The Rocky Horror Picture Show: Cinsel Devrim

The Rocky Horror Picture Show: Cinsel Devrim
Leah Padalino

Yazan ve doğrulayan film eleştirmeni Leah Padalino.

Son Güncelleme: 25 Ekim, 2022

The Rocky Horror Picture Show Richard O’Brien tarafından yazılmış bir müzikal . 1975’te müzikalin sinemaya adaptasyonu gerçekleşmiş ve bu film, kült filmler arasında yerini almıştır. Filmin müzikleri de aynı şekilde klasik halini aldı. Film ayrıca, oyuncular Susan Sarandon ve Tim Curry için büyük bir kırılma yaratmıştır.

The Rocky Horror Picture Show en başından itibaren ilginç bir filmdir. Her yere dokunur: filmde komediden bilim kurguya uzanan janrlar eşliğinde eski düşük kaliteli korku filmlerinin parodileri yapılmıştır. Oldukça gizemli bir filmdir ve izleyenler ekrana bakmaya cesaret edemezler, fakat aynı zamanda tanık olduğunuz oldukça “ucuz”, gerçeküstü ve mizah dolu havası, bu filmi oldukça özel bir film kılar.

İlk çıktığında pek popüler bir film değildi. Fakat yıllar geçtikçe, şu zamanda dahi hala konuştuğumuz mitlere benzer bir hal aldı. Aynı zamanda, çok da ciddiye almamanız gereken bir filmdir; bu film sizi karnavalvari alışılmadık bir dünyaya sokar. Ya beğenirsiniz ya beğenmezsiniz; ama herkesin kesinlikle bu film hakkında bir fikri olur.

Çılgınlığın Ortasında

Bir çift çarpıcı dudağın şarkı söylediği sahne ile film başlar. Bu, eski tarz kalitesiz korku filmlerini anımsatan, bir sonraki sahnede ne olacağını merak ettiren, ilginizi inanılmaz derecede çekerek hipnotize edici bir etki yaratan bir giriştir.

Hikayede anlatıcı rolünü üstlenen bir kriminolog vardır. Bu anlatıcı, seyirciye şok edici ve normların dışında bir şeye tanık olacaklarının haberini verir. Genç çift Brad ve Janet’ı tanıtır. Filmin geçtiği zamanda kabul görecek, tamamen “uygun” bir çift olduklarından bahseder. Tabii ki film bu durumu alıp en uç noktaya taşır çünkü bir şeyleri normal sınırında seyrettirecek bir film değildir.

Genç çift evlenene kadar cinsel ilişkiye girmemek için birbirlerine söz vermişlerdir. Daha sonra, Brad Janet’a arkadaşlarının düğününde evlenme teklif eder. Filmde karakterler oldukça aptal gösterilir çünkü birbirlerine olan aşklarını o kadar “eski tarzda” yansıtıyorlardır ki romantik olmaktan çok komik görünüyorlardır. Evlenecekleri haberini vermek için Dr. Everett adlı eski bir profesörü ziyaret etmeye karar verirler.

Kaderlerinin Değiştiği An

Yolda giderken korkunç bir fırtınanın ortasında kalırlar ve yola daha fazla devam edemezler. Yolun ortasında kaybolmuş bir şekildeyken, bir ışık gördüklerinde yardım isteyebilecekleri umuduyla rahat bir nefes alırlar. Fakat bunun gerçekte olacaklarla yakından uzaktan alakası yoktur. Kader onları içinde dünyanın en garip ev sahiplerinin yaşadığı ilginç ve uğursuz bir kaleye yönlendirir.

Burası, kalenin iki hizmetlisi Magenta ve Riff Raff ve garip travesti bilim insanı Dr. Frank-N-Furter ile tanıştığımız kısım. Açık bir şekilde Frankenstein’a referans veren Frank-N-Furter, bu yeni konukları düzenlediği devasa partisine davet eder. Brad ve Janet oldukça özel bir güne denk gelmişlerdir çünkü Doktor, yeni yaratığı kaslı sarışın genç adam Rocky’yi görücüye sunacaktır.

Brad ve Janet etraflarında olup biteni anlamaya çalışırlar çünkü kendilerini herkesin Transilvanya’nın Transeksüel kentinden olduğu bir partide bulmuşlardır. Ama bu aslında gayet normal bir durumdur. Gerçi, normal mi acaba?

The Rocky Horror Picture Show’daki Cinsel Özgürleşme

Cinsellik uzun süre bir tabu olmayı sürdürdü ve bazı yerlerde hala bir tabu halinde. Fakat esasında cinsellik tüm tabuların ötesinde kabul etmemiz gereken doğal bir kavram. Homoseksüellik, biseksüellik ve transeksüelliğin yanı sıra, cinsel olarak bastırılma ve özgürleşme bu filmin temel konularından.

Tüm bu durum komik bir biçimde heteroseksüelliğin normal olmadığı, yaşadığımız dünyanın tam zıttı bir dünyada geçiyor. Kendi dünyalarında sosyal olarak toplum içimde kabul gören Brad ve Janet, bu dünyada dışlanırlar. Diğer bir deyişle, bu dünyada insanların “normal” olarak gördükleri şeyler garip, farklı olarak gördükleri şeyler ise normaldir.

Bu birbirinin zıttı iki dünya arasındaki çekişme filmin ana çatışmasını yaratıyor. Tabii bu filmin 1975 yılına ait olduğunu unutmayın. O dönemlerde bu oldukça radikal bir filmdi. Zamanında tüm geleneğe baş kaldırmıştı ve günümüzde de hala oldukça kendine has bir film. The Rocky Horror Picture Show, diğer gerçeklikleri keşfetmek için yollar açan ve Priscilla, Queen of the Desert gibi yeni müzikallere ışık tutan bir film olmuştur.

Bunu da okuyun: Cinsel Yönelim Tipleri

Cinsellik her zaman bir tabu muydu?

Cinsel normalleştirme ve özgürlük, 20. yüzyılın sonlarında gündeme gelen bir kavram oldu. Fakat hala gelişebileceği alan mevcut. Hala homoseksüelliğe, biseksüelliğe ve transeksüelliğe karşı önyargı, tabu ve ayrımcılık mevcut. Bu her zaman böyle miydi?

Bugünlerde Grinin 50 Tonu gibi kitap ya da filmlerin skandal olması oldukça garip. Bu tarz yapıtların yaptığı şeyler o kadar da yeni değil. Orta çağlarda Boccaccio’nun Decameron’undaki Rustico ve Alibech’in öyküsü gibi daha rahatsızlık verebilecek ve Grinin 50 Tonu’ndan daha fazla skandal yaratabilecek yapıtlar vardı. Bundan daha da şok edici bir eser Marquis de Sade’ın Sodom’un 120 Günü eseri olabilir. Bu eserde, işkenceden sekse, koprofajiden insanın aklına gelebilecek her şey bulunuyor. Michel Foucault bu durumu üç ciltlik Cinselliğin Tarihi kitabında ele almıştır.

“Eğer cinsellik bastırılırsa, yasaklanırsa, hiçe sayılırsa, susturulursa, kişinin bununla ilgili konuşması apaçık bir suç haline gelir.”

– Michel Foucault, Cinselliğin Tarihi

Görünmezlikten Kült Bir Yapıt Olma Yoluna

Bu film çıktığı zamanki toplumda, konu cinsellik üzerine konuşmaya geldiğinde bu konuların görmezden gelindiğini ya da konuşulmalarına izin verilmediğini tahmin edebiliyorsunuzdur. The Rocky Horror Picture Show parodileri, filmleri ve müzikleri ile bu konuyu gündeme getirdi. Aslında film her salonda oynamamıştı ve çoğu insan filmi beğenmemişti. Fakat zaman geçtikçe insanlar filmle daha çok ilgilenmeye başladılar.

Hatta o kadar çok ilgi vardı ki bazı sinema salonları sadece bu filmi oynattı. Ve bunu çok özel bir şekilde yaptılar: seyirciler katılım gösterip bazı sahneleri canlandırıyorlardı. Bu bir gelenek haline geldi. Sinema salonları oyunculara iş verdiler, kalabalık özel kostümler giyerek filme dahil oldu.

Bu geleneğin hala sürdürüldüğünü söylemeliyiz. Film hala oldukça canlı ve hala bazı sinema salonlarında oynuyor. İnsanlar günümüzde de bunun için geceler düzenleyip özel kostümler giyip düğün sahnesinde ekrana pirinç fırlatıyorlar. Ya da Brad ve Janet yağmurdan korunacakları sırada seyirciler de başlarını gazeteyle örtüyorlar. Filmin hayran kulüpleri dahi var. Nesilden nesile, bu müzikal etrafında gelişmiş inanılmaz kült bir kültür yaşatılıyor.

rocky horror

İşin en ilginç yanı ise bunun için büyük bir reklam kampanyasının düzenlenmemiş olması. Bunun olmasını sağlayan ağızdan ağza filmin yayılması ve filmin insanların hayatına işlemesiydi. İşte bu zamanlarda “Time Warp” şarkısında dans etmeye başlayıp tüm gösterimlere özel tarzlarda giyinerek geldiler.

Şimdiki yeri nedir?

The Rocky Horror Picture Show o kadar etkili bir film oldu ki, 2016 yılında televizyona da uyarlandı. Hatta yeni versiyonunda, orijinal versiyonunda olmayan bir şey de vardı: Transeksüel sanatçı Laverna Cox Frank-N-Furter rolünde oynadı. Ayrıca Tim Cury (1975 versiyonundaki Franj-N-Furter) de bu dizideydi. Bunların yanı sıra, Glee dizisinde de filme atıfta bulunulan bir bölüm çekildi. Fakat bu filme verilen referanslardan sonsuza dek bahsedemeyiz.

The Rocky Horror Picture Show hala revaçta olan bir müzikal. Hala bu müzikale rastlayabilirsiniz. Bu müzikal, cinsel devrim ve özgürlüğe giden bir yol açtı ve filmin temelleri bugün hala ayakta. Bu film, izlediğiniz her seferde tekrar tekrar bir şeyin farkına vardığınız filmlerden. Sinema salonuna gidip film izlemenin yeni bir imkanını bizlere sundu. Filmin müzikleri derin izler bıraktı ve buna benzer film ve müzikallerin yolunu açtı. Kesinlikle hayatınızda en az bir kez izlemeniz gereken filmlerden.

“Dünyanın üstünde sürünen bazı böcekler, kendilerine insan ırkı dediler. Zamanda kayıplar, mekanda kayıplar. Ve anlam.”

– Kriminolog, The Rocky Horror Picture Show


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.