Logo image
Logo image

Rahatlamanıza Yardımcı Olacak 3 Nefes Egzersizi

3 dakika
Rahatlamanıza Yardımcı Olacak 3 Nefes Egzersizi
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Alejandro Rodríguez
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Stres, modern yaşamın en büyük sorunlarından biridir. Bir çoğumuz, her şeyin üstesinden gelir, yıpranmış ve bunalmış hissederiz. Bu nedenle, rahatlamanıza yardımcı olacak nefes egzersizlerini öğrenmek artık her zamankinden daha önemli bir hale geldi.

İnsanlar binlerce yıldır nefes ve rahatlama arasında bağlantı kuruyorlar. Uzmanlara göre, batı dünyasındaki insanlar doğru bir şekilde nefes alıp vermiyor.

Bu bizim için hem duygusal hem de fiziksel sağlığımız için her türlü soruna yol açar. Bu makalede, rahatlamanıza yardımcı olacak en iyi nefes egzersizlerini göstereceğiz. Bugün kendiniz için nefes egzersizi yapmaya başlayabilirsiniz. Denemekte fayda var.

Some figure

Herkes nefes egzersizi yapabilir mi?

Bazı insanlar, bir rahatlama yöntemi olarak nefes almak için yoga veya meditasyon gibi bir tür disiplini öğrenmek zorunda olduğunuzu düşünmektedir. Ama hiçbir şey bu kadar doğrudan uzak olamazdı. Uygun eğitim ile, herkes solunumun egzersizlerinin faydalarından yararlanabilir.

Yapmanız gereken tek şey, bakacağımız nefes egzersizlerini uygulamak için her gün biraz zaman ayırmaktır. Çoğunlukla, seçiminizi yapmak için her gün beş dakika ayırmak, faydaları görmeye başlamak için fazlasıyla yeterli olacaktır.

3 nefes egzersizi

Bu yazıda üç nefes egzersizini öğreneceksiniz. Her birinin işe yaradığı kanıtlanmıştır ve dünya çapında binlerce insan tarafından kullanılmaktadır. İşte burada bu egzersizleri sıraladık:

  • Alternatif burun deliği solunumu.
  • Üç aşamalı solunum.
  • Nefes saymak.

Başlamadan önce dikkate alınması gerekenler

Bu üç alıştırmadan en fazla yararı elde etmek için onları doğru şekilde yapmalısınız. Nasıl:

  • Rahat bir pozisyon alın. Bu sırt üstü uzanıyor ya da düz oturuyor şekilde olabilir.
  • Vücudunuzun herhangi bir parçasını kısıtlamayan ve vücudunuzu serbestçe hareket ettirmenize izin veren esnek kıyafetler giyin.
  • Kimsenin sizi rahatsız etmeyeceği yerlerde egzersizleri yapın. Bir yerde gürültü ve dikkat dağıtıcı bir şey varsa bunu yapmaktan kaçının.
  • Omuzlarınızı kaldırmak yerine nefes aldığınızda diyaframınızı doldurmaya çalışın. Derin nefes alma olarak bilinen budur.
Some figure

Egzersiz 1: Alternatif burun deliği nefes alma

Bakacağımız rahatlamaya yardımcı olan ilk nefes egzersizi, hiç bir zaman ağzınızı kullanmadan, havanın burnunuza girip çıktığı tek yerdir. Bununla ilgili temel fikir, bir burun deliğinden nefes alıp diğerinden nefes vermektir. Bu yöntemi her nefeste değiştirirsiniz.

Bunu yapmak için, sadece şu basit adımları izlemelisiniz:

  • Rahat bir konumda ve rahat edeceğiniz bir yerdeyken, baskın elinizi burnunuza getirin. Burun deliklerinizi, özellikle işaret parmağınız ve baş parmağınızla sıkıştırmak için kullanın.
  • Sağ burun deliğini parmaklarınızla kapatın ve soldaki havayı soluyun. Uzun, derin bir nefes alın. Sonra sol burun deliğinizi kapatın ve sağ burun deliğiniz açık olacak şekilde tüm havanın içinden geçmesine izin verin.
  • Bir sonraki nefeste, sağ burun deliğinden nefes alıp soldan soluyarak başlayın. Burun deliklerini beş dakika boyunca nefes aldıktan sonra değiştirin.

Egzersiz 2: Üç aşamalı solunum

İkinci egzersiz solunumunuz için üç farklı aşamadan oluşur: nefes alma, nefesi tutma ve nefes verme. Bu nefes almanız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanıza yardımcı olur. Ayrıca doğada çok daha iyi derin nefes almanıza yardımcı olabilir.

Bu alıştırmayı doğru yapmanın anahtarı, her aşamayı diğerlerine orantılı yapmaktır. Yani iki saniyede nefes alırsanız, onu dört saniye boyunca tutmalısınız ve altı saniye içinde nefesinizi vermelisiniz.

Some figure

Egzersiz 3: Nefes sayımı

Son nefes alıştırması bazı farkındalıkları içerir. Bu, hem bunu yaparken hem de günlük hayatınızda daha fazla aktif olmanıza yardımcı olabilecek bir tekniktir.

İşte fikir şu: egzersiz yapmaya başlamak için hazır olduğunuzda, yavaş ve kontrollü bir şekilde nefes alıp verin. Fakat her nefes aldığınızda, aklınızda oluşturduğunuz bir zihinsel sayaca ekleyin. Amacınız, dikkati dağılmadan üst üste yüz nefes alıp vermeye ulaşmaktır.

Kağıt üzerinde kolay görünebilir, ancak aslında kolay değildir. Yine de, yüz inhalasyonlarına yaklaşmasanız bile, bu egzersizi yapmak, rahatlamanıza ve daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.