Logo image
Logo image

Dalgalanma Etkisi Teorisi

3 dakika
Dalgalanma Etkisi Teorisi
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Belki de adaletsizliği desteklemeyen fakat bu konuda hiçbir şey yapamayacağını düşünen kişilerden birisinizdir. Eğer öyleyseniz Dalgalanma Etkisi teorisi hakkında daha çok bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Bu yazıyı okuduktan sonra, bir şeyleri değiştirecek muazzam gücünüzün farkına varacaksınız.

Öncelikle, bir şeyleri daha iyiye doğru götürmenin kendinizle başladığını unutmamak çok önemlidir. Eğer mutlu değilseniz, sevemezsiniz. Eğer kendinizi sevmezseniz, başkalarını sevemezsiniz.

Kendinizle başlayın

Herkesin dediği gibi, ilk adım kendinizi değiştirmektir. Eğer siz başkaları hakkında kötü konuşursanız, başkasının sizin hakkınızda kötü konuşmamasını nasıl isteyebilirsiniz? Eğer kendinize değer vermiyorsanız, başkalarının size değer vermesini nasıl bekleyebilirsiniz?

Some figure

Düşünüp taşınmak ve kendinizle samimi bir konuşma yapmak için zaman ayırın. Kendinizi dinleyin. En derin duygularınıza bakın. Kendinize ne durumda olduğunuzu ve nasıl bir durumda olmak istediğinizi sorun. Problemlerinize doğrudan bakın, onlarla yüzleşin ve hayatınızdaki yolunda gitmeyen her şeyi düzeltin.

Kendinizle bir diyolağa başladıktan sonra, kim olduğunuz hakkında iyice düşünün. Ne yapmak istiyorsunuz? Hedefleriniz neler? Kendinizi memnun etmek için taktığınız tüm maskeleri çıkarın. Sahte alçakgönüllülüğü hayatınızdan çıkarın ve gerçekten olduğunuz kişinin kim olduğunu görün. Fakat burada da durmayın. Hoşunuza gitmeyen şeylerden kendinizi arındırın. Size iyi gelmeyen ya da sizi inciten her şeyden kendinizi kurtarın. Her zaman hayalini kurduğunuz kişi olmaya başlayın.

İlk taşı atın

Kendinizi tanıdıktan ve hayatınızı değiştirecek ilk adımları attıktan sonra, ilk taşı atmaya hazırsınız. Bu eylemin bir dalgalanma etkisi olacaktır. Peki bu ne anlama geliyor? Yaptığınız her şey, etrafınızdaki herkesi ve her şeyi etkileyecektir.

Davranışınızı değiştirmek için bir taahhütte bulunursanız, daha önce farkına varmamış olduğunuz şeylerin farkına varacaksınız. Örneğin, hiçbir anlamı olmadığının farkına varıp şikayet etmeme taahhüdünde bulunun. Kendinize ve başkalarına daha fazla şefkat gösterin. Ya da basitçe sadece kendiniz olun. Yavaş yavaş, daha önceki davranışlarınızın hayatınızı nasıl etkilediğini daha çok görmeye başlayacaksınız.

Taşı attığınız ilk anlarda her şeye sakin ve mantıklı bir şekilde bakmanız önemlidir. Tıpkı gerçekten suya bir taş attığınızdaki gibi, ilk dalgalanma etkisi küçük olacaktır. Yeni tutumunuzun etkileri de başlangıçta küçük olacaktır. Ancak, zaman geçtikçe ve daha fazla değişiklikler yaptığınızda, etkilerin boyut ve önem olarak nasıl büyüdüğünü göreceksiniz.

Dalgalanmanın akmasına izin verin

İlk taşı suya attıktan sonra, dalgalanmanın akmasına ve etkilerini göstermesine izin verin. Söylediğimiz gibi, ilk dalgalanmalar küçük ve kısa süreli olacaktır fakat başkalarını değiştirmeye de yardımcı olacaklardır.

İkinci adım ise kendinizi taşın düştüğü yerdeki dalgalanmaların merkezindeki mutlu bir kişi olarak görmektir. Mutluluğunuzun başlangıç noktası sizsiniz. Siz, zor bir yol seçmiş olan cesur bir insansınız.

Some figure

Suya her dokunduğunuzda neden olduğunuz dalgalanmaları düşünün. İçinizdeki sevgi, sadece yüzey boyunca yayılmıyor. Ayrıca gölün, denizin ve hatta taşların düştüğü su birikintilerinin derinliklerinde hissedilebilirler.

Bu dalgalanmaların her biri yaşam tutkunuzu temsil etmektedir. Onlar, hayallerinizi gerçeğe dönüştürme cesaretinizdir. Onlar, başkalarına karşı iyi kalpli oluşunuzdur ve hayatta daha şansız olan kişilere yardım etme ihtiyacınızdır. Tüm bu enerjiyi başkalarına aktarıyorsunuz. Bu enerji bir şekilde başkalarının üstünde bir etkiye sahiptir.

Dalgalanma etkisi

Eğer sürekli olarak suda dalgalanmalar yaratıyorsanız, gün geçtikçe bunun etrafınızdaki kişileri nasıl etkilediğini göreceksiniz. Başkalarının üstündeki etkinizi yavaş yavaş fark edeceksiniz. Belki onlara umut, sevinç, güven ya da coşku vereceksiniz. Bu tamamen bağlantıya ve alakaya bağlıdır.

Hatta sizden etkilenen kişilerin kendi taşlarını nasıl attığını ve sevdiklerine ulaşan dalgalanmalar yarattığını görmeye bile başlayacaksınız.

Hala adaletsizliği değiştirmek için hiçbir şey yapamayacağınızı düşünüyor musunuz? Kendinizle başlayın. Olumlu tutumunuzun ve iyiliğinizin dünyanızı doldurmasına izin verin. Bu, dalgalanmaların burayı her dalgada daha iyi bir yer yapacak şekilde oluşmasına olanak verir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.