Büyük Kardeşler: Eğlence ve Rol Model Arasında Bir Yerde

Büyük Kardeşler: Eğlence ve Rol Model Arasında Bir Yerde

Son Güncelleme: 17 Mayıs, 2018

Aile dinamiklerindeki değişimler önemlidir. Programlar, yemekler, eğlenceli aktiviteler.  Peki, ebeveynler nasıl odak noktalarını değiştirip sorumluluk ve görev dağılımı yapacaklar? Büyük kardeş olanlar neyden bahsettiğimizi anlayacaklar. Tüm bunları sekiz on yaş aralığındaki bir çocuğun bakış açısıyla düşünmek önemlidir.

Sekiz ile on yaş arasındaki çocuklar, o dönemde insanın iki duyguyu bir arada hissedebileceğinin farkına varır. Birisi gelip onu yerinden ettiği için kızgınlık duyarlar. Ancak aynı olayın pozitif yönleri de olduğundan, bir yandan da mutlu hissederler.

Hayatlarındaki yetişkinler yaşadıkları duygusal çelişkiye saygı duymalıdırlar. İşin sırrı bu karşıt duyguları onlara açıklamak ve onları anladığınızı bilmelerini sağlamaktır.

Eğlence ve rol model arasında bir yerde

Aileler için aileye katılacak yeni bir üye yetiştirmek zorlu bir şey gibi görünür. Ancak başka bir zorluk daha vardır: İlk çocuğun beklentilerini ve sorumluluklarını yeniden düzenlemek.

Genelde büyük kardeşin hayatını zorlaştıran ince bir dengedir. Tek çocuk olmamanın yarattığı duygu, umursamazlık ve fazla sorumlu hissetme gibi, her biri eşit derecede kaygı verici sonuçlar doğurabilecek iki farklı yoldan birine sapmalarına sebep olabilir.

“Ağabeyler ne tuhaf yaratıklardır!”

– Jane Austen

uzanan ağabey kardeş bebek

Kardeşler arasındaki bağ


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.