Çiftler Arasında Net İletişim

İddialı iletişim çiftler için temel bir unsurdur. Aslında, herhangi bir ilişkinin temeli budur. Peki bunu ve bu konudaki kendi rolünüzü nasıl geliştirebilirsiniz?
Çiftler Arasında Net İletişim
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İletişim kurmanın en etkili yollarından biri olduğundan ötürü çiftler arasında net iletişim çok önemlidir. Ancak çok az insan, özellikle samimi ilişkilerinde bu yöntemi uygulamaya koyabilir. Bugün, çatışmadan kaçınmak için ilişkinizde bunu nasıl geliştireceğinizi öğreneceksiniz.

Net iletişim üzerine yazılmış bir makaleye göre, bu bir bireyin duygularını ve düşüncelerini ifade etmek için ortaya koyduğu bir davranış biçimidir. Başkalarını incitmeden iletişmenin dürüst bir yoludur. Gördüğünüz gibi, bu iletişim biçimi her ilişki için önemlidir. Bu nedenle, çiftlerin net iletişim üzerinde çalışmaları önemlidir.

Çiftler için net iletişim

Herkes günlük küçük basit eylemlerle net iletişim kurabilir. Etkili olabilmesi için bir ilişkinin üyeleri birbirlerini desteklemelidir. Tartışmaya başlar başlamaz bunu yapmak zorundadırlar. Bu günlük rutinlerine dahil edilecek bir şey.

Gerçekten ne düşündüğünüzü ve hissettiğinizi ifade edin

İnsanlar bir ilişki içinde olduklarında düşüncelerini nadiren ifade ederler. Örneğin, yüksek sesli müzik onları rahatsız edebilir, ancak bunu kendilerine saklarlar. Çatışmayı önlemek için eşleriyle yüzleşmezler.

Bir gün patlayacakları için bu davranış verimsizdir. Çünkü rahatsız edici anlar net iletişim uygulamak için iyi bir fırsattır. İnsanlar susmadıkları ve ihtiyaçlarını belirttiklerinde daima daha iyi hissederler.

Kendiniz adına konuşun

Bazı nedenlerden dolayı, insanlar biriyle tartıştıklarında genellikle birinci özne kullanarak konuşmazlar. Böylece, eşlerini suçlamış olurlar ve örneğin ortaya “Arkadaşım da benimle aynı fikirde” gibi bazı ifadeler bile atabiliyorlar.

Bu bir hatadır, çünkü eşinizle net iletişim kurmanızı engeller. Bu nedenle, birinci özne ile konuşmayı öğrenmek duygularınız için sorumluluk almak açısından iyidir.  Duygularınızı sözlü ifade etmeniz iyidir. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, “hissediyorum…” veya “fark ettim…” gibi şeyler söyleyin.

“Konuştuğumuzun iki katını dinleyebilmemiz için iki kulağımız ve bir ağzımız var.”

Epictetus

Saldırıya geçmeden önce sorun

“Çok dağınıksın” ya da “Bunu (ya da şunu) yapma şeklini sevmiyorum” dediğinde eşinize karşı kaç kez saldırıya geçtiniz? Bu tepkiler  net olmaktan ziyade genellikle agresiftir. Ancak savunmada olmak yerine net olduğunuzda, daha fazla bilgi talep etmiş olursunuz.

Örneğin, sevdiğiniz kişi dağınık olduğunuzu söylüyorsa, onlara nasıl daha derli-toplu olabileceğinizi sorun. Bu şekilde, sizi her ikiniz  için de hoş bir çözüme götürecek bir diyalog başlatmış olursunuz. Çünkü eşiniz en büyük düşmanınız gibi görünse de. Aslında dostunuzdur.

Çiftler için net iletişim: Konuşmadan önce düşünün

  • Sevdiklerinizle iletişiminizi geliştirmenin birçok yolu vardır. Ancak her gün pratik yapmak önemlidir. Bir tartışmaya başladığınızda size yardımcı olabilecek bazı ipuçları bulun. Sizi eski davranış kalıplarına düşmekten alıkoyabilirler.
    Vermek istediğiniz mesajı aynı zamanda bu mesajı nasıl ileteceğinizi düşünün. Acı hissetmek ve hatta saldırıya uğramak, eşinizi incitmenize neden olabilir. Bu nedenle konuşmadan önce bir nefes almak, sakin kalmak ve düşünmek sizin için daha iyidir. Acele etmeyin. Yönteminizin mesajınızı geçersiz kılabileceğini ve gerçek bir çatışma yaratabileceğini göz önüne alın.
  • Eşinizle empati kurun. Kendinizi onların yerine koymayı öğrenin, çünkü onları iyi tanıyorsanız bu çok değerlidir.
  • Şikayet biriktirmeyin. Daha sonra ilgisiz bir konuşmada ortaya çıkarmak yerine, hissettiğiniz anda sizi neyin rahatsız ettiğini ifade etmeniz tercih edilir.
  • Net iletişim kurmak için günün her anından yararlanın. Bu güven, yakınlığınızın temeli haline gelir.

Sözlü olarak birbirine zarar vermenin yapıcı olmadığını unutmayın. Aslında oldukça yıkıcıdır. Kendinizi doğrudan, dürüstçe ve saygıyla ifade etmeyi unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Capafons, J. I., & Sosa, C. D. (2015). RELACIONES DE PAREJA Y HABILIDADES SOCIALES: EL RESPETO INTERPERSONAL. Behavioral Psychology/Psicología Conductual23(1).
  • Espinosa, J. A. H. (2006). Estudio de correlación entre satisfacción sexual y asertividad sexual. Archivos hispanoamericanos de sexología12(2), 199-217.
  • Rodriguez, J. J. C. (2013). Parejas viables que perduran en el tiempo. Diversitas: Perspectivas en psicología9(2), 257-270.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.