Logo image
Logo image

Torunlarıyla İlgilenen Büyükanne ve Büyükbabalar Onların Ruhunda İz Bırakır

3 dakika
Torunlarıyla İlgilenen Büyükanne ve Büyükbabalar Onların Ruhunda İz Bırakır
Son Güncelleme: 26 Nisan, 2017

Bazı insanlar, hayatımızda ve kişisel gelişimimizde son derece önemli bir yere sahiptir. Büyükanne ve büyükbabalar işte bu insanlar arasındadır. Bize eşsiz, sevgi dolu ve unutulmaz bir yuva sunarlar.

Anlayış dolu bakışları ve kendimiz olmamıza izin veren rahat tavırlarıyla, nesillerin birliğini temsil ederler. Onlarla birlikte neşe, eğlence ve şefkat dolu anılar yaratırız. Beklenmedik olaylarla dolu hikayeler, rüzgarda savrulan beyaz saçları ve yürürken güneşe bakan gözleri, ellerinin sıcaklığı, hep sevgi ve anlayış doludur.

En büyük ve en güzel armağanları: paylaştıkları sırlar, küçük detaylar, adanmışlıkları, saygı ve koşulsuz destekleriyle torunlarının kalplerinde silinmez bir duygusal iz bırakan kökler.

Some figure

Büyükanne ve babalar, sevgide doktora yapmıştır

Büyükanne ve büyükbabaların eğitim tarzı, çocuklar için büyük faydalar getirir. Neden mi? Torunlarıyla ilgilenen büyük anne ve babalar, şu gibi muhteşem dersler verirler:

  • Yürüyüş yapmak, bitkilerle ilgilenmek, yemek yapmak gibi hobiler vs.
  • Aile gelenekleri ve hikayeler: çocuklar büyük anne ve babalarının da bir zamanlar çocuk olduğunu öğrenince çok şaşırırlar.
  • Güzellik ve ders dolu şarkılar, oyunlar ve hikayeler.

Diğer yandan, hem ailesel konumları hem de edindikleri tecrübeler, son derece pozitif bir büyütme tarzını garanti eder.

Büyükanne ve babalar, günlük hayatlarında daha sabırlı ve stressizdir. Bu sayede çocuklara daha şefkatli davranır ve empati kurarak torunlarını dinler, böylece duygusal ilgisini gösterir.

Duygusal iletişim sayesinde çocuklar, büyük anne ve babalarının onları anne babalarından daha iyi anladığını hisseder.

Torunları sayesinde kendi çocuklarını büyütürken yaptıkları hataları düzeltirler ve dolayısıyla, belli şeyler konusunda ebeveynlik vizyonlarını yenilemiş olurlar. Aynı zamanda büyükanne ve babalar, çocuklara daha az eleştirel yaklaşır ve iyi şeylere odaklanarak çocuğun zayıf yanlarını değil güçlü yönlerini desteklemeyi bilirler.

Büyükanne ve babaların eğitim tarzının bir diğer güzel yanı da torunlarına anne babalarından bağımsız olmalarında yardımcı olarak farklı yaş gruplarıyla sosyalleşmelerini sağlamaktır.

Çoğu zaman büyükanne ve babalar, çocukların avukatı gibi davranır ve ebeveynler ile çocukların birlikte yaşamasına ve iletişim kurmasına engel teşkil eden karmaşık durumlar ve duyguları geçerli kılacak bir köprü görevi görürler. Boşanma gibi kriz ve ayrılık durumlarında büyük anne ve babalar, torunlar için vazgeçilmez bir duygusal destek sağlar.

Unutmayın, büyük anne ve babalar torunlarının kalbinde iz bırakmakla kalmaz, torunları da onlara sonsuz bir hayat, neşe ve destek sağlar. Büyükanne ve babalar için torunlarına bakmak, bu muhteşem ve karşılıksız sevgi ile masumluk sayesinde dünyayı yeniden keşfetmek demektir.

Some figure

Bazen ebeveynler, büyükanne ve babaların çocuklara diledikleri her şeyi verip kendilerine bir şey söylemeyerek ilgi odağı hâline geldiklerini düşünebilir. Fakat aslında bu hiç de doğru değildir. Zira çocuğun hayatında herkesin kendi yeri ve rolü vardır.

Çocuklar büyük anne babalarını, büyük anne ve babaları oldukları için değil, istedikleri şeyleri verdikleri için sever diye düşünebilirsiniz ama gerçekte torunlar, büyük büyükanne ve babalarıyla geçen akşamları temsil ettikleri güzel değerler nedeniyle severler.

Bunun yanında dedelerimiz ve ninelerimiz, kuralları sevgi,ilgi ve şefkatle uygular. Çünkü her detay ve anı hatırlayışları, çocukluğumuzu eşsiz ve özel bir yer hâline getirir. Çünkü onlar asla tahtından indirilmeyecek krallardır.

Büyük anne ve babalar, çocuklarını öyle çok severler ki bunu mümkün olan her şekilde gösterirler. Mutfaktaki marifetleriyle, hediye ve tatlılarla, öpücükleriyle ve torunları hiçbir şeyden mahrum olmasın diye verdikleri harçlıklarla, kendilerini her yerde evde hissetmelerini sağlayan ilgi ve dikkatle.

Some figure

Çocuklar bu sonsuz cömertliği, çok büyük bir şefkatle algılar. büyük anne ve babalarını özlediklerinde, çocuklar onların verdiği çikolataları değil ifade ettikleri anlamı özlerler: büyük anne ve babalarıyla konuşmayı, onların cesaretlendirici, sevgi ve bilgelik dolu sözlerini duymayı özlerler.

Ne de olsa büyük anne ve babalar, torunlarının en büyük hayranlarıdır ve onların dayanıklılığını, yeteneklerini, kararlılık ve zaferlerini en çok güçlendiren kişilerdir. Ve hiç kimse torunlarının kararlı tavrını, en sevdikleri şarkıları, tutkuyla ışıldayan gözlerini büyük anne ve babalardan daha iyi anlayamaz.

Hiç kimse çocuklara, büyük anne ve babaları kadar şefkatle bakamaz. Yine hiç kimse geçen yıllara ve şekil bulan izlere onlar kadar şaşıramaz.

Some figure

Dolayısıyla, büyük anne ve babaların sevgisi neşe ve amaç dolu saf sevgiyi yansıtır. Çocuklar için muhteşem bir bağlılık oluşturarak her zaman anlaması kolay olmayan ama kesinlikle tarifsiz ve eşsiz bir şekilde onları korur.

İşte bu yüzden torunlarıyla ilgilenen büyük anne ve babalar onların ruhunda silinmez bir iz ve harika bir duygusal miras bırakır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.