Logo image
Logo image

Coco Chanel'den 10 Harika Ders

3 dakika
Coco Chanel'den 10 Harika Ders
Son Güncelleme: 24 Haziran, 2018

Coco Chanel’in verdiği dersler moda ve güzellik ipuçlarıyla sınırlı kalmaz. Ünlü Fransız tasarımcı ve Chanel markasının kurucusu Coco Chanel, insanların modaya hatta kadınlara bakış açısındaki dönüm noktasının sembolü olmuştur. Bugünlerde insanların giydiği birçok kıyafette de bunun etkilerini görmek mümkün.

Coco Chanel kadınların sadece aksesuar, mücevher ve dekoratif kıyafetler taşıyan mankenler olmadığını anlamıştı. Her zaman kadınlara zarafetlerinden ödün vermeden de içinde rahat hissedecekleri kıyafetler sunmaya çalıştı.

“Modanın iki amacı vardır: rahatlık ve sevgi. Moda başarılı olduğu zaman güzellik gelir.”

– Coco Chanel

Coco Chanel’in dersleri güzellik, ölçülü olma ve zarafetle ilgili mesajlar içerir. Sözlerinin satır aralarında her zaman kadınlara yönelik mesajlar saklıdır. Bu mesajlar iç güzelliğine, karaktere ve stile yer vermekle ilgilidir.

Coco Chanel’in zarafet hakkındaki mesajları

Coco Chanel’in zarafetle ilgili en iyi mesajları ciddi bir sözden gelir, “Zarafet reddediştir.” Bundan kastettiği zarafetin zenginlikten gelmiyor olduğu. Aslında tam tersi: zarafet ölçülü olmaktan gelir. Bu yüzden de bir seçenektir: gereksiz olan her şeyi reddetmeyi bilmek.

Some figure

Fransız tasarımcı zarafeti aynı zamanda karakterle de ilişkilendiriyor. “Zarafet ergenlikten yeni çıkmış kişilerin değil, geleceğinin iplerini eline almış kişilerin ayrıcalığıdır.” sözünü de bu yüzden söylemiş. Yani burada demek istediği, zarafetin kendinin ve hayatının kontrolünü eline almaktan geliyor olduğu.

Coco Chanel’in diğer dersi de çok güzel biz sözden gelir: “Süsleme, nasıl bir bilim! Güzellik, nasıl bir silah! Tevazu, nasıl bir zarafet!” Bu söz moda hakkında söylenebilecek her şeyi söylemiş. Bu sözle, modayı bir tüketme eylemi olarak değil estetik yönüyle görmeyi öğütler.

Kadınlar, görünüşün ötesine geçmek

Coco Chanel’in hiç uçarı bir yanı yoktu, derslerinin çoğu bizi görünüşün de ötesine bakmaya davet eder. Hatta bunu şu şekilde sıkı sıkı tembihler: “Önemli olan görünüş değil, ruh. Para değil, eğitim. Kıyafetler değil, kalite.”

Ayrıca şu sözüyle de bunu pekiştirir: “Elbisenin altındaki kadına bakın. Kadın yoksa ortada bir elbise de yoktur.” Bu iki sözde de, hiçbir kadının giydiği şeyler ya da dışarıdan göründüğü şekliyle değişmediğini ya da daha iyi olmadığını anlatmak istiyor. Kadının güzelliğinin ve zarafetinin sırrı olduğu kişidedir.

Bu yüzden Coco Chanel’in diğer derslerinden biri de şöyle der, “Bir kadın güzel olmak zorunda değildir, sadece güzel olduğuna inanmalıdır.” Güzellik, hoş bir görünüm ve beş duyumuza sunulan şeylerin çoğu sadece zihnimizdedir. Güzelliği sadece içselleştirdiğinizde dışarı yansıtabilirsiniz.

Some figure

Dişilik silahı

Coco Chanel derslerinden bazılarını, dünyayla başa çıkmak için en iyi silahı dişiliklerinde bulan kadınlara yöneltir. Örneğin, kendine özgü espri anlayışıyla şu sözü söylemiştir: “Topuklarınızı, başınızı ve standartlarınızı yüksek tutun.” Ona göre içimizdeki fazilet kendini kıyafetlerle ve tavırla dışarı yansıtır.

Dünyada Coco Chanel’in en meşhur sözlerini hatırlayan yüzlerce moda tutkunu bulunuyor. “Pejmürde giyin elbiseyi hatırlasınlar; kusursuz giyin kadını hatırlasınlar.” Chanel’den ilginç bir yorumlama. Özensiz bir görünüm, öyle ya da böyle insanların bu görüntünün arkasındaki kişiyi görmelerini engelliyor.

İkonik tasarımcı kadınları çözmüştü ve bundan her durumda en iyi şekilde faydalanıyordu. Örneğin bu sözünde, “Üzgün hissediyorsan biraz daha ruj sür ve hücum et.” dış görünüşün içeriyi de değiştirdiğini söylüyor. Kişisel tertip, istediğiniz şeylerin peşinden koşarken kendinize daha çok güvenmenize yardımcı olur.

Some figure

Son olarak, bu muhteşem kadını en iyi anlatan sözle bitirelim. “Moda geçer, sadece stil kalıcıdır.” Bu da diğerleri gibi oldukça ilginç bir söz. Giyinme eylemini daha zekice bir hale getirmiş. Şüphesiz ki Coco Chanel’in büyük başarısının sırrı sadece kıyafet yapabilmesinde değildi, aynı zamanda da kadın ruhunun özünü anlayabilme becerisindeydi.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.