Logo image
Logo image

Cinsiyet Eşitliği İle İlgili İlham Veren 10 Söz

4 dakika
Cinsiyet eşitliği, günümüzde hala çözülmeyi bekleyen bir sorundur. Cinsiyet eşitliğine değinen, ilham verici 10 sözü sizinle paylaşıyoruz.
Cinsiyet Eşitliği İle İlgili İlham Veren 10 Söz
Son Güncelleme: 11 Ekim, 2021

Edebiyat, bizi yansıtan ilham verici sözlerle doludur. Birçoğu politikacıların, yazarların, sanatçıların, şarkıcıların konuşmalarından alıntıdır. Bunlar, yaşadığımız gerçeği ve yaşayabileceğimiz şeyleri düşünmemizi sağlayan sözlerdir. Bu yazıda, bizi düşünmeye davet eden, cinsiyet eşitliği konusuna atıfta bulunan 10 sözü sizin için derledik.

Cinsiyet eşitliğinin dünyanın her yeri için önemli bir konu olduğunu söyleyebiliriz. Böylece, önerdiğimiz sözler aracılığıyla, daha adil, daha eşit ve eşitlikçi bir toplumda ilerlemek için çok gerekli olan ve aynı zamanda cinsiyetle ilişkili önyargılardan arınmış olan bu kavram üzerinde düşüneceğiz.

Cinsiyet eşitliğine değinen ilham verici sözler

Daha fazla uzatmadan, size etki derecelerine, doğruluk payına ve faydalı olma durumuna göre seçtiğimiz cinsiyet eşitliği ile ilgili 10 sözü paylaşıyoruz. Bu sözler, politika, edebiyat, sanat gibi farklı alanlarda iz bırakan kişilerin ifadeleridir… Bu sözler bizi daha adil ve muhtemelen daha mutlu bir topluma götürecek bu görev üzerinde düşünmemizi sağlayacaktır.

Some figure

“Cinsiyet eşitliği kendi başına bir hedeften daha fazlasıdır. Yoksulluğu azaltma, sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etme ve iyi yönetişim kurma zorluğuyla yüzleşmek için bir ön koşuldur.”
– Kofi Annan

Size getirdiğimiz ilham verici cinsiyet eşitliği ifadelerinden ilki, Ganalı bir diplomat olan Kofi Annan’a ait bir sözdür. Siyasi, ekonomik ve sosyal düzeyde diğer önemli zorluklarla yüzleşmek için vazgeçilmez bir koşul olarak cinsiyet eşitliği için savaşmanın öneminden bahseder.

“Tanrı’nın önünde, hepimiz eşit derecede aptal olacak kadar eşit derecede bilgeyiz.”

– Albert Einstein

Alman bilim adamının bu sözü bizi eşitlik üzerine düşünmeye sevk eder ve hepimiz bilge ve aptal olabiliriz ve bizi insan yapan da büyük ölçüde budur.

“Zihnimin özgürlüğüne ket vurabileceğiniz hiçbir engel, kilit veya sürgü yoktur.”

– Virginia Woolf

Bu söz, 20. yüzyılın avangart Anglo-Sakson modernizminin ve uluslararası feminizmin en önde gelen isimlerinden biri olan İngiliz yazar Virginia Woolf’a ait. Yazar, bu cümleyle ifade ve hareket özgürlüğüne, yani zihinden gelen tüm o özgürlüğe atıfta bulunmaktadır.

“Kendisini cinsiyeti, ırkı veya kökeniyle sınırlı gören biri, daha da sınırlı hale gelecektir.”

– Carly Fiorina

Amerikalı bir siyasetçiye ait olan bu söz, ister erkek ister kadın olsun, nerede doğmuş olursak olalım, kendimize sınır koymamanın önemini yansıtmaktadır. Ve bu nedenlerden dolayı kendimize güvenmemek, kendimize dayattığımız sınırları artırır.

“Eşitlik, insan ruhunun hayati bir ihtiyacıdır. Aynı miktarda saygı ve ilgiye her insan layıktır, çünkü saygının derecesi yoktur.”

– Simone Weil

Bu, genel olarak eşitlikten bahseden, ancak aynı zamanda cinsiyet eşitliğini de içeren Fransız filozof Simone Weil’in cümlesidir. Dünyadaki bütün insanlara her zaman saygı duymanın önemini yansıtır.

“Beceriksiz bir kadın önemli bir göreve atandığı gün kadın gerçekten erkeğe eşit olacaktır.”

– Françoise Giraud

Amerikalı bir politikacı olan Giraud tarafından yayınlanan çok kışkırtıcı ve eleştirel bir cümledir. Mesleki değerlerine bakılmaksızın, birçok önemli pozisyonun sırf erkek oldukları için onlara verildiğine inanan birçok insanın düşüncesini yansıtmaktadır.

“Cinsiyet eşitliği yaşanmış bir gerçeklik olmalıdır.”

– Michele Bachelet

Seçtiğimiz cinsiyet eşitliği ifadelerinden bir diğeri de Şilili bir politikacı olan Bachelet’e aittir. İçinde gerçekliği deneyimleme arzusu haline gelen bir fikrin yansıması olarak görürüz. Ve bu fikirlerin somut ve gerçek olup olmadığını hayal etmenin pek faydası yoktur.

“İki cinsiyet birbirinden üstün ya da aşağı değildir. Onlar sadece birbirinden farklıdır.”

– Gregorio Marañón

Yazar ve düşünür Gregorio Marañón’un ifadesi, ne dediği çok net anlaşılıyor olsa da çoğu zaman göz ardı edilen bir gerçeği yansıtıyor. Kadın ve erkek farklıdır, bu nettir, ama asla birbirimizden farklı haklara sahip olmamalıyız.

“Ben bir kadınım ve yazıyorum. Ben sıradan biriyim ve okuyabiliyorum. Hizmetçi olarak doğdum ve özgürüm. Hayatımda harika şeyler gördüm. Hayatımda harika şeyler yaptım.”

– Rosa Montero

Yazar Rosa Montero’nun kökeni, cinsiyeti ve sosyal sınıfı üzerine düşünmeye devam ettiği, çok ilham verici, biraz farklı bir cümledir. Ve bütün bunlar onu bugün olduğu gibi, özgür ve hayattan zevk almak isteyen bir kadın haline getirdi.

Some figure

“Tüm erkekler feminist olmalıdır. Erkekler kadın haklarına önem verirlerse dünya daha iyi bir yer olacaktır. Kadınlar güçlendiğinde her şey daha güzel olacaktır: Bu daha iyi bir toplum oluşmasını sağlar.”

– John Legend

İlginç bulduğumuz cinsiyet eşitliği sözlerinden bir diğeri de Amerikalı şarkıcı ve aktör John Legend tarafından yazılan bu sözdür. Bu hedefe (cinsiyet eşitliğine) ulaşmak için temel bir kavramdan bahseder: güçlü olma. Aynı zamanda, birçokları için gerçek ve somut cinsiyet eşitliğini inşa etmek için gerekli olan feminizmin önemini vurgular.

Hem yazılı hem de yazılı olmayan haklarımız açısından erkek ya da kadın olmak asla farklı bir faktör olmamalıdır. Toplumdaki yerimizi belirleyen şey, cinsiyetimiz ne olursa olsun, kişisel değerimiz, kişiliğimiz ve kapasitemiz olmalıdır. Bu, arzuladığımız ve adil olduğunu düşünebileceğimiz bir toplumun temellerinden biridir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.