Davetsiz Düşünceleri Durdurmak için 6 Yolu Keşfedin

Eylül 1, 2018

“Hasta düşünceler bedenin etini humma ateşinden ya da veremden daha çok yer bitirir.” demiştir Guy de Maupassant. Zaman zaman herkes olumsuz fikirlere kapılır, fakat asıl sorun bu fikirler takıntı haline geldiğinde başlar. Peki, davetsiz düşünceleri nasıl durdurabiliriz?

Saatlerce ve hatta günler boyunca tekrar eden olumsuz düşüncelere sahip olduğunuzda ne olur? Bu düşünceler tehlikeli takıntılar haline gelebilir ve hatta sağlığınızı etkileyebilir. İyi haber, tek yapmanız gereken, zihinsel alışkanlıklarınızı değiştirmek ve davetsiz düşünceleri durdurmak için belirli stratejiler kullanmaktır.

Henüz yataktan bile çıkmadan önce kafanızda endişe uyandıran bir düşünce ya da inançla uyanmayı hayal edin. Gün içinde, tekrar tekrar aklınıza gelen sinir bozucu bir düşünce.. Bu bir davetsiz düşünce örneğidir.

Davetsiz düşünce nedir?

Herkesin anlık olarak aklından geçen olumsuz düşünceleri vardır. Bu düşünceler, onlardan kurtulamadığınız zaman sorun haline gelirler. Sürekli olarak zihninizi işgal ederler ve köklü fikirlere dönüşürler. Bu noktada düşünceleriniz rahatsız edici ve hatta zararlı olabilir.

takıntılı düşünceleri olan kadın

Bu tür düşüncelere sahip olmak tabii ki de hiç kimseyi mutlu etmez. Maalesef ki, bu düşünceler her zaman fobiler, korkular, endişeler, travmalar veya derin kırgınlıklar ile bağlantılıdır. Ve başka şeylere odaklanmamıza izin vermezler.

Davetsiz düşünceler, başlangıçta yarattıkları duygusal acıya ek olarak, yorucu olabilirler. Sürekli tekrarlayan olumsuz düşünceler, hem acı çeken kişiyi hem de etrafında bulunan kişileri yorar. Bunun üzerine, davetsiz düşünceler, gerçekleri çarpıtarak kişiyi aslında gerçekle hiçbir ilgisi olmayan, üzücü durumları hayal etme noktasına çeker.

Gerçeklerin çarpıtılarak başka anlam yüklenmesi duygusal sağlığınız için oldukça zararlıdır, çünkü endişelerinizi artırabilir ve ruh halinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Sonuç olarak kendiniz ve yaşamınız hakkındaki olumsuz düşüncelere kapılırsınız, örneğin:

  • Hiçbir umut yok.
  • Bu bir felaket olacak.
  • Çok değersizim.
  • Kendimden nefret ediyorum.
  • Hiçbir işe yaramıyorum.
  • Başarısızım.

En kötü yanı ise, bu düşüncelere gerçekten inanıyor olmanızdır. Oysa ki, bu düşüncelerin kaynadığı endişelerinizdir. Eğer, bu rahatsız edici davetsiz düşünceleri durdurmak istiyorsanız, aşağıdaki tavsiyelere göz atabilirsiniz.

“Bir insanın ufku, çileden çıkmasına neden olan problemin büyüklüğü ile tanımlanır.”

– Sigmund Freud

Davetsiz düşünceleri durdurmak için 6 yol

Sürekli olarak tekrarlayan, olumsuz düşünceleri durdurmak için etkili önlemler almak gerekir. İşte birkaç basit ama etkili öneri:

Onları durdurmaya çalışmayın

Yapılan birçok bilimsel çalışmaya göre davetsiz duyguları durdurmaya çalışmak işe yaramadığı gibi beyninize bu düşünceleri tekrar hatırlatır ve her şeyi daha kötü hale getirir.

Kabullenin ve mantıklı düşünmeye çalışın

Anksiyetenin sizi yanılttığını ve bu tür düşüncelere neden olduğunu kabullenmek, rahatlamanızı ve bu düşüncelerin daha az sıklıkta aklınıza gelmesini sağlayacaktır.

Düşüncelerinizi yazın

Davetsiz düşüncelerinizi yazmak, onları açığa vurmak ve rahatlamak için harika bir yolmanın yanı sıra, beyninizin de bu düşünceleri yazdığınız gibi yorumlamasını sağlar. Bu da, bu düşüncelerin yok olmasına yardımcı olur. Ayrıca, yazdıklarınızı daha sonra okumak, bu düşüncelerin aslında ne kadar mantıksız olduklarını görmenize yardımcı olacaktır.

“Sadece algılanabilir niteliklere sahip olan, ancak aklın algılayamadığı mantık dışı düşünceler saplantı haline gelebilir.”

– Salvador Elizondo

not almak

Egzersiz ve meditasyon

Egzersiz yapmak, vücuttaki kortizol ve adrenalin seviyesini azaltırken ve dopamin, endomorfin ve serotonin seviyelerini artırır. Yani kaygı, stres ve üzüntü hissini huzur, mutluluk ve öz saygı ile değiştirir. Bu da davetsiz düşünceleri bir süreliğine rafa koymanıza yardımcı olacaktır. Öte yandan, meditasyon düşüncelerinizi kontrol etmek ve dikkatinizi şuana odaklamak için kendinizi eğitmenin harika bir yoludur. Ve aynı zamanda çok rahatlatıcıdır.

Düşüncelerin uzaklaşmasına izin verin

Davetsiz düşünceler ortaya çıktığında, onları takıntı haline dönüştürmeyin ya da durdurmaya çalışmayın. Sadece kabullenin. Rahatlamaya çalışın ve bunu yaparken, zihniniz odaklanmak için başka bir şey bulun, bu şekilde olumsuz düşünceler kendi kendine uzaklaşacaktır.

B vitamini alın

B vitamini eksikliği doğrudan sinir sisteminin işlevini engelleyebilir. Sebze, meyve, balık, et ve süt ürünlerini tüketerek B vitamini eksikliğinizi giderebilirsiniz.

Tahmin edebileceğiniz gibi, davetsiz düşünceleri durdurmak için uygulayabileceğiniz birçok yol bulunuyor. Ve tüm bu yolların tek bir ortak yönü vardır: sadece azimli olursanız işe yararlar.