Logo image
Logo image

Cinsel Çekim Nedir?

3 dakika
Cinsel Çekim Nedir?
Tarafından yazılmıştır Sara Clemente
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnsanların karşı cinse çekici gelmek için yaptıkları oldukça yaratıcı. Cinsel çekimin bir anda olduğunu kim demiş? Baştan çıkarma esnasında başarıyı garantileyen belli kalıplar ve fiziksel hareketler var mı?

Cinsel anlamda çekici olmak veya karşı tarafa cazibeli görünmek bir tür yetenek diyebiliriz. Ancak bunun için melek gibi bir yüzünüz ya da büyülü bakışlarınız olmasına gerek yok. En az bunlar kadar önemli olan başka etkenler de var.

İlk izlenim önemlidir

Her ne kadar “önemli olan iç güzellik” desek de gözlerimizin ilk önce fiziksel görünüşe odaklandığını inkâr edemeyiz. İlk izlenim her zaman önemlidir. İlk başta izlenim iyi verilirse daha sonra geliştirilebilir. İlk izlenimimiz karşı tarafı etkilediyse bunu lehimize kullanabiliriz.

Biz daha fark etmeden karşımızdaki kişinin görünüşü aklımızda yer eder. Yani 2 saniyeden kısa bir sürede çoktan karşımızdaki kişi hakkında bir yargıya varmış oluyoruz.

O insanın giyinme şekli, havası, burnu… Her şey beynimizde tek tek sınıflandırılır. Hiçbir şey söylemeden aslında çok şey söylenmiş olur ya da biz öyle yorumlarız.

Aslında yalnızca saniyenin onda biri kadar bir sürede bir yüzün çekici olup olmadığına karar veririz. Bu nedenle ilk görüşte aşk gerçek denebilir. En azından görünüşe karşı duyulan aşk…

Some figure

Saç ve koku cinsel çekimin anahtar unsurları

Saç, en çok değer verdiğimiz özelliklerden bir tanesi. Özellikle kadınların bununla ilgili iki hissi var. Araştırmalara göre kadınlar kalın telli ve parlak saçları çekici buluyor. Öte yandan kellik düşündüğümüz kadar olumsuz görülmüyor.

Bunun nedeni saç dökülmesinin kandaki testosteron miktarının azalmasıyla doğrudan ilişkili olması. Aslında çoğu araştırma bu hormonun çekiciliğin temeli olduğunu söylüyor.

Diğer bir belirleyici unsur ise kokudur. Fetiş olmadığı sürece hoş olmayan bir koku insanı uzaklaştırır. Her durumda riske atmamak gerekir ve hoş kokulu deodorantlar ya da parfümler seçilmelidir.

Güzellik her şey değil

Çok güzel ya da çok yakışıklı olmayıp tüm dünyanın gözünde dayanılmaz cazibeli kabul edilen insanlar da var. Sanki mıknatıs gibi çekiyorlar. Konuşma şekilleri, mizah anlayışları veya gülüşleriyle ilginç davranışları sayesinde ilgi çekiyorlar.

Öte yandan kadınların ayın bazı zamanları erkeklere daha çekici geldiği biliniyor. Yumurtlama dönemi bu.

Bu olduğunda kadınların sahip olduğu auradan etkileniyor. Örneğin feromonlar daha fazla çekilmelerine ve testosteron hormonunun kanda neredeyse %100 artmasına neden oluyor.

Güzellik görenin gözündedir.

Cinsel cazibeyi artıran diğer fiziksel unsurlar

Kadınlar da erkekler de bilinçsiz olarak simetrik hatlardan etkilenir. Bu da güzelliğin en büyük belirleyicisi olarak görülür.

Göz rengi belirleyici değildir ancak iris etrafındaki koyu ve kalınsa kişi daha çekici gelir. Ne kadar koyu renkli olursa o kadar çekici gelir gözümüze.

Sağlam ve şekilli bir kas yapısı da gözümüze çekici gelen başka bir özellik. İnsan evriminin ilk evrelerinde yaşamak ve aile kurmak için kuvvet önemli bir yere sahipti.

Bu hala geçerli bir neden. Bu günlerde uzun ve kaslı erkekler hala kadınlara güven ve koruma hissi veriyor. Bu açıklama evrim teorisinin bir parçası olarak çekici bulduğumuz etkenleri açıklıyor.

Some figure

Hayvanlardan o kadar da farklı değiliz

Fiziksel olarak çekici gelen özelliklerin bazı hayvanlarda da aynı şekilde işlediğini biliyoruz. Örneğin dişi aslanlar için erkek aslanların yelesi çekicidir.

Özellikle sıklığı, kalınlığı ve rengi önemlidir. Ne kadar yoğun ve siyah olursa testosteron miktarı o kadar çok demektir ve o kadar çekici gelir.

Örneğin kırmızı dişi keklikler renkleri daha canlı olan erkeleri tercih eder. Bu renk tonları parazitsiz bağışıklık sistemi ve iyi beslenme göstergesidir. Öte yandan gaga ve ibik gücü temsil eder ve dişiler için koruma anlamına gelir.

Kırışıklıklar güzeldir

Gençlik belirtileri kadar yaşlılık izleri de çekicidir. En azından medya ve pazarlama stratejilerinde gösterildiği kadar olumsuz bir şey değildir. Bütün o krem ve tedavi reklamlarında anlatıldığı kadar korkunç değil yaşlanmak. Bu resmen yaşlanmaya karşı savaş ve zamanın akışına direnmek.

Universidad Autonoma de Madrid’te yürütülen bir araştırmaya göre tam tersi geçerli. Bu araştırmanın sonucuna göre, maskülen biçimden kadınları bariz şekilde ayrıştıran izler gençlere kıyasla erkeklere daha çekici geliyor.

Yüzdeki kılların azlığı, kalın dudaklar veya ince kaşlar izlerin azlığından daha büyük önem taşıyor.

Some figure

Aşk ve cinsel çekim aynı şey değil

Aşık olmakla cinsel çekim arasında yakın ilişki olduğu doğru. Ancak diğer etkenler de, örneğin yer ve zaman, benzerlikler, arzular, değerler ve ortak ilgi alanları önemli. Her şey hesaba katılmalı.

Bu nedenle cinsel çekimin hem fiziksel hem de kimyasal olduğu söylenebilir. Elbette kimyasalların (hormonlar ve içerikler) katkısı var fakat iyi bir ilk izlenim olmadan çok zor.

Cinsel cazibe ve cinsel zevklerin kişiden kişiye göre değiştiği kesin. Ancak hoş intibalar yaratacak iyi etkiler bırakmak cinsel dürtüleri tetikleyecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Vázquez Parra, J. C. (2021). Modelo de cuadrantes del género y del comportamiento sexual.
  • Domínguez-Rodrigo, M. (2004). El origen de la atracción sexual humana (Vol. 4). Ediciones akal.
  • Copulsky, D., & Hammack, P. L. (2021). Asexuality, Graysexuality, and Demisexuality: Distinctions in Desire, Behavior, and Identity. The Journal of Sex Research, 1-10.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.