Logo image
Logo image

Joker ve Harley Quinn, Zehirli bir İlişki

6 dakika
Joker ve Harley Quinn, Zehirli bir İlişki
Tarafından yazılmıştır Leah Padalino
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Joker ve Harley Quinn arasındaki ilişki, animasyon ve çizgi romanlarda bilinen en iyi ilişkilerden biridir. Onlar Batman filminde iki zıt karakteri canlandırırlar ve o kadar karizmatiklerdir ki izleyenleri kendilerine aşık ederler. İkisi de, Batman dünyasındaki temel karakterlerdendir ve varlıkları kurgusal Gotham şehrine hem mizah hem de gerilim vermektedir.

Elbette, Batman Joker olmadan aynı olamazdı… Joker de Harley Quinn olmadan aynı çekiciliğe sahip olamazdı. Peki bu ikisi arasında ne tür bir ilişki var?

Eğer bu ilişkiyi biraz daha inceler ve daha derin bir şekilde karakter analizi yapacak olursak, kısa sürede bir şeylerin ters olduğunu fark ederiz. Sağlıklı bir ilişki olmadığı ortadadır. Hatta Harley Quinn muhtemelen içinden kurtulamadığı manipülatif bir durumda yaşamaktadır.

Some figure

Joker karakteri

Joker’in kökeni biraz belirsizdir. İstediği her şeyi yapabilmek için geçmişinin versiyonları arasında geçiş yapar ve karakterini gizemli bir hale getirilir. Karakteristik görünümünün (yeşil saçlar, beyaz deri ve kırmızı dudaklar) kimyasal atık kutusuna düşüşünden kaynaklandığını ve görünümünü sonsuza dek değiştirdiğini biliyoruz.

Joker, isminden de anlaşılacağı gibi, bir joker. Biraz sirkte çalışanlara benzer bir görünümü var. Ve onun planlarına mizahın, kart oyunlarının ve palyaçolarla ilişkilendirdiğimiz ögelerin dokunuşlarının bir karışımı eşlik ediyor.

Batman’in sahip olduğu tek düşman olmasa da, en karizmatik düşmanın o olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Psikopat profilinin yanı sıra marifetli, manipülatif, yalancı, bencil ve benmerkezci bir karakterdir. Joker, diğer insanların acılarından zevk alır ve kendisinden başka kimseyi sevmez. Neredeyse bir çocuk gibi sadece eğlence ve kahkaha peşindedir ve bunun uğruna kimlere zarar verdiğini de umursamaz.

Joker birçok farklı mecrada temsil edilmiştir: çizgi romanlar, çizgi filmler, filmler ve bu filmlerde onu canlandıran bir çok farklı aktör. Yine de sahip olduğu görüntü ve kişilik çok ayırt edicidir.

Harley Quinn karakteri

Harley Quinn, Mad Love’da hakkında daha çok şey öğrendiğimiz, Jokerin ebedi kız arkadaşı. Gerçek adı Harleen Quinzel. Mükemmel bir jimnastikçi hatta öyle ki bu yeteneği ile burs alarak üniversiteye giriş kazandı. Daha sonra psikiyatri eğitimi aldı ve haksız yollarla da olsa hep çok iyi notlar aldı. Son olarak, Joker’in stajyer olarak bulunduğu Arkham Asylum’da çalışmaya başladı.

Arkham’da Joker ile tanıştığında, en başından beri Joker’in kişiliğinden etkilenir. Mad Love’da onun samimi olduğunu ve geçmişinde yaşadığı travmayı anlattığını görüyoruz. Daha sonra ise bu deneyimlerin gerçek olmadığını ve bunları bilen tek kişinin Harley olmadığını öğreniyoruz.

Fakat Harley aşık olmaya başlamıştır. Sevgiyle körü körüne bağlı olduğu Joker’in ne kadar psikopat olduğunu göremez. Onda gördüğü tek şey sadece acı çeken bir karakterdir ve Joker’in büyük düşmanı da Batman’dir.

Bu yüzden Harley, sevdiği Joker’in ona verdiği takma adının onuruna çok renkli giyinmeye başlar. Joker’i Arkham’dan kurtarmayı başarır. Bu andan itibaren ise Joker’in suç kariyeri başlayacaktır. Karakterini tamamen oluşturacak, şakalarla bezenmiş bir sirk insanı görüntüsüne bürünecek ve evcil hayvan olarak da iki sırtlana sahip olacaktır.

Joker için Harley, Arkham’dan kaçmak için bir fırsattır. Harley’i güvenebileceği biri olarak görür çünkü onun kendisine olan bağlılığı sonsuzdur. Harley ona delice aşıktır ve o da bu durumdan faydalanmaktadır.

Joker ve Harley Quinn’in zehirli ilişkisi

Joker hem psikolojik hem de fiziksel olarak Harley’den yararlanmaya başlar, hatta öyle ki onu ölümle tehdit eder. Fakat Harley yaşadığı manipülasyonun farkında değildir. Minimal bir ilgiden bile çabuk etkilenen, uysal ve adanmış bir kişiliğe erişmiştir. Fakat yine de, belirli aralıklarla Harley’in de başkaldırmaya çalıştığını görüyoruz. Hatta, Poison Ivy’ye katıldığı ve bu yeni arkadaşlığıyla Joker’i atlatmaya çalıştığı dönemde neredeyse aklı tamamen başına gelmek üzeredir.

Yine de, fark ederiz ki derinlerde hala amacı Joker’i etkilemektir. Bu nedenle her ikisinin de eylemlerini ve kararlarını belirleyenJoker’in görüşüdür. Gördüğünüz gibi, Joker ve Harley Quinn arasındaki ilişki açık bir zehirli ilişki örneğidir.

Harley Quinn her zaman Joker’in emrindedir. Batman’den kurtulmanın hayallerini görür, çünkü bu olduğunda, sonunda Joker ile ilişkilerinin tadını çıkarabileceklerini zanneder. Başka bir deyişle, Joker’in tutumunu haklı çıkarmak için bir suçlu arar ve onu savunmak için her zaman argümanı vardır. Sevgilerinin karşılıklı olduğuna ve bir gün sonsuza kadar mutlu yaşayacaklarına inanarak kendini kandırır.

Joker’in Harley Quinn’e olan tepkileri

Harley Joker’in Batman’i öldürme planlarından birini geliştirmektedir. Yaptığı plan Harley’in çok zeki olduğunu kanıtlar niteliktedir ve Batman’in işini bitirmeye her zamankinden daha yaklaşmıştır. Durumda ironik olan şudur ki, Joker’in kendisi Batman’i bir binadan iter ve sonrasında ise onu kurtarır – bu hareketi gururdan yapar ve Harley’in Batman’i öldürmede ondan daha iyi olduğunu kabul etmek istemez.

Bazen Joker’in Harley için belli hislere sahip olduğunu gözlemlesek de, durumda genellikle manipülasyon veya kendi çılgınlığı söz konusudur. Joker’in onun için bir şey hissetmesi olasıdır, ama kendi gururu ve kendine olan sevgisi her zaman bu hislerden çok daha güçlüdür.

Harley kafasında hem Joker’i, hem yaşadıkları ilişkiyi hem de bu ilişkinin içerdiği her şeyi idealize etmiştir. Joker’in Harley’nin duyduğu sadakatin devam etmesini sağlamak için minik aşk gösterileriyle beslediği çılgın ilişkileri Harley’nin akıl sağlığını tamamen yitirmesine sebep olmuştur.

Ancak gerçek şu ki, bütün bunlar Harley’de büyük bir kendine güvensizliğe sebep olmuştur. Büyük düşmanı Batman bunu ona karşı kullandığında, sadece Joker hakkında gerçekleri anlatsa da, bundan dolayı büyük bir korku ve telaş duymaktadır.

Some figure

Güncellenmiş versiyon, Suicide Squad

2016 yılında Suicide Squad filminin galasından sonra Joker ve Harley Quinn karakterleri çok popüler oldu. Joker, genç izleyiciler için tanınmış bir aktör ve şarkıcı olan Jared Leto tarafından oynanırken Harley ise Margot Robbie tarafından oynandı.

Tim Burton filminde ise Jack Nicholson gibi başka aktörler tarafından canlandırılmış Jokerler gördük. Tabii ki, hem halk hem de eleştirmenler tarafından en çok beğenilen Joker, genç Heath Ledger idi. Bununla birlikte, günümüzle daha uyumlu bir estetiğe sahip bu yeni güncellenmiş versiyonun, karakterin yeni bir görüntüsünü yarattığı ve daha genç bir izleyici kitlesine yayıldığı şüphesizdir.

Harley Quinn’in etkisi daha da büyük olmasına rağmen, bu karakter ilk defa büyük ekrana taşınmış ve estetik açıdan yenilenmiş oldu.

Some figure

Suicide Squad filminde, Harley ve Joker ilişkilerinin daha fazla derinine girmeyiz. Bazen Harley’e karşı daha sevecen ama aynı zamanda da çok acımasız bir Joker görüyoruz. Buna ek olarak, bu filmde Joker karakteri daha arka plandadır. Suicide Squad Harley karakterinin özünü daha iyi yansıtır: çılgınlığını, Joker’e olan sevgisini ve hatta normal bir yaşama ve onunla bir aile kurma arzusunu.

Sorun, onların ne olmadığını görmeye çalıştığımızda ortaya çıkar. Joker asla bir psikopat olmayı bırakmazken Harley de ona itaat etmeyi bırakmaz. Çok karizmatik, çekici ve esprili karakterler olsalar ve Batman dünyası asla onlarsız aynı olmasa da.

Joker ve Harley Quinn’in ilişkisi ne anlama gelir?

Bu ikisi, kendilerine ait bir yaşam süren karakterlerdir. Onlar kötü adamların mükemmel prototipidir, ancak Joker ve Harley Quinn arasındaki ilişki, istemediğimiz ilişki tipinin açık bir örneğidir: zehirli bir ilişki.

Onların çılgınlığı bulaşıcıdır, ama aynı zamanda tehlikelidir de ve onların olduğu şeyi net olarak görebilmeliyiz: gerçeküstü çizgi roman karakterleri. Bizi büyüleyen kötü adamların özünü canlandıran karakterler. Bununla birlikte, Joker ve Harley Quinn arasındaki ilişkide, akıl sağlığının yokluğunu fark etmeli, gerçek hayatta asla izin veremeyeceğimiz bir şey yaşadıklarının bilincinde olmalıyız.

“Herkes Joker’i gülerken görebilir, fakat sadece Harley onu ağlarken gördü.”

– Arleen Sorkin, animasyon Batman serisinde Harley Quinn’i seslendiren karakter

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.