Duygusal Zekayı Artıracak 3 Egzersiz

Duygusal Zekayı Artıracak 3 Egzersiz
Laura Reguera

Yazan ve doğrulayan psikolog Laura Reguera.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Duygusal zekanın ne demek olduğunu biliyor musunuz? Peki neden önemli olduğunu? Duygular değerli bilgiler taşıdıkları, değişime ayak uydurmamıza yardım ettikleri ve sosyal hayatımızı geliştirdikleri için varlar. Peki bize ne demeye çalıştıklarını nasıl anlatırız?

Duygulardan tam anlamıyla yararlanmak için öncelikle onları anlamak ve tanımlamak gerekir. Bu şekilde neden hissettiğinizi ve farklı durumlarda ne anlama geldiklerini anlamış olursunuz.

“Kendini bilmek bilgeliğin ilk adımıdır.”

– Aristotales

Duygusal bilgi kazanın

Ne kadar çok duygusal bilgi o kadar çok duygusal zeka demek. Bu, kendi duygularınızı ve başkalarınınkileri tanımlamak için gereken kriterleri verir. Ayrıca neden o duyguları hissettiğinizi ve size nasıl yardım ettiklerini anlarsınız. Duyguların sizi huzursuz etmesine engel olmak için duygusal bilgiye ve deneyime ihtiyacınız var.

Duygusal zekanız yeterince gelişmiş değilse bunu geliştirmek için oldukça fazla iyi sebep var. Peki duygusal benliğinizi tanımaya nereden başlarsınız?

sokakta baloncuklarla oynayan kadın


Duygularınızı bir günlüğe yazarak başlayabilirsiniz. Nerede ve neden hissettiğinizi not alabilirsiniz. Böylece hangi duygunun hayatınızda baskın olduğunu görürsünüz. Bu aynı zamanda ne kadar zıt şeyler hissettiğinizi görmeye de yardımcıdır.

Tanımlama kabiliyetinizi keskinleştirmek için cevaplanacak sorular yazın. “Bu ne duygusuydu?”, “Bu bana nasıl hissettirdi?”. Böylece bir duygudan diğerine geçerken bilgileri kaydedersiniz.

Duygusal zekanın avantajını kullanın

Duygusal zekanızı artırdıktan ve duygularınızı nasıl tanımlayacağınızı öğrendikten sonra, bunu uygulamaya geçirme zamanı geldi. Amaç, duygularınızın işlevini ve sizi harekete nasıl taşıdıklarını anlamaktır. Fikir ayrıca herkesin farklı düşünceleri, duyguları ve niyetleri olduğunu anlamaktır. Bu bilgi, sosyal etkileşimlerinize fayda sağlayacaktır.

Bunu yapmak için farklı durumlarda duyguları anlamaya çalışın. Bu, katılmadığınız videolardan veya diğer kişilerin hikayelerinden, katıldığınız içeriklere kadar değişebilir.

Şimdi üzerinde çalışmak istediğiniz duyguları ve durumları anlayacaksınız. Daha sonra, durumu geliştikçe sıralarına ayırmak yararlı olacaktır. Bunların her biri için ve her bir farklı kişi için, analiz edin. Ne dediklerini, yaptıkları ve düşündüklerini, hissettikleri duyguları analiz edin.

Bu, duyguların, düşüncelerin ve davranışların hepsinin birbiriyle ilişkili olduğunu daha fazla fark etmenizi sağlayacaktır. Ek olarak, düşündüğünüz ve hissettiğinizin, başkalarının düşündüğü ve hissettiği şeylerle her zaman uyuşmadığını da anlarsınız. Son olarak, bahsettiğimiz duyguların motivasyon işlevini anlayacaksınız. Bu duyguların bizi bilgilendirdiğini ve ihtiyacımız olanı elde etmek için bizi zorladığını göreceksiniz.

suda çiçeklerle duran elbiseli kadın

Her zaman duyguları analiz etmeye kalkışmayın!

Hayattaki her şey gibi, duygusal bilginizi dengeli bir şekilde kullanmalısınız. Evet, sahip değilseniz size yardımcı olamaz. Ancak, duygularınız ve bedensel duyumlarınız üzerinde sürekli olarak sabitlendiğinizde size yardımcı olamaz. Bu nedenle, hissettiğiniz her duyguyu analiz etmeye başlamışsanız, bunu kesmeyi öğrenin. Aksi halde, duygularınızın dinamik gücünü kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

“Dikkatinizi değiştirin duygularınız değişsin ve duygunuzu değiştirin dikkatiniz değişsin.”

– Frederick Dodson

Bütün hafta boyunca, sizi rahatsız eden şeyleri ve aklınızdan çıkamayacağınız şeyleri düşünmek ve bunlardan sakınmaksızın hoş olmayan duyguları hissetmek için her gün yarım saat ayırın. Bu alıştırma talihsizliğinizden kurtulmak için değil. Bunun yerine, kendinizi hissetmek için yeterli alan vermek amacı var.

Hoş olmayan bir duygu hissediyorsanız, aklınızın etrafında daireler çizmesine izin vermeyin. Ayırdığınız bu yarım saati gerçekten hissedin. Bu süre boyunca, kesintiye uğramadığınız ve 30 dakika boyunca alarm vereceğiniz sessiz bir yerde oturun. İşler bittiğinde, günlük aktivitelerinize geri dönün.

“Zihnin duygusal kirlilikten kurtulunca mantık ve berraklığın o anda ortaya çıkması inanılmaz bir şey.”

– Clyde DeSouza

Bu egzersizleri yaparak duygusal zekanızı kullanabileceksiniz. Duygularınızı fiziksel ve zihinsel sağlığınızın lehine kullanmak için yetkilendirileceksiniz. Olumsuz duygular hissetmek normaldir, ancak onları çok sık, çok yoğun bir şekilde veya çok uzun bir süre hissetmemek için onları nasıl tanımlayacağınızı öğrenmek önemlidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.