Sıkı Çalışmanın Değerini Öğretmek

Aralık 8, 2016

Hayatta kimse size bir şey vermez. Şans diye bir şey yoktur, yalnızca sıkı çalışma ve çabalama vardır.

Toplumumuz, bir karakter yaratarak ya da bir strateji geliştirerek ve onu sosyal medya ile ya da başka yollar ile gösterime sunarak bir anda zengin ve ünlü olabileceğimizi ileri sürerek gerçekleşmesi olanaksız olan bir düş yarattı. Ne yazık ki sıkı çalışmanın değerini kaybettik.

“Bizim ödülümüz çaba harcamamızdadır, sonuçlarda değil. Tam bir çaba, tam bir zaferdir.”
Mahatma Gandi

Her geçen gün emek harcayarak geçinmemizi sağlamanın aptallık olduğunu düşünüyoruz ve aldatmacaya, hileye dayalı ya da kendimize ve başkalarına karşı saygısızlık olacak şekilde piyangonun bize çıkmasının hayalini kuruyoruz.

Çoğu kişi anlık şan ve şeref ister. Bu korkutucu anlık şan ve şeref onlara bir anda maddi şeyler kazandırır. Her şeyi daha hızlı istediğimiz için her şeyi kısa dönemde isteriz. Ancak kesin olan şu ki, büyük başarılar uzun sürelerde elde edilir.

Büyük, yüce kişiler hayatlarını insanlığa faydası olacak bir keşifte bulunmak için bir laboratuvara kapayarak geçirenler, daha güneş doğmadan kalkıp bize ekmeğimizi yapan fırıncılar, başkalarına yardım etmek için sınırları aşmaya karar veren doktorlar, dünyanın diğer ucunda yaşanan olayları bize sunmak için hayatlarını tehlikeye atan muhabirler, tüm hayatlarını öğrenim görmeye ve bilgi birikimlerini başkalarına aktarmaya adayan öğretmenler, her gün çocukları için hemşire, psikolog arkadaş veya kız kardeş olan annelerdir. Tüm bu insanlar bir işleri olduğu için ve “alınlarının teri ile” her gün geçimlerini sağladıkları için şükrederek yataklarından kalkarlar. Bu kişiler büyük, yüce insanlardır.

Kendinizi kandırmayın. Sıkı çalışmak, emek vermek yüceliktir. BHergün yüzümüzde bir gülümsemeyle bir şeyleri daha iyi hale getirmeye çalışmak; hayallerimize ulaşmak için her geçen gün, her geçen saat, her geçen dakika mücadeleye devam etmek; yaptığımız hataların bilincinde olup, o gün iki kat fazla çalışsak bile başka çareler bulmak; işte bu yücelik ve çabalamadır.

Her şeyin bir bedeli vardır, bu nedenle çocuklarımıza bir şeyleri kolayca elde edebileceklerini öğretmemeliyiz. Ayrıca, her şeyin sıkı çalışma ile başarıldığını öğrenmek küçükken alabileceğimiz en önemli derslerden biridir.

Sıkı çalışmak, uzun süre boyunca sulamamız ve ilgilenmemiz gereken bir tohum ekmek gibidir. Böylece doğru zamanda tohum bize meyvesini verecektir. Sıkı çalışmak motivasyonun ve azimin arkadaşıdır, tembelliğin ve aldırışsızlığın değil.

Sıkı çalışma konusunda kendinizi nasıl eğitirsiniz?

Sıkı çalışma doğuştan aşılanan bir değer değildir; aksine, annelerin ve babaların çocuklarına öğretmeleri gereken bir değerdir. Çünkü onların azimle alışkanlık ve sorumluluk yaratmayı içeren bir eğitime ihtiyaçları vardır.

Sıkı çalışmanın değerini öğrenmek çok önemlidir. Bu; güçlülük, sabır, hoşgörü ya da cömertlik gibi değerler ile beraber gelir. Bu aynı zamanda hiçbir şey yapmadan her şeyin olabileceği düşüncesini terk etmeyi öğrenmek anlamına gelir.

Tam tersini savunan bu çapraşık toplumda onlara sıkı çalışmanın değerini nasıl yavaş yavaş aşılayabiliriz?

  • Çocuklarınız için her şeyi yapmayın. Onların yaşlarına göre bazı sorumluluklar üstlenmelerine izin verin. Küçük konular üzerinde sıkı çalışmanın değerini onlara öğretirseniz, hayatın ileride onlara yaşatacağı büyük zorluklarda da bunu başarabileceklerdir.
  • Onlara örnek olarak öğretin. Bazen eylemler, sözcüklerden daha etkilidir.
  • Kendilerine gerçekçi hedefler koymalarına yardım edin.
  • Güçlük çekmek gereklidir. Çocuklarınızı sakınmayın. Güçlük çekmek ve düş kırıklığı yaşamak hayatın onları duygusal olarak olgunlaştıracak bir parçasıdır.
  • Sabırsızlığı alt etmelerine yardım edin.
  • Çocuğunuz ile diyalog kurun ve onlara ‘nedenleri’ açıklayın. Eğer sözcükleriniz ile onlara yardım ederseniz, sıkı çalışmanın değeri hakkındaki birçok şeyi kesinlikle anlayacaklardır.

“Kalite asla bir tesadüf değildir; her zaman akıllıca çabalamanın sonucudur.”
John Ruskin