Logo image
Logo image

Çalışmayı Öğrenmek: 5 Öneri

3 dakika
Çalışmayı Öğrenmek: 5 Öneri
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Albert Einstein bir keresinde şu sözü kaleme aldı: “Çalışmayı asla bir zorunluluk olarak değil, güzel ve muhteşem bilgi dünyasına girmek için bir fırsat olarak düşünün”. Onun tavsiyesini göz önüne alırsak, eğitim hayatımızda doğal bir şey olabilir. Ama söylediklerine ulaşmak için iyi alışkanlıklara ihtiyacımız var. İyi çalışma alışkanlıkları … Peki bu mümkün mü? Tabi ki evet! Bu yüzden daha iyi nasıl çalışacağınızı gösteren 5 ipucu paylaşmaya karar verdik.

Eğitim, entelektüel olarak büyümenin bir yoludur. Ne yazık ki, genellikle sıkıcı bir yükümlülük olarak görülür ve bu da kişinin motivasyonunu zayıflatır. Bu, sonuç olarak, çalışmanın sadece kaygıya ve hayal kırıklığına neden olma olasılığını artırıyor.

Çalışmak olumlu bir yaklaşım gerektirir

Bu nedenle, çalışmayı bir yükümlülük olarak düşünürsek, uzun vadede istenen sonuçları almamamız normaldir. Aynı şeyleri çalışmak için çok daha fazla zamana ihtiyacımız olur ve bilgilerin çoğu sadece bir iki gün boyunca kafamızda kalır…

Some figure

Diğer taraftan, eğer doğru bir şekilde çalışmayı öğrenirsek, zamandan ve emekten tasarruf edeceğiz ve endişe ve hayal kırıklığından kurtulacağız. Ayrıca, hedeflerimize ulaşma ihtimalimiz daha da yükselecek. Durumunuzu analiz ederek başlayalım mı? Kendinize şu soruları sorun: İyi çalışıyor muyum? Daha iyisini yapabilir miyim? Aşağıda verdiğimiz anahtar değerinde önerilere bakarak bu soruları cevaplayabilirsiniz. Yakında daha iyi nasıl çalışacağınızı öğreneceksiniz.

“Öğrenmek akıma karşı kürek çekmeye benzer. Durdukça geriye doğru gidersiniz.”

– Edward Benjamin Britten

İyi sonuçlar edinmek adına daha iyi çalışmayı öğrenmek için 5 anahtar

Bu nedenle, her şeyin aklınıza doğru bir şekilde işlenmesi için, kararlı olmanız ve çalışmalarınız boyunca bu ipuçlarını uygulamanız gerekir.

1. Zamanınızı daha kısa sürelere bölün

Çalışırken dikkat süremizin çok uzun olmadığı kanıtlanmıştır. İşte bu yüzden, çalışmak için 30 dakikadan daha fazla zaman harcamamak daha yararlı olacaktır. Beynimiz daha iyi işlemek ve daha fazla bilgiyi daha hızlı özümsemek için tasarlanmıştır. Uzun süreler yerine, tekrarlayan kısa sürelerle çalışma yöntemi ile beyninizden daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

Ayrıca, daha az uyumaya uğraşmayın. Bu büyük bir hatadır. İhtiyacınız olan zaman kadar uyumuyorsanız, beyniniz % 100 kapasite ile çalışmayacaktır.

2. Bir çalışma rutini oluşturun

Bir çalışma programı oluşturmak ve bunu sürekli olarak takip etmek büyük faydalar sağlar. Ne kadar iyi organize olursanız konuyu ele almak o kadar kolay olur. Aynı şeyleri çalışmak için çok zaman harcamanız gerekmez Bu şekilde, gece ve sabahın erken saatlerinde çok fazla ders çalışmak zorunda kalmazsınız. Bu zamanlarda, uyku yetersizliği nedeniyle yorgunluk devreye girer ve konsantrasyonumuz azaldığı zaman, aynı bilgiyi korumak için üç kat daha fazla zamana ihtiyacımız olur.

Bir rutin takip etmek konsantrasyonumuz için iyidir ve daha iyi performans göstermemize yardımcı olur.

3. Her gün çalışın ve nasıl ilerlediğinizi değerlendirmeyi deneyin

Her gün spor salonuna gidenler haftada bir kez gidenlere göre daha fit olur değil mi? Eh, aynı şey eğitim için de geçerli. Her gün çalışmayı öğrenirseniz, “aşırı çalışma” gerekmeden en önemli bilgileri elde edersiniz. Bu çalışma düzenine alışkın olduğunuz için daha az çalışacaksınız.

Bunu kanıtlamak için, üzerinde çalıştığınız şeyi test edin ve nasıl ilerlediğinizi göreceksiniz. Buna ek olarak, bu süreçte hatalarınızı fark edebilir ve geç olmadan düzeltebilirsiniz.

Some figure

4. Özetler içeren bölümler oluşturun

Ayrı sayfalar üzerinde kısa özetler yapmak, çalışmakta olduğumuz şeyleri daha iyi algılamamıza ve anlamamıza yardımcı olur. Bu şekilde, okuduklarımızı sadece ezberlemekle kalmayız, aynı zamanda gerçekten öğreniriz. Sonuç olarak, bunları unutma olasılığınız daha az olur ve gerekirse daha kolay sunabilir ya da açıklayabilirsiniz.

5. Dikkat dağıtıcıları bir kenara bırakın

Çalışmaya ayrılan zaman sadece eğitim için olmalıdır. Bu nedenle, yapılacak en iyi şey, çalışmaya hazır olduğunuzda çevrenizdeki tüm dikkat dağınıklıklarından kurtulmaktır.

Bunlar cep telefonunuzu, televizyonunuzu, diğer insanları vb. faktörleri içerir. En iyisi bu şeylerden uzak durmaktır. Kendinize bunun sadece kısa bir süreliğine olduğunu hatırlatın; bu şekilde zorlanmayacaksınız. İsterseniz her seanstan sonra kendinize 5 dakika vererek kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Bu anahtar önerileri kullanarak çalışma kavramını değiştirmek oldukça mümkündür. Sadece daha iyi ve daha etkili bir şekilde çalışmayı öğrenmekle kalmaz, aynı zamanda çalışmanızdan oldukça fayda sağlarsınız. Bunu kendiniz için denemeye ne dersiniz? Eğitimin keyifli ve teşvik edici bir süreç olabileceğini göreceksiniz.

“Zeka sadece bilgiyle değil, aynı zamanda bilgiyi uygulama becerisinde de oluşur.”

– Aristo

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.