Logo image
Logo image

Daha İyi Bir Uyku İçin Dört Yoga Asanası

3 dakika
Daha İyi Bir Uyku İçin Dört Yoga Asanası
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Alejandro Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Uykusuzluk, Batı toplumlarındaki en yaygın sorunlardan biridir. Stres, kötü beslenme ve sağlıksız yaşam tarzı gibi faktörlerden dolayı, çoğu kişi ihtiyaç duyduğu miktar kadar ya da derinlikte uyumakta zorluk çekiyor. Bu durum günlük aktivitelerle ilgili problemlere sebep vermenin yanı sıra uykusuzluk, fiziksel ve zihinsel sağlık üzerinde de olumsuz etkilere sahiptir.

Günümüzde, uykusuzlukla mücadele etmek için önerilen birçok reçete vardır. Bunlardan bir tanesi, yatmadan önce içebileceğiniz bitki çaylarını kapsar. Bir diğeri ise, uyku problemini anında çözdüğü iddia edilen uyku ilaçlarıdır. Bununla birlikte, yoga asanaları da en etkili reçetelerden biri kabul edilir.

Yoga asanaları nelerdir?

Yoga asanaları, vücut ve zihin üzerinde yararlı etkiler üretmesi için tasarlanmış yoga pozlarıdır. Yoga, Doğu ülkelerinde binlerce yıldır uygulanmaktadır. Ve son zamanlarda Avrupa’da da popülerlik kazandı. Teorik olarak, meditasyonun faydalarını fiziksel egzersizlerle birleştirir; bu da onu uykusuzluğa karşı çok güçlü bir müttefik haline getirir.
Yoga pozları genellikle sessiz ve yavaş hareketlerdir. Ve yoga dikkatinizi vücudunuza odaklamaya zorladığı için çok rahatlatıcı bir egzersizdir. Bununla birlikte, her asananın vücut üzerinde farklı bir etkisi vardır, bu nedenle hepsi aynı problem üzerinde etkili değildir. Hangi asanaların daha iyi uyumanıza yardımcı olabileceğine gelin hep birlikte bir göz atalım.

Daha iyi bir uyku için en iyi yoga asanaları

Some figure

  • Kolay poz veya Sukhasana.
  • Ayakta öne eğilme veya Uttanasana.
  • Bacaklar duvarda veya Viparita Karani.
  • Dönüşümlü nefes alma veya Nadi Shondhana.

Bunlara bir de yakından bakalım.

1. Kolay poz

Adından da anlaşılacağı gibi, Sukhasana yeni başlayanlar için en iyi asanalardan bir tanesidir. Hiç yoga yapmadıysanız, ancak uykusuzlukla mücadele etmek istiyorsanız, işe bu pozla başlamak istersiniz.

Bu poz oldukça basittir. Sadece bağdaş kurarak (yogayla ilişkilendirilen pozda) oturmanız ve kendinizi öne doğru eğmeniz gerekir. Amaç, kollarınızı ve sırtınızı olabildiğince esnetmektir. Eğer gerçekten esnekseniz, alnınızla  yere dokunabilmeniz gerekir.

Bu poz çok etkilidir, çünkü tüm vücudu rahatlatır ve kalçanızı açar. Bu da, hızlı bir şekilde uyumanıza yardımcı olan refah hissini yaratır.

2. Ayakta öne eğilme

Daha iyi bir uyku için önerilen ikinci yoga asanayı yapmak da çok kolaydır. Ayakta durun ve bacaklarınızı ayırın. Bu pozisyonda öne doğru eğilin ve avuç içinizle yere dokunmaya çalışın. Özellikle esnekseniz, nihai amacınız tüm vücut ağırlığınızı ön kolunuzla desteklemek olabilir.

Bu poz sadece uykusuzluğa yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda stres ya da baş ağrısı gibi diğer sorunlarla da mücadele eder. Buna ek olarak, aynı zamanda bacaklarınızın esnekliğini artırır ve kaslarınızı sıkılaştırır.

3. Bacaklar duvarda

Some figure

kan dolaşımı daha kolay olabilir.

Viparita Karani’yi yapmak çok kolaydır. En basit haliyle sırtüstü yere yatın. Kalça ve bacaklarınız duvara paralel şekilde dokunsun. Dengenizi korumak için kollarınızı yanlara yerleştirebilirsiniz.

4. Dönüşümlü nefes alma

Daha iyi bir uyku için önerilen yoga asanaların sonuncusu, uykusuzlukla mücadelede en etkili olan solunum egzersizlerinden birini kullanır. Buna dönüşümlü nefes alma denir. Bir burun deliği kapalıyken diğeriyle hava alışverişi sağlanır. Ardından diğer tarafla da aynı işlem gerçekleştirilir.

Some figure

Bu hareketi rahat bir pozisyonda otururken ya da yatarken yapabilirsiniz. Her iki durumda da, eğer doğru yaparsanız, vücudunuzun çok hızlı bir şekilde rahatladığını göreceksiniz.

Yoga, zihinsel ve fiziksel rahatsızlıkların her türlüsüne karşı mücadelede yardımcı olabilen birçok yararlı poza sahiptir. Daha iyi bir uyku için önerilen yoga asanaları, uykusuzluğa son vermek için özellikle etkilidir; ve uykuya dalmakta veya uykuda kalmakta sorun yaşarsanız çok yararlı olurlar.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.