Logo image
Logo image

Çekici Olmamak, Bir İlişkiye Başlamak için Engel Midir?

3 dakika
Çekici Olmamak, Bir İlişkiye Başlamak için Engel Midir?
Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial
Son Güncelleme: 12 Eylül, 2018

Kötü haber, maalesef çekici olmamak bir partner bulmayı biraz zorlaştırabilir. İyi haber ise, bu oldukça küçük bir engeldir, ve sizi ilişkiye hazırlar. Biraz çaba sarf ederseniz, mükemmel bir ilişkiye sahip olabilirsiniz. Fakat bu tamamen size bağlıdır.

Aşk, arz ve talep dengesine dayalı bir süpermarket gibidir. En ilgi çekici ürünler, en popüler ve en tanınmış olanlardır.

Her ne kadar bu terimlerin üzerinde nadiren dursak ve aşkı romantik ve masum kabuğundan çıkarmak istemesek de, gerçek şu ki, bir dizi biyolojik yasa, biz insanları etkilemektedir. Fakat, özellikle de bazı insanlar daha fazla etkilenir.

İyi bir dış görünüşe sahip insanların aşk piyasasında daha kolay bir yere sahip olduğunu bilinen bir gerçektir. Ama daha kolay olması, her zaman daha iyi olacağı anlamına gelmez. Çoğu zaman, bu belirgin kolaylık sizin aleyhinize olabilir ve zayıf yönleriniz güçlü yönlere dönüşebilir. Çünkü,  Ortega y Gasset bir sözünde şöyle der:

“Bizi kendine çeken güzellik ile aşık olmamıza neden olan güzellik çok nadiren uyuşur.”

– José Ortega y Gasset

Fiziksel çekicilik: bir çok insanın arzusu

Fiziksel çekicilik göreceli bir niteliktir. Her insanın çekici olduğunu düşündüğü özellikler farklıdır. Fiziksel çekicilik, bir insanın yaptıklarından ziyade, fiziksel özelliklerine, en çok da yüz şekline bağlıdır.

Ayrıca bakınız: İnsanlar Neden Birbirlerini Çekici Bulur?

Öte yandan, kültür, güzellik algısını büyük ölçüde etkiler. Bu nedenle, kültür bu konuda oldukça etkili bir faktördür.

Some figure

Dış güzelliğin, toplum üzerinde fazla bir etkisi yoktur. Bir insanın güzel olup olmaması hiç fark etmez. Nihayetinde, bir kimsenin görünüşü, bir bütün olarak insanlığın ilerleyişine çok az katkıda bulunur.

Dünyada oldukça güzel dış görünüşe sahip olan büyük bir ünlü topluluğu bulunuyor. Fakat, sayısı onlardan çok daha az olan ve dahilerin, düşünürlerin ve kahramanların oluşturduğu grubun dünyaya yaptıkları katkılar, bu ünlü grubun yaptığı ufak katkılarla hiçbir şekilde kıyaslanamaz.

Bazı insanlar güzel doğar, bazıları ise kendilerini sonradan güzelleştirir. Bu insanlar kendi çabalarıyla çekicilik kazanırlar.

Estetik operasyonlarla, sporla, ve binlerce çeşit güzellik ürünü sayesinde bir insanın fiziksel görünüşü değiştirmek mümkündür.

Diğer bir yandan, toplumun evrim geçirmesi her ne kadar metafizik bir olay olsa da, dış görünüşleri konusunda fazla takıntılı olan insanlar vardır. Hatta bazıları depresyona girer. Bazıları ise isteklerine karşı çıkarak vücutlarını forma sokmak için büyük çaba sarf eder.

Dış güzellik ve ilişkiler

Fiziksel çekicilik, adından da anlaşılacağı gibi, avantajları çeken bir özelliktir. Çekici olarak adlandırılır, çünkü diğerlerinin dikkatini çekme konusunda adeta bir mıknatıs gibidir. Bu bağlamda, romantik ilişkilerin başlatılmasını kolaylaştırabilir.

Buna ek olarak, bazı kültürlerde her iki partnerinde çekici olduğu ilişkiler, özellikle de erotik dürtüleri uyandıran bir durum, değer belirtisidir. Bu, fazla çekici olmayanlar için bir engel teşkil eder.

Çekici olmayan bir kişi, bir partner bulmayı daha kolay hale getirmeyi istiyorsa, önünde iki yol bulunur. Biri toplumun mantığının kurbanı olmak, diğeri ise etrafından dolaşmaktır. 

Kendisinin durumun kurbanı olmasına izin veren kişi, omuzlarını düşürür ve kabuğunda saklanma gereksinimi duyar. Bu da, onu daha az çekici hale getiren sosyal alışkanlıklar edinmesine neden olur.

Ayrıca bakınız: Sizi Daha Az Çekici Kılan 7 Alışkanlık

Öte yandan, bu meydan okumayı kabul eden kişi, kendi tavırlarıyla, diğer insanların kendini çekici kılan karakteristik özelliklere erişmesini sağlar ve diğer insanlar tarafından takdir edilmeyi başarır. Kısaca, farklı bir mantığın inşasını tamamlar.

Some figure

Fiziksel olarak çekici olmak bir ilişkiye başlamayı daha kolay hale getirse dahi, ilişkiyi sürdürmek için herhangi bir kolaylık sağlamaz. Sadece başlangıç için bir avantajdır.

Çekici olan bir bireyin, diğer iyi özelliklere de sahip olması zor olabilir, ve partnerinin beklentilerini karşılayamayabilir. Bu gibi durumlarda, bazen ilişki başladığı gibi kolayca biter.

Ciddi takıntılara sahip veya fazla dışlanmış, ergenlik çağındaki çoğu gencin gözünde güzellik kavramı çok değerlidir. 

Dünya bize, yaşamın sadece güzel, zengin ve güçlü kişiler etrafında döndüğüne inandırmayı amaçlayan birçok mesaj gönderir. Bu mesajlara inanan kişiler pahalı kremler ya da pahalı egzersiz cihazlarının sunduğu güzelliği elde etmek için her şeyini feda edebilir. Ve, güzellik ürünleri satan firmalar, güzellik salonları, spor salonları vb. ise bu insanlardan ekonomik olarak beslenmektedir.

Evet, fiziksel olarak çekici olmamak, bir ilişkiye başlamak için bir engeldir. Fakat, sevmek ve sevilmek için asla bir engel oluşturmaz. Diğer insanları etkilemek için tek özellik çekici olmak değildir. Fikirlerimiz, davranışlarımız ve kişiliğimiz gibi birçok farklı etken daha bulunur.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.