Bu Dünyaya Kendiniz Olmak İçin Geldiniz

Bu Dünyaya Kendiniz Olmak İçin Geldiniz

Son Güncelleme: 22 Nisan, 2018

Toplumun bizim için koyduğu kurallar genellikle öyle ya da böyle kabullendiğimiz kurallar olur. Ancak daha sonra, bu kuralların tam olarak uymak istediğimiz kurallar olmadığını fark etmemiz olasıdır. Siz bu dünyaya kendiniz olmak için geldiniz, dikkatinizin dağılmasına izin vermeyin.

Korku, çekingenlik, utangaçlık ya da tembellik yüzünden başka insanların bizim için koyduğu kurallara uyum sağladığımız zamanlar olur. En önemli şeyin ne olduğunu unuturuz. Kimse, sizi, sizden daha iyi bir biçimde şekillendiremez.

Dünyanın sizin hakkınızda ne düşündüğü sizi korkutmasın

Kişiliğimiz yaşadığımız deneyimler sonucunda oluşur. Bu yüzden, bazen insanların bizim hakkımızda düşündükleri, bizi artık yaptığımız şeyleri onları umursayarak yaptığımızı fark edemeyecek bir hale getirecek kadar etkilemeye başlar. Bu yüzden, kim olduğunuzu bilmek, zevklerinizi, fikirlerinizi ve düşüncelerinizi savunmak iyidir. Bir birey olarak kim olduğunuzu keşfedebilmek için kendiniz olabilmeniz esastır.

kırmızı elbiseli kız ve kara kedi

Bazı yönlerimizle herkesten farklı olduğumuzu görünce korku duymak normaldir. Ancak her birimizin, bir başkasının “tuhaf” olarak niteleyeceği bir özelliği olduğu da doğru değil mi? Bizi benzersiz yapan başkalarının tuhaf bulduğu özelliklerimiz değil midir?

Korku duymak bir farkındalık simgesidir. Bu tür şeyler ruhsal olarak iyi durumda olmamız için bize yardımcı olur. Bu açıdan, kendimiz için uygun bulduğumuz yolu takip etmek elverişlidir.

“Güzel olmak kendin olmak demektir. Başkaları tarafından kabul görmeye ihtiyacın yok. Kendin tarafından kabul görmeye ihtiyacın var.”

– Thich Nhat Hanh

Ayrıca, bizi seven insanların tavsiyelerini dinlemek de iyidir. Onlar her zaman bizim için en iyisini isterler. Her şeyin ötesinde, zaman zaman anlamasalar bile, kişisel özelliklerimizin her birini olduğu gibi kabul ederler. Kendiniz olmaktan çekinmemek ve duygularınızı belli etmekten kaçınmamak her şeyi kolaylaştırabilir.

İnsanların sizi sevmesinin nedeni kendiniz olmanızdır

Bazen kim olduğuuzu kabullenmek zaman alabilir. Özellikle de ırkımız, cinsel tercihimiz ya da hedeflerimizin büyüklüğü nedeniyle reddedileceğimizi düşündüğümüzde. Kendiniz olabilmeyi öğrenme sürecinizin zaman alması sorun değildir. Çünkü her şeyden önce siz, kim olduğunuzdan emin olmalısınız. Eğer doğru bir şey varsa, o da bizi sevenlerin koşulsuz olarak bizi kabullenecekleridir. Ancak, bunu yapabilmek için onların da zamana ihtiyacı olabilir.

sudaki yansımasına bakan küçük kız

Günün sonunda, önemli olan elde ettiğimiz mutluluktur. Ne de olsa, taktığımız maskelerin sayısı azaldıkça mutluluğumuz büyür. Bu yüzden, sakin bir tutum takınarak yalınlaşmak iyidir. Olmadığınız gibi davranmaktan kaçının ve bu süreçte yaşadıklarınızdan ders alın.

“Kendinize inandığınızda, riske girebilir, eğlenebilir, dehşete düşebilir ya da insan ruhunu ortaya çıkaran şeyi deneyimleyebilirsiniz.”

– E.E. Cummings


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.