok zamanınız olacak.  Böylece her geçen gün hedeflerinizi gerçekleştirmek adına daha etkili ve becerikli biri haline geleceksiniz.

Bunun yanı sıra, gününüzü yorgun bir zihinle planlarsanız, çok yoğun bir gün geçirmekten ve yeterince verimli olamamaktan kurtulamayabilirsiniz. Yapılacak en iyi şey, gece iyi dinlenmek ve yeni güne yüksek enerjiyle, sakin ve taze bir kafayla plan yaparak başlamaktır. 

3. Sabahın erken saatleri egzersiz yapmak için en iyi zamandır

Bir kere sabah 6’da kalkmaya başladınız mı artık spor salonuna gitmemek için bir bahaneniz kalmadı demektir. Sabah erken kalkmak işe başlamadan önce istediğiniz şeyleri yapmak için fazladan birkaç saat kazanmanızı sağlar. 

Buna ek olarak, sabah egzersiz yaptığınızda, vücudunuzun ürettiği endorfin hormonu gün boyunca enerji kaynağınız olacak. Pozitif duygularınız ve mutluluğunuz yaptığınız her işe yansıyacak.

4. Hala kahvaltı yapmanın ne demek olduğunu bilmiyor musunuz?

Günün ilk öğünü olan kahvaltının ne kadar önemli olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur; bu, günü enerjiyle geçirmeniz için ilk adımdır.  Sağlıklı bir kahvaltı yapmak için vakit bulduğunuzda, vücudunuzun gün boyunca kaybettiği enerjiyi telafi etme şansını yakalarsınız.

Johns Hopkins Bloomberg Sağlık Okulu tarafından yapılan bilimsel bir araştırmaya göre, ağır ağır sağlıklı bir kahvaltı yapabilecek vakti bulduğunuzda, vücudunuzu sağlığınız için son derece yararlı olan bir rutine kavuşturmuş oluyorsunuz.

Vücudunuzun sabahları ve gün boyu en iyi şekilde çalışması için benzine ihtiyacı olduğunu unutmayın. 

Some figure

5. Başarılı insanların sırrı erken kalkmakta yatıyor

“Zengin olmak isteyen erken kalkmaya başlamalı.”
-Anonim-

Hem profesyonel hem kişisel hayatlarında başarıyı yakalayan pek çok kişi sabahları saat 6’dan önce kalkıyor.

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, New York Magazine’e verdiği bir röportajda güne sabah 5:30’da başladığını açıklamıştı. Ayrıca günün ilk saatlerini meditasyon yaparak ve birkaç kilometre koşu yaparak geçirdiğini belirtmişti.

Virgin Group’un kurucusu Richard Branson, Business Insider’a verdiği bir röportajda sabahları egzersiz yapmak ve sağlıklı bir kahvaltının tadını çıkarmak için saat 5:45’te kalktığını söylemişti.

Sabah saat 6’da kalkmak hiç şüphesiz güne en az üç adım önde başlamanızı, daha sakin ve dinlenmiş hissetmenizi sağlıyor.

Kendinize bu fazladan zamanı tanımanız, gününüzü sakin ama verimli bir şekilde geçirmeniz sizin için yararlı olacak, yaratıcı potansiyelinizi ortaya çıkarmanıza ve kendinize güveninizin gelişmesine yardımcı olacak.

Bunların hepsi bize bu dünyayla başa çıkmak için erken kalkmanın iyi bir fikir olduğu sonucuna götürüyor. Bu nedenle günlük hayatımız için biz de bu alışkanlığı kazanmaya çalışacağız. Peki, ya siz?

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.