Duygusal Turizm: Aşkta Savrulmak

Duygusal Turizm: Aşkta Savrulmak
Sara Clemente

Yazan ve doğrulayan Psikolog ve gazeteci Sara Clemente.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Çok acı verici bir ayrılıktan sonra veya birden fazla başarısız ilişkiler silsilesinden geçtikten sonra, kendinizi tamamen kaybolmuş gibi hissedebilirsiniz. Okyanusun ortasında karaya oturmuş, sürüklenir vaziyette kontrol dışı kalmış bir gemi gibi adeta. Birçok insan için bu duruma alternatif duygusal turizmdir. Geçmişimizin verdiği yaraları iyileştirmeden içinde bulunduğumuz durumdan kaçmak.

Birlikte olduğunuz bir insanı bırakmak, sadece fiziksel ayrılıktan dolayı değil, aynı zamanda duygusal ayrılığın vermiş olduğu acıdan dolayı pek çok şeyi incitir. Aslında, ikincisi iyileşmesi en zor olanıdır, çünkü bu tür iyileşmelere direnmek gibi bir huyumuz vardır.

kadın adama fısıldıyor

Duygusal turizm, eksik bir yas tutma süreci

Ayrılık sonrası, birçok insan uzun bir yas sürecinden geçiyor, bu esnada, bu süreç bitene kadar ayrılık ile yaşamaya çalışıyor: hayat arkadaşının kaybı. İlk başta kabul etmeyi reddediyor. Umutsuzluk, muhtemelen depresyon ve şiddetli kaygı ile birlikte hayatına egemen oluyor.

Sürecin bir sonraki aşaması kabul etmektir. Bu aşama, gerçek dünyaya dönüş ve umutlarının sadece uzak bir ütopya olduğunun farkına varmaktır. Artık yeni insanlarla tanışıp buluşma zamanıdır. Son olarak, her şey yolunda giderse, ayrılmanın üstesinden gelme duygusunu yaşayacaksınız. Önceki ilişkiyi objektif olarak analiz edebilecek ve geçmiş hatalardan ders alabileceksiniz.

Duygusal turizm, korkudan ya da bir savunma mekanizması olarak bu yas sürecini tamamlamayanlarda gelişir. Başka bir aşamada sıkışıp kalıyorlar ve gelecekte pozitif ilişkilere sahip olma fırsatını reddederler. Duyarsızlaştırılmayı seçerler ve ilişkileri bir zaman geçirme yolu olarak kullanırlar.

Hiçbir yere gidemeyen gezginler

Duygusal turistler, bir kişiden diğerine, bir yerden diğerine, bir limandan diğerine atlarlar. Hayatlarında herhangi bir yön duygusu olmadan dolaşırlar. Yeni duyumları keşfetmeye devam ederler ve kendilerini gerçek maceracılar olarak görürler. Her zaman zevk, neşe ve coşku aramak, ancak asla bir bağlanma ihtiyacını hissetmemek arasında gidip gelirler. Birlikte yaşadıkları insanlara karşı herhangi bir sorumluluk hissetmezler.

Bu kişileri, bir sevgilisi ya da eşi olmasını tercih edenlerle yani bekar olmayı tercih edenler ile karıştırmamalıyız. Duygusal turizm, bekar olmayı seçmenin bir sonucu değildir. Daha çok duygusal açıdan kendini sabotaj etmektir.

kadın ile erkek el ele

Kalıcı bağlarda kaçmak

Duygusal turizm, oyunları – farkında olmadan- kişinin isteklerine karşı oynar. Yeni bir sevgili ile istikrarlı bir ilişki kurmak isteyebilecek olsalar bile, daha önce yaptıkları ayrılıkların acısını çekmeye devam etmedikleri için bunu yapamazlar.

Onlar istemeden geçmişe kök salmışlardır.Bu yüzden adadan adaya gitmeyi, herhangi bir sahilde durup düşünmeden devam etmeyi tercih ediyorlar. Özlem duydukları cenneti bulsalar bile, sevginin kalplerini devralmasına izin vermezler. Sadece hayatlarındaki kişinin gitmesine ve dünyayı dolaşmaya devam etmeye izin veriyorlar.

Her zaman kapıyı açık bırakmak

Eğer onlarla konuşursanız, muhtemelen sizi kendi hayat tarzlarına uydurmaya çalışırlar. “Yapmadıklarından daha ziyade, yaptıkların için üzgün olmak daha iyi olur”. “Devam et. Risk al. Eğer yapmazsan, ne yapabileceğini asla bilemezsin. ”Duygusal turistler genellikle güle güleden daha çok “sonra görüşürüz” derler. İstedikleri zaman geri gelebilecekleri izlenimini veriyorlar. Ama siz asla gelmeyeceklerini biliyorsunuz.

Mesafeli aşk

Onların sevgileri mesafelidir. Bugün buradadır ve yarın yoktur. Duygusal turistler gelir ve gider. Günlük yaşamları, istikrarsızlık, sefalet ve bencillik tarafından kontrol edilir ve yönetilir. Limanın diğer tarafında buluşanlar, onlardan hiçbir şey elde edemez.

Bu davranış biçimi, psikolojik olarak tehlikeli olabilir. Bu durum, bağımlılık yaratan  “şu an yaşamak” şeklinde cereyan edebilir. Daha da fazlası, duygusal turizm yaşam biçimi olarak kabul edilir. Hayatlarını sürekli bir ip üstünde tutmak, patolojik hale gelebilecek bir güvensizlik yaratır.

Aşırı dışa dönük

Duygusal turistler, yeni arkadaşlıklar kurmayı ve kendilerine zaman ayırmaya izin verdiği ya da istedikleri zaman çekip gidebilecekleri sürece sporadik ilişkilere sahip olmayı severler. Bu onları aynı zamanda umutsuz yaparken ve eşit ölçüde motive de kılar. Nadiren ilişkileri verimli ya da umut dolu olur. Uzun bir süre herhangi bir yerde durmaktan ziyade, yolculuğun tadını çıkarmayı tercih ederler. Onların hayatları şu ana dayanmaktadır.

Eğer geçici ise, öğrenmeme yardımcı olur

Ancak, bütün bunları söylerken, bazen rutinden kaçmak ve dünyayı görmek de iyi bir fikirdir. Pek çok insan, uzun vadede özellikle zarar verici bir ilişkiden sonra hayatlarına döndükten sonra, yeni dünyaları gezme zamanının geleceğine karar verir.

“Duygusal turizm” yolcusu olmaya karar verebilirler, ve bunu acılarından kurtulmaya çalıştıkları için yaptıklarını tamamen fark ederler. Seyahat etmekte, kaybolmakta ve çevrelerindeki insanlara zarar vermeden kendilerini yeniden bulmakta yol alırlar. Özellikle de duygusal insanlar için bunu yapmanın yolu, zenginleştirici bir öğrenme deneyimi ve tekrar hayatlarını yeniden inşa etmenin bir yolu olarak hizmet eder.

adamın elinde pusula var

Duygusal turiste nasıl yardımcı olunur

Normalde, duygusal turistler ne kadar duygusal tükenme içerisinde olduklarını bilmezler. Sizi dinlemeye karar verirlerse, bir psikologa ya da psikoterapiste gitmelerini tavsiye etmek iyi bir fikirdir. Bir ilişki uzmanı, yaşamlarını normale döndürmek için gerekli ayarlamaları yapmalarına yardımcı olabilir.

Bu gibi durumlar, inançları ya da değerleri değiştirmekle ilgili değildir. Bu onların hayatlarını yeniden yönlendirmelerine ve aşkta zarar görmelerini engellemek için kökleşmiş bir kendini savunma mekanizması haline gelmiş kabuğun kırılmasına yardımcı olmak hakkındadır.

İlginizi çekebilir ...
Az Bilinen 3 Ayrılık Sebebi
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Az Bilinen 3 Ayrılık Sebebi

Ayrılık çok zor olabilir. Romantik ilişkiler tehlikeli topraklar olsa da pek çok kişi mutluluğu yakalamak için romantik ilişki kurmak gerektiğine i...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.