Depresyonun Altı Sessiz İşareti

Genellikle depresyonla ilişkilendirdiğimiz tipik üzüntüye ek olarak, bu sorunu gizleyebilecek daha ince davranışlar vardır. Aşağıda en sık görülenlerini açıklıyoruz.
Depresyonun Altı Sessiz İşareti
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Depresyon konusunda birçok efsane var. Bununla birlikte, inkar edilemez bir gerçek, depresyonun herkesi etkileyebilecek son derece ciddi bir sorun olduğudur.

Bilmediğiniz şey, depresyonun hayatın herhangi bir anında ortaya çıkabileceğidir. Bu nedenle bu durumun belirtisi olabilecek sessiz belirtileri nasıl tanıyacağınızı bilmelisiniz. Bu şekilde, siz veya yakın bir aile üyeniz bundan muzdarip olmaya başlarsa, bunu kabul etmeye daha hazırlıklı olacaksınız. Bu nedenle, aşağıdaki depresyon belirtilerine dikkat etmelisiniz, Ayrıca, hayatınızda bunlardan herhangi biri ortaya çıkarsa yardım istemekten çekinmeyin.

1. Sinirlilik

Depresyona üzüntü ve gözyaşının eşlik ettiğini düşünmek çok yaygındır. Bununla birlikte, bazı insanlar bu bozukluğun bir parçası olarak sinirlilik ve öfke yaşarlar. Bu, üzüntünün orada olmadığı anlamına gelmez. Sadece bu insanlar duygularını farklı bir şekilde deneyimler ve dışa vururlar.

Bu nedenle, bu tür ruh hali değişimlerine karşı uyanık olmalısınız. Onların sizin hatanız olduğunu ya da sadece kendinize karşı sabırsız olduğunuzu düşünmeyin. Size neler olduğunu anlamak için bir dakikanızı ayırın ve bunun depresyon olma olasılığını düşünün.

Elinde çiçekler olan kadın

2. Uyku sorunları

Arada bir uykusuz bir gece geçirmek oldukça normaldir. Çünkü stres, günlük kaygılar ve sorumluluklar zihninizi meşgul eder ve uyumanızı engeller. Ancak unutmamanız gereken şey, sorunlarınıza çözüm bulduğunuzda bu tür durumların geçtiğidir.

Bununla birlikte, uyku sürekli bir sorunsa ve belirgin bir tıbbi neden yoksa, bir düşünmeniz gerekir. Çünkü depresyonu olan birçok kişi uyku sorunları yaşar. Örneğin, bazıları uykuya dalmakta güçlük çekerken bazıları daha fazla uyur.

Bu nedenle uyku alışkanlıklarınıza bir göz atmalı ve son zamanlarda meydana gelen değişiklikleri tespit etmelisiniz. Uyumak sizin için zor mu? Normalden daha fazla zamanı uyuyarak mı geçiriyorsunuz? Uyumadan önce ve uyandığınızda ne gibi düşünceleriniz var?

3. Enerjide azalma

Eskiden işe gidebildiğinizi, arkadaşlarınızla dışarı çıkabildiğinizi ve hala biraz spor yapmak için enerjiniz kaldığını düşünüyor musunuz? Ancak, şimdi, herhangi bir görev yorgun hissetmenize neden oluyor.

Yaşlandıkça, enerji seviyelerinizin düşmesi normaldir. Yine de normal olmayan şey, aniden hiçbir şey yapmak istemediğinizi hissetmenizdir. Aslında, depresyon tüm enerjinizi emer ve sizi uyuşuk hissettirir. Ayrıca, size ilham veren şeyler ve sizi motive eden hayaller artık ilginizi çekmez.

Depresyon, birçok şeyin artık anlamsız olduğunu hissetmenize neden olur. Yeni hedefler denemeyi bırakacak ve eskilerinden vazgeçeceksiniz.

4. Suçluluk

Kendinizi aşırı derecede ve sebepsiz yere suçlamak sağlıklı değildir. Ancak depresyon, her şey için kendinizi suçlu hissetmenize neden olur. Bu nedenle, son zamanlarda boşanmanızdan yetişkin çocuklarınızın sorunlarına kadar her şey için kendinizi suçluyorsanız, neler olduğunu analiz etmeniz gerekir.

Dikenler arasında mahsur kalan kadın

Bazı insanlar, depresyonun ilk belirtisi olarak sadece suçluluk sergilerler. Diğerleri bunu suçluluk ve üzüntü veya suçluluk ve öfke olarak ifade eder. Bu nedenle, kendinizi eleştirmeye veya durumunuzu abarttığınıza inanmaya başlamadan önce, başka ne hissettiğinizi ve nedenini bulmaya çalışın.

5. Aşırı dışa dönüklük

Garip görünebilir, ancak birçok insan depresyonunu gülümsemelerinin arkasına saklar. Bu insanlarla durumlarını tanımak daha zordur. Onlardan biriyseniz, duygularınız için kimsenin sizi yargılamayacağını veya eleştirmeyeceğini anlamanız önemlidir.

Dışa dönük depresiflerin en yaygın davranışları arasında şunlar vardır:

Bu davranışların ruh halinizi iyileştireceğini düşünebilirsiniz. Ancak, sorunlarınızla başa çıkmanın en iyi yolu, onları kontrol altına almaktır.

6. Konsantrasyon sorunları

Odaklanmakta güçlük çekiyorsanız, bu bir depresyon belirtisi olabilir. Bu sorunu yaşayan kişiler genellikle eşyalarını nereye bıraktıklarını veya ne yapacaklarını hatırlamakta güçlük çekerler.

Bununla birlikte, yükümlülüklerinizin neden olduğu dikkat dağınıklığı ile depresyonun neden olduğu dikkat dağınıklığı arasında ayrım yapmayı öğrenmeniz önemlidir. Sorunlarınıza aşırı mı odaklanıyorsunuz? Rutininiz aynı olmasına rağmen üretkenliğiniz etkilendi mi?

Yardım istemekten korkmayın

Depresyondan muzdarip olabileceğiniz konusunda en ufak bir şüpheniz varsa, yardım istemekten çekinmeyin. Çünkü bu, ilk bakışta göründüğünden çok daha ciddi bir sorun olabilir. Ancak, iyi haber şu ki, bununla başa çıkmak gerçekten basit. Sadece karar vermeniz ve terapi almanız gerekiyor.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.