Logo image
Logo image

Duchenne Gülümsemesinin Gücü

3 dakika
Duchenne Gülümsemesinin Gücü
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bazıları Duchenne gülümsemesinin en gerçek gülümseme olduğunu söylüyor. Büyüsü bizi şaşırtıyor ve olumlu duygular yayıyor. Dolayısıyla, insan yüzünün yansıtabileceği tüm ifadelerden kuşkusuz en çekici ve çarpıcı olanlardan biri budur. Gülümseme bilimi, güçlü etkisi nedeniyle bu gülümsemeyi on yıllardır çalışmaktadır.

Bazı insanlar gülümsemeleri ‘sosyal katalizörler’ olarak tanımlar. Ancak, bundan çok daha fazlasıdır. İnsanlar bu dünyaya bu sosyal mekanizma DNA’larına damgalı olarak geliyorlar. Hatta, kör insanlar bile bir gülümseme görmeden otomatik olarak gülümserler. Bu dürtü ruh halinizi iyileştirir, ilişkileri optimize eder ve duygularımızı sözsüz ifade etmemize izin verir.

“Gülümsemeniz sayesinde hayatı daha güzel hale getiriyorsunuz.”

– Thich Nhat Hanh

Farklı tür gülümsemeler olduğunu belirtmek önemlidir. Tüm gülümsemeler aynı değildir. Aslında, diğerlerinin yanında göze çarpan bir şekilde öne çıkan bir tane vardır. Duchenne gülümsemesinden bahsediyoruz. İsmini, on dokuzuncu yüzyılın ortalarında araştırma yapan nörolog ve fotoğraf tıbbının öncüsü Guillaume-Benjamin-Amand Duchenne’den alıyor.

Hareket fizyolojisinde uzman olan Dr. Duchenne, sahte gülüşlerin samimilerden nasıl farklı olduğunu açıklamak ve ayırt etmek istedi. Bunu yapmak için, gülümsemelerin nasıl oluştuğunu ve yüzümüzde nasıl göründüğünü adım adım ayrıntılı olarak anlattı. Gülümsemek için, karmaşık yüz yapımızın birçok kasını kullanıyoruz. Kuşkusuz keşfedilmeye değer ilginç bir konu.

Some figure

Duchenne gülümsemesi hakkında ne biliyoruz?

Bazı okuyucularımızın gerçek ve samimi bir gülümsemenin varlığından şüphe etmesi çok muhtemeldir. Buna inanan insanlar hatalı değil. Çoğu kişinin şüphe duyduğu üzere Duchenne gülümsemesi taklit edilebilir. Somut bir amaç ile sahte bir gülümsemeye dönüşebilir: baştan çıkarmak, ikna etmek, çekmek ve aldatmak.

Massachusetts’deki Tufts Üniversitesi bir çalışma yaptı ve İngiliz Psikoloji Derneği’nde yayımladı. Araştırmada 98 katılımcıdan%69’dan fazlası “neredeyse mükemmel” bir şekilde bu tür bir gülümsemeyi taklit edebilir.

‘Neredeyse’ diyoruz, çünkü bir Duchenne gülümsemesi uzmanı bu gülümsemelerin sahte olduğunu görebiliyordu. Bu toplumsal jestte, ağzın ve gözlerin ötesine geçen hafif bir fark var: duygusal gerçekliği.

Bir Duchenne gülümsemesi nasıl belirlenir?

Dr. Duchenne’nin 1862’de açıkladığı gibi, herhangi bir gülümsemenin temel özelliği, yanak kaslarının kaldırdığı dudak köşelerinin yükselmesidir. Bir Duchenne gülümsemesi, olumlu duygu ve sevincin ürettiği eşsiz ve istisnai bir tondadır. Farklı kasların ince bir birleşimi bu tonu iletir.

Bu tür bir gülümseme, ağız yakınındaki ana ve küçük şakak kemiği üstündeki kasların kasılmasıyla ortaya çıkar. Sonuç olarak, bunlar dudakların köşelerini yükseltir. Bununla birlikte, tekil farklılık, hem yanaklar hem de gözkapaklarının çevresindeki kasın göze yakın bir şekilde büzüşmesiyle göz çevresindeki küçük kırışıklıkların oluşmasıdır.

Some figure

Gerçek bir Duchenne gülüşü ile sahte bir gülücük arasındaki fark nasıl anlatılır?

Paul Ekman, duygu ve gülümsemeler alanındaki çalışmaları ile ünlü bir psikologdur. Onun sayesinde 18 farklı gülüş tipinin, onlarla ilgili duyguların ve her ifadede yer alan yüz kaslarının olduğunu biliyoruz.

Ekman’ın dikkat çektiği bir şey, çoğu gülümsemenin (sahte olanlar dahil) kendi amaçlarının olmasıdır. Ancak, samimi bir Duchenne gülümsemesi ruhun duygularının bir yansımasıdır.

Bu fikir şiirsel görünebilir, ancak bu Ekman’ın aslında bir sosyal psikoloji dergisinde yayınlanan bir çalışmada yazdığı bir şeydir. Yani, bu hareketi bir kişinin gözlerine bakarak tanımlayabileceğimizi belirtti. Mutluluğu, refahı ve en özgün bağlantıyı algılayabildiğimiz noktadır.

Duchenne gülümsemesi hakkında bilmemiz gereken bir nokta, motor korteks ve limbik sistem tarafından kontrol edilmesidir. Bunun anlamı nedir? Temel olarak, bu jest beynin en duygusal kısmını içerir. Tüm bunlar bizi gerçek gülümsemelerin beynin o kısmından geldiği sonucuna varmamıza yol açıyor.

Some figure

Yani, birileri size gülümsediğinde, sadece dudaklarının çekici şekline odaklanmayın. Gerçek pozitif duygularla parladıklarını görmek için gözlerine bakın. Samimiyetlerini ve utangaç olmayan ve bizi derinden kucaklayan bakışlarını algılayın.

Sonuç olarak, Daniel Goleman’ın Social Intelligence adlı kitabında işaret ettiği gibi, sahte gülümsemeleri olan birçok üzgün insan var. Duygularımız üzerinde çalışır, mutluluk ve iyiliğe yatırım yaparsak, dünyaya gerçek bir Duchenne gülüşünün nasıl göründüğünü gösterebiliriz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.