Logo image
Logo image

Kendinizi Sevmeyi Öğrenmek için 5 Tavsiye

5 dakika
Kendinizi Sevmeyi Öğrenmek için 5 Tavsiye
Tarafından yazılmıştır Francisco Pérez
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Kendinizi sevmeyi öğrenmek, duygusal sağlığınız için çok önemlidir. Başkalarına karşı olumlu davranmanın önemli avantajları varsa, o zaman ilk önce kendinize karşı olumlu davranmanız esastır. Sonuçta, tüm hayatınız boyunca kendinizle yaşamak zorundasınız.

Kendini sevmek, kendine değer vermek demektir, yani kendini sevme alışkanlığını, kendi ihtiyaçlarını sağlıklı bir şekilde öne çekip, bir nevi ‘yararlı bir bencillik’ kartını kullanmak gibi bir şeydir. Kim olduğunuzu bilmekten ve güçlü yanlarınızı ve eksiklerinizi kabul etmekten faydalanırsınız.

Dahası, kendinizi, sanki kendi çocuğunuzmuş gibi sevmeyi ve beslemeyi öğrendiğiniz zaman ancak, başkalarına da sevgi ile yaklaşabilirsiniz. Kendinizi hafife alıyorsanız, hiçbir zaman kendine güven bir insan olamaz ve kendinize duyduğunu saygı istenilen seviyeye çıkamaz. Bu sebeple, kendini sevmek bir önceliktir.

“Eğer kendim için değilse, kim benim için bir şeyler yapacak? Eğer başkaları için bir şey ifade etmiyorsam, kendime ne ifade ediyorum? Ve eğer şimdi değil ise, ne zaman?”

– Rabbi Hillel

Birçok insan kendilerini sevmediklerini düşünür. Bu kısmen doğru değildir. Kendimizi sevmememiz imkansız çünkü hayat yolunda kendimiz için bir alış verişte bulunan yine bizleriz. Ancak, hala kendilerini sevmediklerini düşünen insanlar vardır. Aslında, bununla kastettikleri şey, kendilerinin veya kişiliklerinin hoşlanmadıkları belirli bölümleri olmasıdır.

Ayrıca, pişmanlık duyduğunuz veya düşündüğünüz ya da söylediğiniz bir laf yüzünden utandığınız için kendinizi sevmiyor olabilirsiniz. Bu çok normal çünkü mükemmel değilsiniz. Herkesin kusurları vardır ve sizin de kendi kusurlarınız ile yaşamayı öğrenmeniz gerekir. Ama bu, kendinizi sevmeyi ve değer vermeyi bırakmak için bir neden değildir.

Some figure

Düşük benlik saygısı olan kişilerin özellikleri

Düşük benlik saygısı olan insanlar, aşırı fazla stres altında olur. Birçok psikolojik problem de bundan kaynaklanabilir. Aslında bağımlılık sorunları, aşırı kabullenme ihtiyacı, anksiyete ve depresyon gibi rahatsızlıklar bununla ilişkilidir.

Kendilerine kötü davranmalarının yanı sıra, düşük benlik saygısı olan insanlar, başkalarına aşağıdan bakma ve onları küçümseme eğilimi içerisinde olurlar. Yani, kendileri hakkındaki duygu ve düşüncelerini başkalarına yansıtıyorlar. Ayrıca, bu tür insanlar:

  • Sürekli olarak başkalarının onayını isteyin.
  • Başkalarını kontrol etmek ister.
  • Eşleri, meslektaşları veya arkadaşları tarafından kötü muameleye maruz kalırlar.
  • Kişiler, kurumlar, nedenler veya maddeler ile bağımlı ilişkiler kurarlar.
  • Çarpık düşüncelere sahiptir.
  • Kendinden memnun olmama, kendinden nefret etme, kendinden tiksinme ve kendini hor görme duyguları vardır.

Gördüğünüz gibi, düşük benlik saygısı bir dizi insanı, mesleki veya başka türden problemleri beraberinde getirir.

Düşük benlik saygısı bazı psikolojik rahatsızlıklara sebebiyet verebilir

Kendinizi sevmeyi öğrenmek, sizi akıl hastalıklarından korur. Aslında, düşük benlik saygısı,  depresyon, anksiyete, beslenme bozuklukları ve vücut imaj bozukluklarını kolaylaştırmaya kadar varabilir.

Yaşlılarda, düşük benlik saygısı kötüleşen sağlık, daha büyük sağlık sorunları, daha büyük anksiyete, depresyon ve daha fazla ağrı ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, düşük benlik saygısı intihar için bir risk faktörü de oluşturabilir. Bununla birlikte, hangi koşula sebebiyet verirse versin, ana nedenini oluşturan birçok faktörden biridir. Yani, düşün benlik saygısı, sadece tek başına beslenme bozukluğundan sorumlu olamaz.

Some figure

Kendinizi sevmeyi öğrenmenize yardımcı olabilecek 5 öneri

Kendinizi sevmeyi öğrenmek, benlik saygısı ile yakından bağlantılıdır. Bunu geliştirmek için bir dizi yöntem kullanabilirsiniz. Aşağıda bunları sizler için derledik:

Kendinizle olumlu konuş

Kendinizle konuşmanın olumlu ya da olumsuz sonuçları olabilir. Kendinizi sürekli eleştirir ve suçlarsanız, elbette kötü hissedersiniz. Kendinize saygı duyuyor ve kullandığınız dilden haberdar oluyorsanız, kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Kendinizi yargılamak, gelişmenizi ve ilerlemenizi engeller. Olumlu yönlerinizi görmeyi ve onlar için mutlu olmayı, eksiklerinizi kabul etmeyi öğrenmek önemlidir. Mükemmel olmaları için onları değiştirmeye çalışmak, insani bir davranış biçimi değildir. Aslında değişim ancak onları kabul ederseniz mümkündür.

“Tanrı, değiştiremeyeceğimiz şeyleri kabullenmemiz için esenlik, değiştirebileceklerimiz için cesaret ve bu farkı bilmek için bizlere akıl verir.”

– Serenity Prayer

Vücuduna ve ruhuna iyi bak

Vücut ve ruh birbirlerinden ayrılamaz iki parçadır. Biri için iyi olan diğeri için de iyidir. Bu, kendinize hem fiziksel hem de ruhsal bakımdan bakmanın, iyi olacağı anlamına gelir.

Dengeli bir beslenme programı, iyi bir gece uykusu, her hafta egzersiz yapmak, hoş müzikler dinlemek, doğada yürüyüş yapmak ya da sizin için önemli biriyle birlikte mum ışığında bir akşam yemeği yemek, kendinizi daha iyi hissettirecek bazı etkinliklerdir. Vücudunuzu ve ruhunuzu besleyen herhangi bir aktivite veya hobi ile uğraşmaya çalışın.

Kendinizi cezalandırmak yerine hataları bir öğrenme fırsatı olarak ele alın

Bir hata yaptığınızda, bunun için kendinizi cezalandırmak işe yaramaz. Hepimiz hata yaparız ve bu hataları, hayatımızın bir parçası olarak kabul etmeliyiz. Evet, elbette hata yapmazsak daha iyi olur, ama hiç hata yapmamış gibi davranmak kendinize yalan söylemek gibi olur.

Her hatanın arkasında bir ders vardır, farklı şeyler yapmayı denemek ve öğrenmek için de bir fırsattır. Kendinizi bu konuda dövmek yerine, alınacak derse odaklanmak daha iyidir.

Kendinizi sevmeyi öğrenmek, hatalardan öğrenmeyi ve her birinden gizli bir dersi çıkarmayı içerir.

Some figure

Çelişkili mesajları bir kanara atın

Çelişkili bir mesaj hem bir iltifat hem de bir eleştiridir. Düşük benlik saygısı olan insanların bunu yapması çok yaygındır. Çelişkili bir mesaja örnek olarak “Bu işi iyi kotardım ama yapmam neredeyse bir ömür sürdü”olabilir.

Bu çelişkili mesajları bir kenara atın ve onları minnettar bir şekilde kendinize övgü olarak kullanın. Sadece eleştiri kısmını atın. Örneğin: “Yaptığım iş hakkında gerçekten iyi hissediyorum”.

Sağlıklı bir yere gidin, sağlıklı ilişkiler kurun ve sağlıklı aktiviteler yapın

Sağlıklı yerler, huzurunuzu ve yaşam zevkinizi kurtardığınız yerlerdir. Dağlar, deniz, ya da bir park olabilir… Eğer evde kalmayı tercih ederseniz, sadece yararlı ve keyifli olanlar ile kendinizi kuşatın. Gerekirse, evinizi yeniden düzenleyin. Bir şekilde, bu hayatınızı yeniden düzenlemenize yardımcı olacaktır.

Sağlıklı insanlar, varlığı ve dostluğu ile, size huzur ve enerji verenlerdir. Beraberken, rahat ettiğiniz kişilerle bağlantı kurun ve size zarar veren ilişkilerden kaçının.

Öte yandan, sağlıklı aktiviteler günlük yaşamın stresiyle başa çıkmak için size gerekli olan gücü veren hoş dakikalar yaşamanıza vesile olur. Sürükleyici bir kitap okumak, film izlemek, spor yapmak ya da dinlenmek bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Gördüğünüz gibi, kendiniz, sevmeyi öğrenmek, hayat kalitesi için çok önemlidir. Tüm beceriler de olduğu gibi, özveri de gerektirir. Kendinizi desteklemek, kendiniz ile ilgilenmek ve kendinize değer vermek iyi bir duygusal sağlık için şarttır. Bu, mutlu bir hayat kurabilmenin yolu budur.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.