Logo image
Logo image

Çocuklara Minnettarlık Duygusu Nasıl Öğretilir

3 dakika
Çocuklara minnettarlık duygusunu öğretmek biraz zaman alır. Süreç, çocukların doğal biyolojik gelişimlerini takip etmek zorundadır ki böylece onlar da bu harika erdemin keyfine varabilsin.
Çocuklara Minnettarlık Duygusu Nasıl Öğretilir
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Eva Maria Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Çocuklara minnettarlık duygusunu öğretmek için onlara sadece “teşekkür ederim” demekten çok daha fazlasını öğretmeniz gerekir. Minnettar bir ruh ile yaşamalarına yardım etmek, tamamen başka bir şeydir. Minnettarlık, yalnızca görgüden çok daha fazlasıdır. Bir düşünce tarzı, bir karakter özelliği ve hayatı yaşama biçimidir.

Minnettarlık, her çocuğun geliştirme kapasitesi olan bir şeydir. Çocuklara, diğer insanların onlar için yaptıklarını fark etme yeteneği verir. Diğer pozitif kişilik özellikleri örneğin cömertlik ve nezaket, genellikle minnettarlıkla birlikte gelir. Minnettar bir çocuk daha az bencildir, daha iyi bir tutuma sahiptir, diğer çocuklarla daha iyi anlaşır ve uzun vadede daha mutlu olur.

“Minnettarlık, hayatın dolu dolu yaşamanızı sağlar. Sahip olduğumuzu, yeter de artar kılar.”

– Melody Beattie

Some figure

Çocuklara minnettarlık duygusu nasıl öğretilir

Yüzlerce araştırma sonucunda, minnettarlık duygusuna sahip olmanın pek çok faydası olduğu görülmüştür:

  • Sizi pozitif duygulara yönlendirir.
  • Depresyon riskini azaltır.
  • İlişkide tatmini artırır.
  • Stresli olaylardan toparlanma becerisini artırır.

Çocuklara minnettarlık duygusunu öğretmek, hem onlar hem de etrafındakiler için harika bir şeydir. Aşağıda çocuklara sahip oldukları şeyler için minnettar olmayı öğretmenin etkili yollarını sizlerle paylaşacağız.

1. İyi bir örnek olun

Ebeveynler ve diğer rol modelleri, çocuklara nasıl davranmaları gerektiğini öğretirken önemli bir sorumluluğa sahiptir. Eğer çocuklar ebeveynlerini cömert davranırken ve başlarına gelen iyi şeylerden eğlenip onlara değer verirken görürse, çok küçük çocuklar bile bu örneği takip etmek isteyecektir.

Öte yandan eğer çocuklar ebeveynlerini ve diğer yetişkinleri sürekli kendi hayatlarından şikayet ederken ve asla hiçbir şeyden memnun olamazken görürse, minnettarlığın ne demek olduğunu anlamak onlar için zor olacaktır.

2. Diğer insanların da ihtiyaçları olduğunu anlamaları için yardımcı olun

Küçük çocukların bencil ve benmerkezci olması normaldir. Dünyanın onların ve isteklerinin etrafında dönmeyen büyük bir yer olduğunu onlara açıklamak zordur. Biyolojik olarak diğer insanların ihtiyaçlarını düşünme becerisi zamanla gelişir fakat çocukların hayatındaki yetişkinler bu süreci hızlandırabilir.

Çocukların herkesin istekleri olduğunu ve bazen bu isteklerin onlarınkiyle karşıt ya da uyumsuz olduğunu anlamalarına yardım etmek önemlidir. Bu yüzden isteklerini yerine getirememek aşırı derecede moral bozucu olabilir ve dikkatini sahip olduklarından alabilir.

3. Onlara paylaşmayı öğretin

Paylaşmayı öğrenmiş çocuk aynı zamanda sahip olduğuna değer vermeyi de öğrenir. Sadece maddi varlıklara değil aynı zamanda hayatlarındaki güvenebilecekleri insanların değerini bilir. Paylaşmak, başkalarını da düşünmeyi öğrenmek anlamına gelir ve çocukların ufkunu genişletir.

4. “Teşekkür ederim” demenin önemini vurgulayın

Çocuklara minnettarlık duygusunu öğretmek için gereken şeylerin bir kısmı, “teşekkür ederim” demenin gerçek anlamını anlamalarına yardımcı olmaktan geçer. Hediye aldıkları zaman söylemeleri gerektiğini öğrendikleri otomatik bir şey olmamalıdır. Başta, onlar için normal bir söz olacaktır ama bu sözün gerçek anlamını öğrenmeliler. Teşekkür etme alışkanlığı zamanla ne için minnettar oldukları üzerine düşünmelerine yardımcı olacaktır.

5. Çocuğunuz iyi bir şey yaptığı zaman onlara teşekkür edin

Çocuklar iyi bir şey yaptığı zaman onlara teşekkür etmek ve minnettarlığınızı göstermek önemlidir, aynen onların başkalarına göstermesini beklediğiniz gibi. Onlar için rol model olmanın bir gerekliliği de budur.

Bu sayede çocuklar yaptıkları şeylerin önemli olduğunu ve küçük şeylerle başkalarını mutlu edebileceklerini görecektir. Aynı zamanda herkes için bu küçük şeylerin ne olduğunu merak edeceklerdir.

6. Çocuğun minnettar olduğu şeyler hakkında konuşun

Çocuklara ne için minnettar olduklarını sormak güzel bir fikirdir. Onları yargılamadan dinleyin ve bazı şeylerden söz etmedikleri için asla azarlamayın. Eğer kendilerini ifade etmelerine izin verirseniz onları daha iyi tanırsınız ve minnettarlık duygusunu geliştirmek için ne konuda çalışmanız gerektiğini bilirsiniz.

Aynı zamanda yetişkinler de ne konuda minnettar olduklarını çocuklarla konuşmalıdır. Bu küçük çocukların dünya görüşlerinin genişlemesine yardımcı olur ve başlarına gelen güzel şeylere değer vermelerini cesaretlendirecek bir diyalog başlatır.

Some figure

Minnettar olmanın önemi

Gördüğünüz gibi, çocuklara minnettarlık duygusunu öğretmek için çaba sarf etmek değerlidir ve karşılığını alırsınız. Minnettarlığın her zaman doğal olarak gelmemesi bir problem olabilir.

İnsanların hayatındaki negatif şeyler, örneğin hayal kırıklığı, kırgınlık ve korku, bazen pozitif şeylere gölge düşürür. Pozitif şeylere odaklanamadığınız zaman minnettarlığa odaklanmak zor hale gelir. Yine de minnettarlık üzerine çalışmalarıyla bilinen öğretim görevlisi Robert Emmons kasıtlı olarak minnettar bir bakış açısı geliştirmenin hayat boyu tatmin almanıza yardımcı olabileceğini iddia etmektedir.

Çocuklara minnettarlık duygusunu öğretirken hayattaki güzel şeyleri, şanslı olduğumuz için başımıza gelen hediyeler olarak görme tutumunu teşvik etmek önemlidir. Minnettarlığı bir alışkanlık haline getirirseniz hayatınızdaki duygusal durumunuzu değiştirip hayatınızda mutluluk ve diğer insanlarla bağ kurmak için daha fazla yer açabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


Reklau, M (2019). El poder  de la gratiud.