Logo image
Logo image

Bedeninizi Kabul Etmek Kolay Değildir

3 dakika
Bedeninizi Kabul Etmek Kolay Değildir
Son Güncelleme: 23 Mayıs, 2018

Her toplumun fiziksel anlamdaki güzellik standartları kendine özgüdür. Tarihe ve dünyanın farklı köşelerine bir yolculuk yaptığımızda “güzelliğin” sürekli değişim geçiren bir kavram olduğunun görebiliriz. Belirli yerlerde ve dönemlerde dolgun hatların o gruptaki insanlara en çekici gelen görünüm olmasının sebebi, balık etli görünümün zenginliğin ve gücün bir göstergesi olmasıydı. Diğerleri için ise güzellik, deforme olmuş ya da yaralı bir yüz demekti. Bedeninizi kabul etmek bugün toplumuzda büyük bir problem haline geldi.

Günümüzde Batı’da “reklam güzelliği” hüküm sürüyor. Herkes artık küçük bir operasyonla ya da güzellik ürünüyle düzgün bir fiziğe ya da güzel bir yüze sahip olma şansına sahip. Bunlar elbette bir sürü masraf demek. Çekicilik satılıp alınabilen bir şey oldu. Bütün bunların arkasında büyük bir ekonomik menfaat kaygısı var.

“Ruhun beden, bedenin de ruh olduğunu hepimiz biliyoruz. Bize bunların ayrı şeyler olduğunu söylemelerinin nedeni, bedenimizi esir almalarına izin verirsek ruhumuzu koruyabileceğimize bizi ikna etmek istemeleridir.”

– George Bernard Shaw

Bu oldukça sıkıntılı bir durum. Dünyanın her köşesinde birçok erkek ve kadın bu fikirleri körü körüne kabul edip içselleştiriyor. Manipüle edildiklerini ya bilmiyolar ya da unutuyorlar. Aslında gücü elinde bulunduran kişiler zengin olmak için onları kullanıyor. İnsanlar da bu esnada kendi bedenlerini sert bi şekilde eleştiriyorlar. Birazcık kilolu olmayı bile affetmiyor, kendilerine empoze edilen güzellik anlayışına uymadıkları için değersiz hissediyorlar. Medyanın üzerimizde yarattığı baskı yoğun olsa da yapılacak en akıllıca davranış bu baskıya karşı direnmektir. Bu yazımızda bu zehirli durumdan nasıl kurtulabileceğiniz konusunda bazı tavsiyeler bulacaksınız.

Medyanın bedenim hakkındaki mesajlarını okuyabilmeyi öğrenmek

Tek bir şeyden emin olabiliriz, o da televizyonda gördüğümüz modellerin gerçek olmadığı. Reklam dünyasındaki kişilerin çoğu bu şekilde doğmamışlar. Ya spor salonunda çok fazla vakit harcıyorlar ya da mükemmel fiziğe sahip olmak için bıçak altına yatıyorlar. Fotoşop da büyük yardımcılarından biri. Bunları bir kombinasyon halinde kullanıyor da olabilirler.

Some figure

“Mükemmel beden” reklam dünyasının ve güzellik satanların dayattığı bir kavram. Neden sadece belirli özelliklere sahip bir beden diğerlerine göre “mükemmel” olsun ki? Bu fikirleri bize krem ve güzellik ürünleri satan, estetik ameliyatla para kazanan kişiler aşılıyor. “Mükemmel” fiziğe ulaşmak zorlaştıkça daha fazla ürün satıyorlar. İdeal bedene ulaşmak kolay olsaydı ya da bedeninizi kabullenmek bir norm olsaydı bu şirketler batardı.

Belki siz de sadece bazı fiziksel özellikleri ve yüz şekillerini güzel buluyorsunuzdur. Yine de bu şekilde düşünmenin size öğrettildiğinin farkında olmalısınızBelki de kendimizi bu tür zararlı mesajlardan korumak iyi bir fikir olacaktır. Kendinizi düzgün bir şekilde koruyabilecek durumda değilseniz medyaya çok fazla maruz kalmamaya çalışın.

Bedeninizi kabul etmenin neden bu kadar zor olduğunu bir düşünün

Belki de bedenleriyle tamamen barışık olan pek fazla insan olmadığını fark etmişsinizdir. Reklamlarda gördüğünüz modellerde bile. Çoğu insan bedenleri hakkında şikayet edecek bir şey illaki bulur. Bazıları daha uzun bazıları da daha kısa olmak ister. Kıvırcık saçlı insanlar düz saç, düz saçlılar da kıvırcık saç ister. Geniş kalçalılar kalçalarını küçültmeye çalışır ve küçük kalçalılar da büyütmeye. Bedeninden memnun olan birine çok nadir rastlarız.

Some figure

Aynı şekilde birçok insan başkalarının da dış görünüşünü çok eleştirir. Bunu birçok kadın yapıyor. İzinleri olmadan bedeniniz ve görünüşünüz hakkında sizi yargılıyorlar. Sizi değerlendiriyolar. “Birkaç kilo verirsen daha iyi olur” “Saçın kestirmeden önce daha iyiydi.” Sizin hakkınızda yorum yapan fakat bunu sizin iyiliğiniz için yapmayan uzman bir eleştirmen hep vardır. Kendilerini daha iyi hissetmek için hatalarınızı yüzünüze vurmaya çalışırlar.

Bu yüzden bedeninizi kabul edememenizin altında muhtemelen kendinizden ya da size yakın bir kişiden memnun olmamanız yatıyordur. Belki de değerli olduğunuzu düşünmüyorsunuz. Kendinizi sevmeyi daha çok fiziksel yönden başarmaya çalışıyorsunuz. Ya da belki de dürüstlük ve samimiyet üzerinde kurulmamış ilişkilere sahipsiniz. Etrafınızdaki insanlar sizi olduğunuz gibi kabul ettiğinde sizin de kendinizi kabullenmeniz çok daha kolay olur.

Some figure

Bedeninize iyi bakmak önemlidir. Sağlıklı olduğundan ve tüm hayati işlevlerini yerine getirebildiğinden emin olmalısınız. İstediğiniz gibi görünmek de önemlidir. Kimse bedenine göre daha çok ya da az değerli olamaz, orası kesin. Kimse dergideki bir model gibi göründüğünde daha mutlu ya da dengeli olmaz. Dışarıdan öyleymiş gibi görünse de bu doğru değildir. Hayatta gerçekten önem taşıyan hiçbir şey sadece güzel bir fizikle kazanılamaz. Bedeninizi kabul etmek olduğunuz kişiyi de kabul etmek demektir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.