Logo image
Logo image

Duygusal Destek, Harika Bir Ağrı Kesici

3 dakika
Duygusal destek, bir tür sınırlandırmadır. Duygusal destekle farklı bir bakış açısı seçebiliriz ve ona sahip olmadığımızda bile kendimizi daha iyi hissedebiliriz.
Duygusal Destek, Harika Bir Ağrı Kesici
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Bazen kendimizi kendi içimize hapsolmuş, korunaklı bir alan içinde hissederiz. Bunun sebebi bu şekilde bize hiçbir şey olmayacağı hissidir. Belki sıcak bir kucak, bir gülümseme, bir düşünce ya da birkaç söz yeterli olabilir… Çünkü gerçekten ihtiyacımız olan şey, duygusal bir destek görevi almaktır. Yani, koşullar bizi tehdit ettiğinde veya istediğimiz gibi olmadığında bu bir çeşit bizi koruyan bir güvenlik mekanizmasıdır.

Bu desteğin bizim içimizden çıkabileceği gibi aynı zamanda değer verdiğimiz birinden de gelebilir. Bazen birisinin varlığı, ıstırabımızı veya bazı durumlarda omuzlarımıza yüklediğimiz yükü hafifletmek için yeterli olabilir.

Haydi duygusal desteğin ne olduğunu ve bize nasıl fayda sağladığını görelim. Konuyu detaylıca irdeleyelim.

“Hayatta bizi destekleyecek birine ihtiyacımız vardır, bir sığınağımız olduğunu hissetmek, daha büyük bir huzur ve uyumla yolumuza devam etmemize yardımcı olur.”

Duygusal destek: nedir?

Duygusal destek, korktuğumuzda veya bunaldığımızda kendimizi daha iyi hissetmemize yardımcı olur. Zor durumlardan kurtulmak için sığındığımız o liman gibidir. Bu insanlar, bizi harekete geçiren bize eşlik eden ve bizi seven insanlardır. Gri bulutlar hayatımızı kapladığında bize ellerini uzatmaktan çekinmezler.

Yani, bu bir kaçış ya da sorumluluğu üzerimizden atma yöntemi değildir. Sorunlarla sevgiyle yüzleşmenin bir yoludur. Başka bir deyişle, bu destek sayesinde yeniden yüzeye çıkabilir, durumdan öğrenebilir ve kendimizi bulabiliriz.

Küçükken bize duygusal destek sağlayan ebeveynlerimiz, akrabalarımız veya bakıcılarımız vardır. Büyüdükçe, onu başka insanlarda, hatta bazı faaliyetlerde veya doğada bulmayı öğreniriz.

Some figure

Neden duygusal destek çok önemlidir?

Duygusal destek çok önemlidir çünkü ondan yoksun kalırsak hayatın anlamını kaybedebilir, zehirli ilişkiler kurabilir veya kendimizi boş hissedebiliriz.

Örneğin, bir çocuğun ihtiyacı olan şefkatli bakım sağlanamazsa, hem kısa hem de uzun vadede çeşitli alanlarda, fiziksel ve duygusal düzeyde sorunlar yaşanacaktır. Bu nedenle duygusal destek, erken çocukluk döneminde önemli bir faktördür. Özellikle duygusal düzeyde sorunlarla mücadele etmeye ve sağlıklı büyümemize yardımcı olur.

Hatta “Erken çocukluk döneminde temel koruyucu faktör olarak bağlanma” başlıklı makaleye göre hem çocukların bakımı hem de onlara sağlanan duygusal destek, daha güvenli, sorumlu ve adanmış bir kişilik gelişimine katkı sağladığını ortaya koymuştur.

Fiziksel gelişim için sosyal destek bile çok önemli olabilir. Pacora, Capcha, Esquivel, Ayala, Ingar ve Huiza tarafından hazırlanan makaleler de bunu göstermiştir: “Annenin sosyal ve duygusal yoksunluğu, fetüs ve yeni doğandaki anatomik ve fonksiyonel değişikliklerle ilişkilidir.”

Bu çalışmaya göre, duygusal veya sosyal destek eksikliği hem anne hem de perinatal sağlık üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu nedenle annemizin sahip olduğu duygusal destek yaşam kalitemizi etkileyebilir.

Duygusal desteği nasıl bulabiliriz?

İlk duygusal destek ebeveynlerimiz ve bize bakan kişiler tarafından sağlansa da, bu tek destek yöntemi olduğu anlamına gelmez. Aslında duygusal desteğe sahip olmanın başka yolları da var. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Başkalarıyla ilişki kurun: Sağlıklı ilişkiler kurarak, ihtiyaç duyduğumuzda diğer insanlara güvenebilir ve böylece duygusal destek bağları kurabiliriz.
 • Kendinizle bağlantı kurun: Kendinizi bilmek, iyi bir duygusal yönetim için köprü görevi görür.
 • Fiziksel egzersiz yapın: Fiziksel egzersiz yaptığımızda, daha mutlu hissetmemize yardımcı olan bir grup hormon olan endorfin salgılarız.
 • Profesyonel yardım isteyin: Psikologlar ve psikiyatristler acımızı azaltmada çok yardımcı olurlar. Duygusal, davranışsal ve bilişsel dünyaya hakim bir uzman olarak, duygusal yönetimde bize rehberlik edebilirler.

Diğer faaliyet türleri de duygusal destek görevi görebilir. Örneğin, bir kitap okumak, hatta sanat, acımızı dönüştürmemize yardımcı olan bir araç olabilir.

Some figure

Harika bir ağrı dindirici olan duygusal desteğin faydaları

Kendimizi bitkin hissettiğimizde, gücümüz azalır ve çevremizde neredeyse hiçbir ışık parıltısını göremeyiz, yani duygusal desteğimize en çok ihtiyaç duyduğumuz zamandır. Onun sayesinde şunları yapabiliriz:

 • Güvenimizi artırır.
 • Ağrı riskini azaltır.
 • Kendimizle, başkalarıyla ve doğa ile bağları geliştirir.
 • Organize olma süreçlerini destekler
 • Gerginlikten kurtarır.
 • Daha fazla motive eder.
 • Güven hissinin tanıdığı çıkarmamızı sağlar.

İlk başta duygusal destek bizim sorumluluğumuz olmasa da, büyüdükçe onu arayabiliriz. Onu bulmanın pek çok yolunun olması ve sunduğu tüm avantajları bilmek şaşırtıcıdır.

Hayatımızda bu duygusal destek varken, rahatlamak, taşıdığımız her şeyi boşaltmak için bir yere veya kişiye güvenebiliriz. Başımıza gelenleri kabul etmek, bakış açımızı değiştirmek ve kendimizi dönüştürmeye başlamak için bir fırsattır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


Álvarez, M.A.C (2011). El apego como principal factor protector de la primera infancia. Margen: revista de trabajo social y ciencias sociales, 61, 9-5.

Pacora, P., Capcha, E., Esquivel, L., Ayala, M., Ingar, W. & Huiza, L. (2005). La privación social y afectiva de la madre se asocia a alteraciones anatómicas y funcionales en el feto y recién nacido. Anales de la Facultad de Medicina, 66 (4) , 282-289.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.