Daha Yaşlı Yetişkinlerin Sağlığı Neye Bağlıdır?

Daha Yaşlı Yetişkinlerin Sağlığı Neye Bağlıdır?
Laura Reguera

Yazan ve doğrulayan psikolog Laura Reguera.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Son birkaç on yılda, dünya fiziksel sağlık konusunda takıntılı hâle geldi. Bilim adamları hastalıkları ve onları iyileştirmek için farklı tedavileri araştırıyorlar. Hala keşfedecek çok şey olmasına rağmen, bilim ve tıptaki bu ilerlemeler, ortalama yaşam beklentisinin son yüzyılda belirgin bir şekilde arttığı anlamına geliyor.

Ancak, tüm bu ilerlemelerin ortasında, çok önemli bir şeyi unuttuk: yaşlı yetişkinlerin refahı. Daha uzun yaşadığımız göz önüne alındığında, bu ekstra zamanın kaliteli zaman olması iyi olmaz mıydı? Yaşamın bu aşamasında ruh sağlığını nasıl en üst düzeye çıkaracağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

“Yaşlanmak hâlâ uzun yaşamak için bulduğumuz tek yoldur.”

– Charles Augustin Sainte-Beuve

Yaşlı yetişkinlerin sağlığında öz-kabul ve özerkliğin rolü

Yaşlı yetişkinlerin refahında temel bir faktör kendini kabul etmektir. Peki ama bu tam olarak ne anlama geliyor? Öz-kabul, olumlu VE olumsuz yönlerinizin bilgisi ve kabulüdür. Kendiniz hakkında olumlu bir tutum sergilemek önemlidir. Kendinizi olumlu bir ışık altında görmek daha iyi zihinsel sağlık anlamına gelir.

Kendini kabul duygusu düşük olan yaşlı yetişkinler kendileriyle mutsuz olmaya eğilimlidir. Olduklarından farklı olmak isterler. Ayrıca geçmişlerini negatif bir ışıkta görüyor ve her şey farklı olsaydı nasıl olsaydı diye düşünürler. Ancak kendilerini olduğu gibi kabul eden yaşlı yetişkinler geçmişlerini de kabul ederler.

yakından mavi göz

Özerklik ayrıca yaşlı yetişkinlerin sağlığında ve mutluluğunda önemli bir rol oynar.

Özerklik dediğimizde, birinin değerlerine göre hareket etme kabiliyetini kastediyoruz. Özerklikle, yaşlılar sosyal baskıya direnebilirler ve karar alma süreçlerinde daha az bağımlıdırlar.

“Mutlu olarak görülmesi gereken genç insanlar değil, güzel bir hayat sürmüş yaşlı insanlardır.”

– Epicurus

Geleceğe bakış

Amacınız ve hedefleriniz, size yaşam amacı verir. Belli bir yaşa geldiğinizde, hayatınıza anlam katacak bir şey aramak, ilerlemeye devam etmek için motivasyon görevi görür. Aynı zamanda hayatın yükümlülüklerini ve size gönderebileceği zor zamanlarla başa çıkmanıza yardımcı olur.

Yaşam amacından bahsederken, yaşlı yetişkinlerin refahını etkileyen başka bir faktör vardır: kişisel gelişim. Bu yeni deneyimlere açıklık ve pozitif özelliklerin geliştirilmesini içerir. Başka bir deyişle, gelişmek ve evrilmek yeteneğidir. Bunu kendimize meydan okuyarak ve yeni hedefler belirleyerek yaparız.

Bu büyüme arzusu, geleceği düşünmek anlamına gelir. Ayrıca yeni tavır ve yetenekleri geliştirmeniz için sizi motive eder. Bu arzunun bir başka olumlu sonucu, zaten sahip olduğunuz yeteneklerin bozulmasını engellemesidir. Esasen bu, yeteneklerinizi geliştirmek için motivasyondur.

“Bana bir şeyi yapmak için çok yaşlı olduğumu söylediklerinde, hemen o şeyi yapmayı denerim.”

– Pablo Picasso

telefonla fotoğraf çeken yaşlı adam

İlişkiler ve hayatınızı kontrol ettiğinizi hissetmek

Son olarak, yaşlı yetişkinlerin refahında oynayacağımız birkaç önemli faktör daha vardır. Her ikisi de bir kişinin ortamı ile ilgilidir. Birincisi diğerleriyle pozitif ilişki içerisindedir ve ikincisi çevreniz üzerinde kontrol sahibi olmaktır.

Kararlı, samimi ve tatmin edici ilişkilere sahip olmak, iyi bir sosyal ağ ve bunun gerektirdiği tüm faydaları elde etmede çok önemlidir. Esasen, güçlü bir destek sistemine sahip insanlar çok empatik olma eğilimindedir. Ayrıca başkalarının refahı için endişe duyarlar. İnsanlara güvenmeye eğilimliler ve insanlar onları sıcak ve açık olarak görür. Tüm bunlar, güçlü ve uzun süreli ilişkilerin başlatılmasını ve sürdürülmesini kolaylaştırır.

Son olarak, yaşlı yetişkinlerin çevresi üzerinde bir düzeyde kontrol sahibi olmaları gerekmektedir. Hayatının nasıl olduğu hakkında kontrol sahibi olmak. Çevrelerinde olumlu bir etkiye sahip olduklarını hisseden kişiler, bunu yaşamayanlara göre daha güvenli ve mutlu olacaklardır.

Resimler: Nick Karvounis, Fabrizio Verrecchia ve Roya Ann Miller’ın izniyle.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.