Kimsenin Dinlemediği İftiraya Uğrayan Kurdun Hikayesi

Kimsenin Dinlemediği İftiraya Uğrayan Kurdun Hikayesi

Son Güncelleme: 01 Aralık, 2017

Kırmızı Başlıklı Kız, çocuk masallarının en tanınmışlardan ve yıllardır anlatılanlardan biridir. Orijinal versiyon, küçük kızın bakış açısından anlatılıyor. Vahşi bir kurt tarafından tehdit edilen bir kız.

Her zaman bu halini duyduk ve Kırmızı Başlıklı Kız versiyonunun doğru olduğunu varsaydık. Çoğu kişi, kurtların bunlarla ilgili söyleyeceklerinin ne olabileceğini kendilerine sormadı. Ancak, bu hikayenin iddia edildiği üzere suçlusu olarak, ekleyecek ilginç bir şeyi vardı.

Lief Fearn, 1988’de, bu hikayeyi kurdun bakış açısından anlatmaya karar verdi. Onun hikayenin kendi tarafını anlatmasına izin verin. Hikayesi, bazen bir hükümde bulunmadan hikayenin her iki tarafını da dinlemenin gerekli olduğunu anlamamıza yardımcı olur.

İftiraya uğrayan kurdun hikayesi

Orman benim evimdi, yaşadığım yerdi ve ben ona baktım. Her zaman temiz ve düzgün tutmaya özen gösterdim. Güneşli bir günde bazı ziyaretçilerin geride bıraktığı çöpleri topladığım sırada ayak sesleri duydum. Hemen o anda, bir ağacın arkasına saklandım ve küçük bir kızın elinde bir sepetle yola çıktığını gördüm.

Hemen şüphelendim, çünkü oldukça tuhaf bir şekilde giyinmişti. Başı sanki tanınmak istemiyor gibi kaplıydı.

Doğal olarak onun kim olduğunu görmek için dışarı çıktım ve adını, nereye gideceğini vs. sordum. Bana, büyükannesine yiyecek almak için yolda olduğunu söyledi. Aslında dürüst birine benziyordu. Ancak, gerçek şu ki o benim ormanımdaydı ve o garip başlık içinde şüpheli görünüyordu. Böylece, iznimi sormadan, ormandan geçmenin ne kadar tehlikeli olduğunu söyleyerek sadece uyardım. Bu kadar gösterişli kıyafetlerle hele daha da fazla tehlikeli.

semsiye tutan kurt

Onun yola çıkmasına izin verdim, sonra acele ettim ve bildiğim bir kısa yoldan gittim. Bu şekilde, ben ondan önce büyükannesinin evine ulaştım. O güzel yaşlı kadını görünce meseleyi ona anlattım. Torununun bir ders öğrenmesi gerektiğine karar verdi. Dışarıda bekleyeceğini kabul ettik, bunun yerine yatağın altında saklandı. Sonra kıyafetlerini giydim ve yatağın içine girdim.

En sevimsiz kız

Kız gelince onu yatak odasına davet ettim. Yatağa oturduktan sonra, yaptığı ilk şey, büyük kulaklarım hakkında oldukça anlamsız bir şey söylemek oldu. Daha önce zaten benim için hoş olmayan bir şey söylemişti. Ancak kulaklarımı savunmak için elimden geleni yaptım. Onların büyüklüğü sayesinde onu daha iyi duyabildiğimi söyledim.

Ayrıca, ona ses tonunu ve hikayeleri anlatmak için onu nasıl kullandığını beğendiğimi söylemek istedim. Gerçekten söyleyeceklerine çok fazla dikkat etmek istedim, ama hemen gözlerim hakkında bir yorum daha yaptı. Tahmin edebileceğiniz gibi, o kız için bir antipati hissetmeye başladım. Herkes kızın çok iyi biri olduğunu söylerdi, ama gerçekte hiç nazik biri değildi. Ancak diğer yanağımı çevirmek benim için alışkanlıktır. Böylece ona büyük gözlerimin onu ​​daha iyi görmeme yardım ettiğini söyledim.

Sıradaki hakaret gerçekten beni incitiyor. Dişlerimin çok güzel olmadığının ben de farkındayım, ancak yorumu çok tatsızdı. Böylece kendimi kontrol etmek için elimden gelen her şeyi yaptım, ancak yataktan fırladım. Küstahça ona dişlerimin onu daha iyi yemem için bana verilmiş olduğunu söyledim!

kurt ve kiz

Kanıt olmadan varılan karar

Şimdi dürüst olalım, herkes kurtların küçük bir kızı yemeyeceğini bilir. Ama çılgın kız evin etrafında çığlık atarak koşturmaya başladı, ben de hemen ardında onu sakinleştirmeye çalışıyordum. Birden, kapı çarpılarak açıldı ve elinde bir balta ile bir orman bekçisi ortaya çıktı.

En kötü tarafı ise, büyükannenin elbisesini çoktan çıkarmıştım. Öyle olunca hemen başımın dertte olduğunu ve korunmasız olduğumu söyleyebilirdim. Görünürde başka bir seçenek olmadığı için, açık bir pencereden dışarı atladım ve elimden geldiğince hızlı koştum.

Bunun hikayenin sonu olduğunu söylemek isterim, ancak o büyükanne gerçek versiyonu hiç anlatmadı. Bundan kısa bir süre sonra, sözler daha ve daha kötüye gitmeye başlamıştı. Herkes benden kaçınmaya başladı. O acımasız kırmızı başlıklı kız hakkında hiçbir şey bilmiyorum, fakat o günden beri hiç huzur içinde yaşayamadım.

Dinleme sanatı

Kırmızı Başlıklı Kız Masalında olduğu gibi, bazen başkalarının öyküye katkıda bulunmak isteyeceği bir şey olup olmadığını kendimize sormadan hikayeyi olduğu gibi kabul ederiz. Her bir kişi tek bir gerçeği kendi tarzında yaşayabilir, farklı ve eşsiz bir şekilde yaşayabilir.

Diğer kişinin versiyonunu öğrenmek için onunla ilgilenmek ve onu dinlemek için zaman ayırmak gerekir. Dolayısıyla, yalnızca bir şeyi doğru olarak kabul etmeyin. Başkalarını değerlendirirken dikkatli olmak, yanlış anlaşılmaları önlemenize yardımcı olabilir.

kırmızı başlıklı kız ve kurt

Soru sormak ve nasıl dinleyeceğini bilmek, konuşmaktan ve görüş bildirmekten çok daha zordur. Çoğunlukla, anlamak için değil, yalnızca cevap vermek için dinleriz. Ağzımızı kelimelerle doldurmadan önce, kulaklarımızı diğerinin söylediği şeyle doldurmalıyız.

Önce sor, sonra yargıla

Yok sayılan ve iftiraya uğrayan kurt, onun tarafından anlatılacak hikayeye dikkat edilmeden ya da önem verilmeden suçlu ilan edildi. Şüphesiz ona sorsalardı ya da ona açıklama imkanı vermiş olsalardı, bakış açısını öğrenirlerdi ve onu bu kadar çabucak kınamazlardı.

Çoğu zaman Kırmızı Başlıklı Kız sanıldığı kadar masum değildir ve kurt dedikodulardaki kadar suçlu değildir.

Hayatımızdaki pek çok kurdu, anlatmaları gereken hikayeye ilgi duymadan kınıyoruz. Aynı şekilde, kuşkusuz çoğumuz, bizimkinden farklı versiyonları duyan insanların gözünde kurtlar olmuşuzdur.

Hikayelerde, ilgili kişi sayısı kadar çok bakış açısı bulunduğunu unutmayın. Farklı versiyonları dinlemek, farklı partilere seslenmek ve vaktinden önce karar vermemek, hayatınızın kurtlarına huzur içinde yaşama şansı verecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.