Logo image
Logo image

Coşkunuzu Uyandırmak İçin Dokuz İpucu

4 dakika
Coşkunuzu yeniden alevlendirmenize izin veren bazı son derece basit mekanizmalar var. Neler olduklarını bilmek istiyorsanız, bu makale tam size göre.
Coşkunuzu Uyandırmak İçin Dokuz İpucu
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Coşkunuzu uyandırın. Bu enerjik ve pozitif bir canlılıktır, bu, zorluklarla daha büyük bir ivme ve güvenle yüzleşebileceğiniz anlamına gelir. Aslında bu duygu, sizi hedeflerinize ulaşmaya iten motordur.

Muhtemelen zaten bildiğiniz gibi, bazen kolay değildir. Gerçekten de, rutin sizi yıprattığında ve gelecek hakkında belirsiz hissettiğinizde hayatınız hakkında coşkulu hissetmek zordur. Ancak coşkulu olmak, insan olmanın en güzel erdemlerinden biridir. Bu nedenle, bu psikolojik mekanizmaların nasıl aktive edildiğini hatırlamakta fayda var.

Ünlü doktor Gregorio Marañón, coşkunun duygusal sağlığın bir işareti olduğunu söylerdi. Kendini hayata adamak ve ona ivme kazandırmak demektir. Ayrıca, psikolog Martin Seligman’ın belirttiği gibi, bu, olaylarla kalbinizden, canlı ve enerjik bir şekilde yüzleşmenizi sağlayan bir özelliktir.

Neden bir denemiyorsunuz? Bu değerli zihinsel odağı nasıl daha da geliştireceğinizi neden öğrenmiyorsunuz?

“Hayatı yaşamaya değer kılan bir şeye olan inanç ve bir şeye duyulan coşkudur.”

-Oliver Wendell Holmes-

Some figure

Heyecanınızı nasıl ateşleyebilirsiniz?

Coşkunuzu uyandırmak sadece refahınızı arttırmaz. Aslında, bu duygu hakkında büyülü olan bir şey varsa, o da bulaşıcı olmasıdır. Size rehberlik eden ve ilham veren karanlıkta bir ışık gibidir. Nitekim o kadar ki, The Journal of Positive Psychology’de yayınlanan bir araştırmaya göre, mutlulukla en çok ilişkili olan karakter güçleri coşku, merak ve umuttur.

Christopher Peterson ve Martin Seligman, Character Strengths and Virtues adlı kitaplarında, coşkulu insanları, içlerinde yaşadıkları tutku ve motivasyon nedeniyle parlak gözleri olan enerjik insanlar olarak tanımladılar. Bu temelde, bazılarının doğuştan gelen coşku özelliğine sahip olduğu görülmektedir.

Bazı insanların hevesli olmak için belirli bir yatkınlığa sahip oldukları kesinlikle görülecektir. Öte yandan, karakterlerinden dolayı dezavantajlı başlayanlar var. Bununla birlikte, karakteriniz nasıl olursa olsun, yüzde 100 enerji ve pozitifliğe sahip olmak her zaman kolay değildir. Bu nedenle, bu boyutu mümkün olan her an gelişmeniz, uyanmanız ve ateşlenmeniz gereken bir zihinsel durum olarak düşünmelisiniz.

Cesaret kırıklığı, korkunç bir kalıcı arkadaştır. Bu nedenle, coşkunuzu uyandırmak için size bazı ipuçları veriyoruz.

1. Kendinizden çıkın, diğer bölgeleri keşfetme zamanı

Kişisel gelişim kitaplarının sürekli talep gördüğü bir çağda yaşıyoruz. Benlik kültü, kendimizi anlama, kendimize bakma, kendimizi geliştirme ve iyileştirme ihtiyacı bizi her zaman kendimize odaklanmaya zorlar. Ancak, zaman zaman kendinizi bir dakika geride bırakmak ve başka dünyaları keşfetmek iyi bir fikirdir.

Bunu yaparken, öğrenebileceğiniz başka zihinlerin olduğunun farkına varacaksınız. Aslında, yeni arkadaşlıklar beslemek, yeni ortamlar, yerler veya uygulamalar keşfetmek ve deneyimlerinizi genişletmek, yaşama tutkunuzu uyandırır. İşte o heyecanın kıvılcımı.

2. Rahatlayın, hayatta kalma modunda yaşamayı bırakın

Coşkunuzu uyandırmak için hayatta kalma modunda yaşamayı bırakmalısınız. Ne anlama geliyor? Stres ve kaygı durumları, kendini koruma modunda çalışmanıza neden olan şeydir. Başka bir deyişle, savaş ya da kaç. Bu modda, zihniniz yalnızca endişelere, olan veya olabileceklere, ne yapmanız gerektiğine odaklanır…

Sürekli ruminasyona ve endişeye kapıldığınızda coşkunuz ateşlenmez. Bu nedenle, rahatlayın, yavaşlayın ve kendinize sakin anlar verin.

3. Ne hakkında tutkulusunuz?

Bu bariz bir soru gibi görünebilir, ancak herkes buna nasıl cevap vereceğini bilmiyor. Ne hakkında tutkulusunuz, ilhamınızı, coşkunuzu ve motivasyonunuzu ateşleyen nedir? Zevklerinizin, kişisel kaygılarınızın ne olduğunu netleştirmek ve bunlar üzerinde çalışmak, heyecanınızı uyandırmanızı sağlar.

Unutmayın, kendinizi coşkulu hissetmeye başladığınızda, “Bunu yapabileceğimi biliyorum; bunu yaparak zaman geçirmeyi seviyorum; kendim hakkında gerçekten iyi hissediyorum; zaman uçup gidiyor…” şeklinde düşünmeye başlayacaksınız..

4. Değerlerinizi inanç sistemleriniz ve davranışlarınızla hizalayın

Bir şey yapıyorsanız, değerlerinizle ve inançlarınızla uyumlu olmalıdır. Daima sezgilerinizin ve iç sesinizin size söylediklerine göre ayarlayın. Çünkü sizi çok iyi tanıyorlar.

Ancak kalbinizi ve ruhunuzu otantik benliğiniz ve kişiliğinizle uyumlu bir şeye akıttığınızda, bundan zevk alır, akmasına izin verir ve coşkunuzu uyandırırsınız.

5. Cesaretinizi kıranlardan uzak durun

Bu hayatın kaçınılmaz bir parçasıdır. Etrafınızda her zaman tutkularınızı, zevklerinizi ve hatta endişelerinizi baltalayacak bir veya iki kişi olacaktır. Bu insanlar, hayal kuranların kanatlarını kesmede ve yaşamda yollarını bulanların cesaretini kırmada uzmandırlar. Şu anda hayatınızda böyle biri varsa, onlardan uzak durmanın zamanı geldi.

Some figure

6. Coşkunuzu uyandırmak için aşkınlık alıştırması yapın

Aşmak, daha geniş vizyonlar ve daha derin kavrayışlar geliştirmek için görünenin ve sıradanlığın ötesine geçmektir. Bu psikolojik güç, önce William James ve daha sonra Abraham Maslow tarafından tanımlandı. Aynı zamanda kendimizi tam olarak geliştirmeyi öğrenmeye devam etme amacı ile kendini gerçekleştirme ile de bağlantılıdır.

Simón Bolívar Üniversitesi ve Madrid Özerk Üniversitesi, bir doğa yürüyüşü kadar basit bir şeyin bizde bir merak ve zenginleştirici bir aşkınlık duygusu uyandırdığını öne süren araştırmalar yaptı.

Maslow’a göre aşkınlık, insan bilincinin daha kapsayıcı ve bütünsel bir durumuna ulaşmak anlamına gelir. Kendinizle ve başkalarıyla, doğa ve evrenle daha yüksek bir şekilde ilişki kurmak anlamına gelir. Bu boyut aynı zamanda coşkunun, daha yüksek bir şeye kendini adamış hissetmenin de temellerini atıyor.

7. Coşku bir tavırdır, her gün onu seçin

Coşku olmadan hayat nedir? Onsuz, istediğiniz şey üzerinde çalışmak için parlaklık, karizma, arzu ve cesaretten yoksunsunuz. Gerçekten de, bu duygu olmadan bitki olursunuz, sadece otopilotta var olursunuz. Bu nedenle, sizi heyecanlandıran bir hedefi netleştirin ve üzerinde çalışmaya başlayın.

Coşkunuzu uyandırmak için umudu, eylemi seçin ve yarına korkuyla değil, pozitiflikle bakın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Minarik, Susan K. (Jan 18, 2013). “Increase your happiness: add some zest to your life”.Positive-Living-Now. Positive-Living-Now. Retrieved April 7, 2015.
  • Peterson, C.; Park, N.; Hall, N.; Seligman, M. E. P. (2009). “Zest and work”.Journal of Organizational Behavior30 (2): 161–172. doi:10.1002/job.584
  • Peterson, C., Park, N., Hall, N., & Seligman, M. E. P. (2009). Zest and work. Journal of Organizational Behavior, 30, 161-172.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.