Can Sıkıntısı - Beyniniz Size Teşekkür Edecek

Can Sıkıntısı - Beyniniz Size Teşekkür Edecek
Fátima Servián Franco

Yazan ve doğrulayan psikolog Fátima Servián Franco.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Can sıkıntısı ile savaşmak için sadece dış uyaranları kullanmanız gerekmez. Can sıkıntısı ile kendi başınıza ve sessizce başa çıkmak mümkün. Aslında bu, ustalaşabileceğiniz bir yetenektir. Bu yetenek yaratıcı kapasitenizi artırabilir.

III. Carlos Üniversitesinde psikoloji profesörü Guillermo Funes’a göre “Can sıkıntısı yaratıcılığı yönlendirir. Rutinleri kırar ve yeni bir şey yaratabilir”. Sıkıldığınızı hissettiğiniz zaman yeni şeyler düşünmeye başlarsınız. Bir şekilde, can sıkıntısı hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı keskinleştirir.

Bir Central Lancashire Üniversitesi araştırması, toplantılara gitmek gibi sıkıcı faaliyetlerin daha fazla yaratıcılığa yol açabileceğini öne sürüyor. Bu arada, yazı yazmak gibi diğer aktiviteler de can sıkıntısının etkilerini azaltabilir. Bu sonuçları göz önüne alırsak, bazen sıkılmamız gerekebilir.

“Sıkılın. Sıkılmak şanslı insanların hastalığıdır. Şanssız insanlar asla sıkılmaz, çünkü yapacak çok fazla şeyleri vardır.”

– A. Dufresnes

Can sıkıntısı çok harika bir şeyse, sıkıldığımızda neden kötü hissederiz?

Sıkıldığımızda neden hemen yapacak bir şeyler ararız? Bu duruma tahammül edemememizin ardında ne var? Ona atfedilen negatif etiketin ötesinde, can sıkıntısı, boş bir yaşamın işareti olarak yorumlanabilir. Ayrıca bize yararlı bir şey yapmadığımızı da hatırlatır.

can sıkıntısı ile esneyen adam

Aşırı bağlantılı ve aşırı uyarılmış yaşamımızda, can sıkıntısı nadir bulunur ve aynı zamanda da ortak bir hastalıktır. Sıkıldığımızda, bizi hemen bu sıkıntıdan çıkarmak için televizyon veya teknoloji gibi dış kaynaklara yöneliyoruz. Boş zamanımızdan nasıl zevk alacağımızı bilmiyoruz. İlk önceliğimiz meşgul olmak.

Bu, günün çoğunu sıkılarak geçirmemiz gerektiği anlamına gelmez. Aksine, kendimizi dinlemenin ve bir şeylerle meşgul olarak saklamayı amaçladığımız şeyleri keşfetmenin yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Öte yandan, çok fazla sayıda sosyal uyaran, sahte bir can sıkıntısı hissetmenize yardımcı olabilir. Belki de basit şeylerden nasıl zevk alacağımızı bilmiyoruz. Sıkıldığınızda çoğu zaman yapacak bir şeyiniz olmadığı için değil, uyaranlar yeterince tatmin edici olmadığından dolayı sıkılırsınız.

Can sıkıntısının yol açtığı rahatsızlıkla mücadele etmek için neden sıkıldığınızı anlamalısınız. Sıkılın ve ne olacağını görün.

“Sıkıntıya tahammül edemeyen bir nesil, önemsiz insanlardan oluşan bir nesil olacaktır.”

– Bertrand Russell

Doğru zamanda sıkılmak bir zeka işaretidir

Sıkılmak sizin için iyi mi? Her şeyde olduğu gibi, çok fazla sıkılmak da kötü bir şeydir. Daha önce de gördüğümüz gibi sıkılmak yaratıcılığı teşvik eder. Bu durumdayken, kendinizi eğlendirmenin yollarını ararsınız. Sosyal medyaya girmek ve elektronik cihazlar kullanmak, çok fazla yaratıcılık geliştirmenize yardımcı olmaz. Öte yandan, bunu yapmadığınızda hayal gücü ve yaratıcılık devreye girer ve koca bir olasılıklar dünyası yaratabilirsiniz.

ofiste can sıkıntısı yaşayan kadın

Ayrıca, aşırı sıkıntı daha fazla alkol ve tütün tüketmenize neden olabilir. Daha aşırı bir düşünce stili geliştirmenize neden olabilir. Her gün sıkılmak, can sıkıntısının bir amaca hizmet etmesi gerektiğini göstermektedir. Texas A&M Üniversitesinde profesör olan Heather Lench’in söylediği şey de budur. Aslında korku gibi duygular tehlikeden kaçınmanıza yardımcı olabilir. Üzüntü, gelecekte hata yapmaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Peki can sıkıntısı ne işe yarar?

Heather Lench, can sıkıntısının en önemli özelliklerimizden birinin arkasında bulunduğundan şüpheleniyor: merak. Can sıkıntısı kısır döngüye düşmemizi engellemeye yardımcı olur. Yeni hedefler koymamızı ve yeni alanlar veya fikirler keşfetmemizi teşvik eder. Sıkılın. Beyniniz bunun için size teşekkür edecek.

“Can sıkıntısı zararlı bir ot, aynı zamanda sindirim için de bir baharattır.”

– Goethe

İlginizi çekebilir ...
Romantik Aşk Hakkında Paradokslar ve Efsaneler
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Romantik Aşk Hakkında Paradokslar ve Efsaneler

İnsanlar romantik aştan bahsederken bunu dünyanın en güzel ve görkemli resmi olarak tasvir ederler. Ancak bunun kötü yanları görmezden gelinir.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.