Logo image
Logo image

Duygusal Hayatınıza İyi Bakmanıza Yardımcı Olacak 10 İpucu

3 dakika
Stresli hissediyorsanız, işte size duygularınızı yönetmenize yardımcı olacak on ipucu.
Duygusal Hayatınıza İyi Bakmanıza Yardımcı Olacak 10 İpucu
Tarafından yazılmıştır Sara Clemente
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Duygusal stresi çeşitli şekillerde deneyimleyebilirsiniz. Örneğin, üzüntü, kaygı, bağımlılıklar, takıntılar, tekrarlayan davranışlar, can sıkıntısı ve duygusal değişkenlik. Bazen duygusal rahatsızlık birkaç gün içinde kaybolabilir, ancak kalıcıysa, size yardımcı olabilecek bir uzmana gitmelisiniz. Bu yazıda, bu tür zor anlardan kurtulmanıza ve duygusal hayatınıza dikkat etmeye başlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçları vereceğiz.

Duygusal yaşamınıza özen göstermek, duygularınızın sorumluluğunu almak, onları yönetmeyi öğrenmek ve onları deneyimlemenin çok daha sağlıklı bir yolunu keşfetmek demektir.

1. Kendiniz olun

Her zaman kendiniz olmak önemlidir. Bu, kendinizi kabul etmek, sevmek ve değer vermek anlamına gelir. Neyi sevip neyi sevmediğinizi, farklı durumlara nasıl tepki verdiğinizi, hangi davranışların sizi rahatsız ettiğini ve hangilerinin sizi mutlu ettiğini bilmek demektir. Bunu yapabilmek için kendi fikirlerinizi kabul etmeli, değerlerinizi savunmalı ve söylemek istediklerinizi söylemelisiniz. Aslında, sadece kendinize karşı dürüst olmakla kendiniz olmanın binlerce yolu vardır. Başkalarını memnun etmek için farklı davranmak zorunda değilsiniz. Sonuçta herkesi memnun edemezsiniz!

2. Duygusal huzursuzluğunuzu yeniden keşfedin

İçsel huzursuzluğunuzu azaltmak için kendinizi başka bir şekilde hayal etmeye çalışın. Kendinizi daha az duygusal yükü olan daha kaygısız bir insan olarak hayal edin. Daha sakin, daha üretken, daha az eleştirel, daha az bencil olacaksınız.

3. Sevmeyi ve sevilmeyi öğrenmelisiniz

Bir insan olarak, bazı yalnızlık anlarına, kendinize zaman ayırmaya ve bir birey gibi hissetmeye ihtiyacınız var. Bunlar hayatın bir parçası. Ancak sevip sevilmeye izin verirseniz, kendinizi daha iyi ve daha mutlu hissedeceksiniz. Ayrıca, hayatı daha dolu deneyimleyeceksiniz. Bu, duygusal hayatınıza dikkat ettiğiniz anlamına gelir.

“Konuşarak konuşmayı, okuyarak öğrenmeyi, koşarak koşmayı, çalışarak çalışmayı öğrenirsiniz. Öyle ki severek sevmeyi öğrenirseniz.”

-Francis de Satış-

Some figure

4. Nasıl dinleyeceğinizi bilin

Konuşmaya ek olarak, dinleme, kendiniz olma ve kendinizi başkalarına nasıl yansıttığınızı fark etme becerisini geliştirmelisiniz. Çoğu zaman değişim, hem aynada gördüğünüzün hem de onların karşısında durduğunuzda başkalarının ne gördüğünün bilgisinden başlar.

5. Zihninizi kontrol edin

Size faydası olmayan düşünceleri tespit edip atmak için iyi bir içselleştirme işi yapmalısınız. Ya da, onları daha faydalı düşüncelerle değiştirmelisiniz.

6. Geçmişi unutun

Geleceği kontrol edemezsiniz, geçmişinizin geri gelmesini de engelleyemezsiniz. Aslında, geçmişte veya gelecekte bir şeyi kontrol etmeye çalışmak endişeye, kabuslara, ani üzüntüye veya öfke ya da yenilgi dalgalarına yol açabilir. Bu nedenle, anılarınızı, şimdiye ve/veya geleceğe yansıtılan kontrolsüz duygusal rahatsızlığa neden olmayacak şekilde yönetmeye çalışmalısınız.

7. Endişenizi azaltın

Anksiyete, duygusal dengenizi, ruh halinizi ve günlük aktivitelerinizdeki başarılı performansınızı tehlikeye atma yeteneğine sahiptir. Gevşeme teknikleri de dahil olmak üzere bunu yapmak için uygulayabileceğiniz farklı teknikler vardır.

“Kaygı sallanan bir sandalye gibidir. Size yapacak bir şey verir ama çok uzağa götürmez.”

-Judi Piccoult-

8. Ruh halinizi kontrol edin

Bunu nefes alarak, farkındalık ya da meditasyon yaparak sağlayabilirsiniz. Siz izin vermezseniz hiç kimsenin size kendinizi kötü hissettirme gücü olmadığını unutmayın. Çünkü kendi ruh halinizi kontrol edebilirsiniz.

Some figure

9. Eylemlerinizi değiştirin

Kendinizi kızgın, dürtüsel, dikkati dağılmış, disiplinsiz ve korkmuş hissedebilirsiniz. İçinizde bu olumsuz durumları yaratan eylemleri incelemek, onları yok etmenin ilk adımıdır.

10. Başa Çıkma

Pek çok durum tamamen kontrolünüz dışında olsa da, yönetebileceğiniz başka durumlar da vardır. Örneğin, işinizi veya kariyerinizi değiştirebilir, kalori alımınızı azaltabilir veya konuşmayı ya da sessiz kalmayı seçebilirsiniz. Ancak başkaları adına karar veremez, arkadaşlarınızın niyetlerini değiştiremez veya başkalarının davranışlarını kontrol edemezsiniz.

Bu iyileştirmeleri yaparsanız, duygusal olarak daha iyi hissedeceksiniz. Bunun nedeni, duygusal gelişimin genellikle gerçek dünyada harekete geçmenizi gerektirmesidir.

Artık duygusal hayatınıza nasıl bakacağınızı bildiğinize göre, onu geliştirmek için ne yapabilirsiniz?

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.