Çift Terapisi İlişkilerin Yüzde 75inde Başarılı

Çift terapisi çatışmalar çok derine inmeden gidildiğinde çok daha etkilidir. Ne kadar erken gidilirse terapi o kadar etkili olur.
Çift Terapisi İlişkilerin Yüzde 75inde Başarılı
Fátima Servián Franco

Yazan ve doğrulayan psikolog Fátima Servián Franco.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnsanların çift terapisi alması için birçok farklı sebep vardır. Çoğu vakada sürekli tartışma, birlikte iyi yaşayamama, rutin, cinselliğin olmayışı veya aldatma sebeptir. Başarının anahtarı, her iki insan da bu konuda kendini iyi hissediyor ve aynı zamanda aynı hedeflere sahipse çift terapisine gitmektir. Bir insan ilişkiyi düzeltmek diğeri ise bitirmek istiyorsa hiçbir değeri yoktur.

Sorun ise çiftlerin çatışmalarını çözebilmek için ortalama beş ila altı yıl beklemeleridir. O noktaya gelindiğinde ilişkileri yıpranmıştır. Çift terapisi için en iyi zaman partnerinizle iyi anlaşamadığınızı hissetmeye başladığınız ilk andır. Onlara bir şey açıklamaya çalıştığınızda fakat sizin anlatmaya çalıştığınız şeyi anlamadıklarını hissettiğiniz andır.

Çift terapisi çatışmalar çok derine inmeden gidildiğinde çok daha etkilidir. Çift terapilerinin başarı oranı neredeyse %75’tir fakat çift ne kadar erken giderse terapi o kadar etkili olur. Sorunlar başladıktan en fazla 2 yıl sonra gidilmelidir.

çift terapisine giden çift

Etkili çift terapisi için püf noktalar

Amerikan Evlilik ve Aile Terapisi Birliği terapiye giden dört çiftten üçü ilişkilerinde gelişme bildirmiştir. Çift terapisine giden insanlar ruh sağlıklarının iyileştiğini görmektedir, hatta bu insanların üçte ikisi fiziksel sağlıkları ve iş performanslarında da iyileşmeler deneyimlemektedir.

İspanyol Seksoloji Uzmanları Birliğinin Genel Sekreteri José Bustamante yapılacak ilk şeyin gerçek sorunu belirlemek olduğunu söylemektedir. Birçok çift çok tartıştıkları için terapiye giderler fakat tüm o gürültünün ardında çözülmemiş çatışmalar bulunmaktadır. Bu nedenle ortaya çıkarılacak ilk şey ilişkinin yürümemesindeki gerçek sebeptir.

Monolog yerine diyalog üzerine çalışmalısınız. Bir diğer deyişle karşınızdakiyle empati yapmanız gerekmektedir. Onları dinlemenizi, neler yaşadıklarını duymanız ve bunu anlamaya çalışmanız gerekmektedir. Bu nedenle terapinin ana amacı size dinlemeyi, kendinizi onların yerine koymayı ve hislerinizi anlatmayı veya karşınızdakini incitmeden sizi rahatsız eden şeyi açıklamayı öğretmektir.

çift terapisi sayesinde mutluluk

Çift terapisi neye yardım eder?

Çiftler sorun yaşadıklarında her iki insan hem sorunun hem de çözümün bir parçasıdır. Terapiye gelen çiftin niteliği ve neden terapiye geldikleri kullanılacak araçları belirler fakat amaç her zaman aynıdır. Çift, çatışmalarını çözmeyi öğrenir. Bu hem halihazırda olan sorunlar için hem de gelecekte karşılarına çıkacak sorunlar için geçerlidir.

Çift terapisi ayrıca iki fonksiyona sahiptir. Bir yandan, ilişkinin bittiği gerçeğini kabul etmeye yardımcı olabilir. Bunu bir çeşit yenilgi olarak görmek zorunda değilsinizdir, çünkü bazen ayrılmak en iyi çözümdür.

Öte yandan ise kendinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olabilir. En önemlisi size şimdiki veya gelecekteki ilişkilerinizde daha iyi bir partner olmayı öğretebilir.

çift terapisi sayesinde iletişim

Çiftler neden terapiye gider?

Çift terapisi sorunları tespit etmenize yardım edebilecek bir araçtır. İlişkinin her iki yarısına da daha fazla kendini ve aynı zamanda ilişkilerini de tanıma olanağı tanır. Karşınızdaki insanın değerini yeniden keşfetmenize yardımcı olabilir.

Bir çift terapisti size çatışmaları çözmeniz, ilişkinizde hataları engellemeniz, yeni iletişim yöntemleri öğrenmeniz ve son olarak da kendinizi bularak daha mutlu ve tatmin edici bir ilişkiye sahip olmanız için kaynaklar verecektir.

Sonunda, çift terapisi ilişkinizde memnun olduğunuz bir noktaya geri dönmekle alakalıdır. Amaç sizin oraya daha güçlü ve olgun temellerle geri dönmenizi sağlamaktır. İlişkinize ve tabii ki kendinize bir şans daha vermeye değer.

İlginizi çekebilir ...
İlişkilerde Yapılan 7 Yaygın Hata
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
İlişkilerde Yapılan 7 Yaygın Hata

İlişkilerde yapılan hatalar, bizi mutlu eden ve her şeyden önce öz güven ve karşılıklı güven temelinde büyüyen bir bağlantı kurmayı güçleştirir.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.