Logo image
Logo image

Önemli Haberleri Beklerken Endişeli Olduğunuzda Yardımcı Olacak Altı İpucu

3 dakika
Çok az şey bir sonucu, bir aramayı veya bazı önemli haberleri beklemek kadar endişeye neden olur. Kendinizi bu tür bir endişeyle özdeşleştirdiyseniz, bu makalede bunlarla başa çıkmanıza yardımcı olacak altı basit ipucu sunuyoruz.
Önemli Haberleri Beklerken Endişeli Olduğunuzda Yardımcı Olacak Altı İpucu
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Tıbbi bir testin sonuçlarını beklediğnizde. Gerçekten önemli bir sınavı geçip geçmediğinizi öğrenmek için bir hafta beklemeniz gerektiğinde. Belli bir işin olup olmadığının sonucunu beklediğinizde. Önemli haberleri beklerken endişeli hissetmek yaygın bir durumdur. Gerçekten de, hepimizin başına gelmiştir.

Zihniniz sakinleşmez ve bununla birlikte duygularınız sıklıkla size karşıdır. Aslında, iyimser ve umutlu hissedebileceğiniz zamanlar olsa da, çok geçmeden düşünceleriniz felakete dönüşme eğilimindedir ve en kötüsünü tahmin etmeye başlarsınız. Ayrıca, zorunlu olarak bir şeyi beklerken endişeli hissetmek, çoklu somatizasyonlarla ilişkilidir.

Mide ağrıları, bağırsak rahatsızlıkları, sırt ağrıları, uykuya dalma sorunları… Kaçamayacağınız bir işkence gibi. Ayrıca, bu psikofiziksel gerçeklik hem çocukları hem de yetişkinleri etkiler. Bu konuda ne yapabilirsiniz?

Beklemeyle ilgili kaygıyı yönetmenin anahtarı, kontrolünüz altındaki yönlere odaklanmaktır. Gevşeme teknikleri ve meditasyon da yardımcı olabilir.

Some figure

Önemli haberleri beklerken kendinizi endişeli hissettiğinizde yardımcı olacak altı ipucu

Her türlü bekleme konusunda doğal olarak endişeli hissettiren bir şey vardır. Örneğin, bazen, hoşlandığınız biriyle harika bir randevunun ardından, ertesi gün ondan ikinci bir randevu isteyen bir mesaj beklersiniz. Ya da, tıbbi testlerin veya sınavların sonuçları için endişeli bir bekleyiş vardır. Öte yandan çocuk sahibi olmayı bekleyen çiftler veya bir mahkeme kararını bekleyen insanlar endişeli hissedebilirler.

Hayatın kendisinin beklemeyi öğrenmek olduğunu ve varoluşun büyük bir bekleme odası olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle, çok erken yaşta öğrendiğiniz bir şey, kaderinizi kontrol edemediğiniz ve belirsizliğin ebedi yol arkadaşınız olacağıdır.

Bazı insanlar önemli haberleri bekleme kaygısını diğerlerinden daha iyi idare ederler. Eğer endişeli hissetmek konusunda zorlananlardan biriyseniz, işte size yardımcı olacak bazı ipuçları.

1. Kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanın

Hayal kırıklığının sizi yiyip bitirdiği zamanlar vardır. Çünkü kontrol edemediğiniz şey, beklediğiniz şeydir. Bu stresli durumla başa çıkmak için, neyi kontrol edebileceğinize dikkat etmelisiniz. Aslında, onlardan çokça var ve bunları düşünmek, refahınıza aracılık etmeye yardımcı olacaktır.

Gerçekliğinizden ve özel probleminizden başlayarak, hangi unsurların üstesinden gelebileceğinizi sakince analiz edin. Örneğin, duygularınızı kontrol edebilirsiniz. Bu nedenle, duygusal yönetim ile başlayabilirsiniz.

2. Kendinize güvenin: Sonuç ne olursa olsun, bununla yüzleşebileceğinize inanın.

Önemli haberleri beklerken kendinizi gergin hissettiğinizde, kendinize olan güveninizi harekete geçirmeniz gerekir. Kaderinizi kontrol edemezsiniz. Ayrıca, çok iyi bildiğiniz gibi, bir şeyin olmasını sadece istemek pek bir işe yaramaz.

Bu konuda her zaman yardımcı olan şey, sonuç ne olursa olsun, bununla yüzleşebileceğinizi ve onunla başa çıkacağınızı düşünmektir. İyi ya da kötü olsun.

Bekleyişinizindeki kararlılık nasıl olursa olsun, en önemli şey yolunuza çıkan her şeyle yüzleşebileceğinize inanmaktır.

3. Olumlu olmak her zaman yardımcı olur (ama çok saf olmayın)

Yapılması gereken doğru şeyin ‘en kötüsüne hazırlanmak’ olduğuna işaret edecek insanlar her zaman vardır. Bununla birlikte, bu yaklaşımın elde ettiği tek şey rahatsızlığı arttırmaktır.

Bekleme kaygısı konusunda uzman olan California Üniversitesi’nde psikoloji profesörleri Dr. Kyla Rankin ve Dr. Kate Sweeny bu konuda bir araştırma yaptılar. Sonuçlara karşı olumlu bir yaklaşımı sürdürmenin zihinsel esenliğe özen göstermede daha başarılı olduğunu doğruladılar. Bu nedenle, ılımlı ve gerçekçi iyimserliğin kaygı ve stresi önemli ölçüde azalttığı görülüyor.

4. Basit görevleri gerçekleştirin

Önemli bir haber beklerken endişeye kapıldığınızda, otomatik pilotta hareket etme eğilimindesiniz. Merkezde değilsinizdir ve aklınız başka bir yerdedir. Ayrıca, arzu ve enerjiden yoksunsunuz. Bu nedenle, bu zihinsel durumu azaltmak için basit bir strateji, stresinizi azaltmanıza izin veren basit, motive edici görevleri yerine getirmektir.

Mümkün olduğunca kitap okumak, yürümek veya film izlemek gibi aktiviteler için zaman ayırmalısınız.

5. Size neler olduğu hakkında birisiyle konuşun

Hepimiz birçok kez beklemenin kaygısını yaşamışızdır. Bu gerçekten de, bir tür ‘evrensel sıkıntı’dır. Bununla başa çıkmanın bir yolu, sizin için önemli kişilerle zaman geçirmektir.

Nasıl hissettiğiniz ve aklınıza gelen düşünceler hakkında arkadaşlarınızla veya ailenizle konuşun. Bu şekilde, dikkatinizi başka şeylere vererek duygularınızı dışa vurabilir ve biraz göreceli hale getirebilirsiniz.

Some figure

6. Duygularınızı ve düşüncelerinizi kabul edin: onları bastırmak yalnızca kaygıyı artırır

Acı çekmemek için düşünmemek işe yaramayan bir stratejidir. Duyguları bastırmak ve olumsuz düşünceleri değiştirmek de işe yaramaz. Aslına bakılırsa, kaygıyı tüm biçimleriyle yönetirken, her duyum, fikir ve duygunun yüzeye çıkması ve bunların kabul edilmesi, anlaşılması ve rasyonelleştirmesi için yer bırakmalısınız. Bunu yapmak için, bir günlük tutmak ve hissettiğiniz her şeyi yazmak genellikle yararlıdır.

Gevşeme, nefes alma teknikleri ve farkındalık gibi uygulamalar da geçerli ve ilgi çekici kaynaklardır. Günün sonunda, size en uygun stratejiyi bulmakla ilgilidir. Sonuçta zaman geçecek ve beklediğiniz şeye sahip olacaksınız. Şüphesiz, bu tür deneyimlerden öğrenmek, geleceğin kaçınılmaz endişeli bekleyişleriyle daha başarılı bir şekilde başa çıkmanızı sağlayacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Rankin, Kyla & Sweeny, Kate. (2021). Preparing Silver Linings for a Cloudy Day: The Consequences of Preemptive Benefit Finding. Personality and Social Psychology Bulletin. 014616722110378. 10.1177/01461672211037863.
  • Knapp, Sarah & Wilson, Melissa & Sweeny, Kate. (2021). The role of two emotion regulation tendencies across two waiting periods. Motivation and Emotion. 45. 1-10. 10.1007/s11031-021-09869-3.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.