Logo image
Logo image

Cinsel Kaygı, Yakınlaşma Sizi Korkuttuğunda

3 dakika
Cinsel kaygı ile ilgili konuştuğumuzda, ortak bir arka plan senaryosuna sahip olan bir dizi hoş olmayan duyguları ve hisleri kastediyoruz: cinsel ilişkiler.
Cinsel Kaygı, Yakınlaşma Sizi Korkuttuğunda
Son Güncelleme: 01 Ağustos, 2019

Günümüzde, sözde cinsel özgürlük var ve tabular yok. Niçin “sözde” diyoruz, çünkü bir düşününce gerçek değildir. En azından yakınlaşmaktan hoşlanmayan önemli bir grup insan için. Bazıları da cinsel kaygı nedeniyle yakınlaşmaktan hoşlanmazlar.

Cinsel kaygı ile ilgili konuştuğumuzda, ortak bir arka plan senaryosuna sahip olan bir dizi hoş olmayan duyguları ve hisleri kastediyoruz: cinsel ilişkiler. Korku, gerginlik, reddedilme ve nihayetinde fonksiyon bozukluklarını içerirler. Bunun birçok nedeni vardır, ama etkileriyle başa çıkmak her zaman oldukça zordur.

“Erotizm, şiir kadar vazgeçilmez bir öz bilginin temel araçlarından biridir.”

– Anaïs Nin

Seks hayatı zenginleştirir. Çok önemli duygusal ve fiziksel faydalar sunar. Bu faydalar daha güçlü bir dolaşım ve immünolojik sistemden stresi azaltmaya kadar geniş bir aralıktadır. Doğal bir ağrı kesici olduğu ve aynı zamanda öz saygımızı arttırmak için harika bir potansiyele de sahip olduğu söylenir.

Bununla beraber, cinsel kaygı varsa, insanlar bu faydaları seksten zor elde ederler. Bu nedenle, bir kere olumsuzluk meydana gelmişse, herhangi bir fiziksel yakınlaşma huzursuzluğa ve gerginliğe neden olur. Zevk yok, sadece korku var. Sadece bir boşluk ve memnuniyetsizlik hissi var.

Cinsel kaygı neden kaynaklanır?

Cinsel kaygı farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Bazen, travmatik bir istismardan gelebilir. Cinsel istismar, bilinenin aksine çok daha sık görülür, çünkü çoğu mağdur konuşmaz. Öte yandan, hiç kimse bunu bildirmeye istekli olmadığı için bu her zaman üzeri örtülmüş bir tabu konusudur.

Çok genç yaşta cinsel istismara uğrayan birinin genelde bu yaşta duygularını yönetebileceği çok az duygusal kaynağı vardır. Bu nedenle, meydana gelen bu durumun ileride başa çıkması oldukça zor olacak daha derin izler ve istenmeyen etkiler bırakarak sona ermesi olasıdır.

Some figure

Muhtemel kaynaklar

Bazen durum çok kötü değildir. Kimi zaman cinsel kaygı başka sebeplerden kaynaklanır. Neredeyse hepsinin ortak noktası içe atmadır, tıpkı aşağıdaki durumlarda olduğu gibi:

  • Seksi ayıplayan kısıtlayıcı bir eğitim. Cinsel deneyimleri ayıplayan birçok ideolojik ve dini yaklaşım vardır. Bunlar seksin aşağılık, kirli ya da ahlaksız görünmesini sağlar. Bunların gölgesinde eğitilmiş insanlar cinselliğin güzel ve hoş yönlerini keşfetmek için çok çabalamak zorunda kalırlar.
  • Bilgi eksikliği. Bazen engellenme ve cinsel kaygı, kişinin cinsiyeti ile ilgili bilgi eksikliğinden de kaynaklanır. Bu kişi için seks, uzak durmayı tercih ettiği bilinmeyen bir dünyadır.
  • Başarısızlık korkusu. Yeterli bir performansa sahip olamama korkusu, deneyim ve dolayısıyla bilgi eksikliği olduğunda ortaya çıkar. Gerçek şu ki, her birimiz kendi “yeterli performansımıza” sahibiz. Cinsel kaygıya yol açabilecek gerçekçi olmayan beklentilerimiz olabilir.

Depresyon, öz saygı eksikliği veya kendi bedenimizi kabul etmede zorluk gibi etki edebilen başka faktörler de vardır. Çözülmemiş çatışmalar ve zarar görmüş güven kaygıyı daha da kötüleştirir.

Cinsel kaygı ile karşılaşıldığında ne yapmalı?

Çoğu durumda, cinsel kaygı, cinsel işlev bozukluğuna yol açar: azalmış arzu, heyecan hissetme zorluğu, erken boşalma veya cinsel ilişki sırasında ağrı. Tüm bunlar, üstesinden gelinmediği takdirde, çiftlerin cinsel yaşamlarını ve ilişkilerini verimsizleştirir.

Some figure

Cinsel kaygı durumunda yapmanız gerekenler şunlardır:

  • Eşinizle olan duygusal ilişkinizi güçlendirin. Hiçbir şey bir çift olarak güveni arttırmaktan daha özgürleştirici olamaz. Çözümler elde etmek amacıyla ve tam bir samimiyetle bu konu hakkında konuşabileceğiniz ortamları oluşturun.
  • Kendinizi geliştirin. Kendi vücudunuzu tanımanız çok önemlidir. Burada, cinsel organlarınızın anatomisini ve işlevlerini bilmenizi kastediyoruz. Aynı zamanda hem fiziksel hem de psikolojik olarak cinsel ilişki sırasında ne olduğunu anlamak da önemlidir. Konu hakkında daha fazla okumak veya öğrenmek, korkularınızı azaltmanıza yardımcı olur.
  • Erotizmi arttırın. Cinsellik cinsel ilişkiden çok daha fazlasıdır. Bu yüzden erotizmi destekleyen her şeye önem vermek gerekir. Bu, okşamaları, öpücükleri, masajları ve diğer tüm sevgi gösterilerini içerir.
  • Sizi rahatlatan şeyin ne olduğunu keşfedin. Her insan farklıdır ve cinsellikte çiftlerin kendi belirledikleri dışında hiçbir kural yoktur. Bu nedenle, seks esnasında sizi neyin rahatlattığını keşfetmek faydalıdır. Örneğin, ikinizi de rahat hissettiren ışık seviyesi, zaman, yer vb.

Ne zaman yardım istenmeli?

Some figure

Son olarak, farklı türde cinsel kaygıların olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bazılarında profesyonel yardım gerekir. Diğerlerinde, şartlardaki bir değişiklik durumu başka bir tarafa yönlendirebilir. Öyle ya da böyle, eğer bu durumdaysanız ve bu konu hakkında ne yapacağınızı bilmiyorsanız, bir uzmana gitmeniz en iyisidir. İlk önce doktorunuza gitmelisiniz, böylece herhangi bir fiziksel probleminiz ortadan kaldırabilir ya da çektiğiniz acı kullandığınız bir ilacın yan etkisidir.

Doktorunuza zaten danıştınız ve bunlardan kaynaklanmadığı anlaşıldıysa, bir psikologa gitmek en iyisidir. Cinsel kaygı işlev bozukluğuna neden oluyorsa, bir profesyonel şüphesiz size yardımcı olacak şekilde ve sizin gereksinimlerinize uyarlanmış bir müdahale planı tasarlayacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.