Logo image
Logo image

Boyayarak Stresten Kurtulmak: Rahatlamanın Yeni Yolu

3 dakika
Boyayarak Stresten Kurtulmak: Rahatlamanın Yeni Yolu
Son Güncelleme: 17 Mayıs, 2017

Boyama yaparken beynimizi kapatıp bağlantısını kesebilir ya da rahatlayabiliriz. Boyama yapmak sayesinde bu dünyadan kaçabilir, yaratıcılığımızı güçlendirebilir, kendimizle bağlantı kurarak hayal gücümüzü serbest bırakabiliriz. İşte bu yüzden size yeni bir trendden söz edeceğiz: boyama yaparak stresten kurtulmak.

Araştırmacılara göre, boyamaya odaklandığımızda el-göz koordinasyonuna başlarız ve limbik sistemin (yani duygusal nöbetçimizin) engellenmesini isteyen belli beyin bölgeleri böylece etkinleşir. Bu sayede kaygı ve endişeden kurtuluruz.

Bizi yavaşça içine çeken ve eğlendiren bir aktiviteyle uğraşırken bir şekilde iç düzenimizi yeniden sağlarız, kendimizi manipüle ederek düşüncelerimizi düzene sokarız.

Some figure

Yetişkinlere özel boyama kitaplarının stresi azaltma gücü

Peki bu aktivite beynimizde nasıl hareket ediyor ve bedenimiz ile zihnimizi rahatlatacak kadar güçlü olmasının nedeni ne? Aşağıda bunu açıklıyoruz:

Beynimizin fişini çekeriz

Elbette gerçek anlamda değil. Ama boyama sayesinde, düşünce ve duygularımızı odaklama yoğunluğunu hafifleterek mantığımız ile yaratıcı tarafımızı birleştiririz.

İlgimizi çeken renkler bulmak, görme ve ince motor becerileriyle ilgili beyin alanlarını etkinleştirmemizi sağlar. Böylece amigdala aktivitesi ara verir ve duygularımız sakinlik kazanır.

Yaratıcılığımızı serbest bırakırız

Bir aktivitede birkaç saatliğine kendimizi kaybetmek, yaratıcılığımızı serbest bırakmamızı sağlar.

Ayrıca mandalalar, hayvanlar, ormanlar ve diğer şekillerin bulunduğu pek çok boyama seçeneği mevcut. Bu dünyaya kıyısından girmek bile nelerden hoşlandığınızı anlamanız için yeterli.

Some figure

Bir aktiviteyi sırf zevk için yaparız

Kulağa aptalca gelebilir ama günlük hayatımızda kaç şeyi zevk için yaptığımızı bir düşünelim. Ayrıca hayatımız boyunca keyif almak için yaptığımız şeylerin ne olduğunu kendimize bir sormamız lazım.

Kendimiz ve başkalarıyla buluşmak için hızlıca ve kolayca bir yer bulmak

Oturup boyama yapmak ve kendimizi kendimize adayarak kaygılarımızı keşfedip yeni dostlar edinmek için iyi bir bahanemiz var. Yani boyama yapmak bizi iç ve dış dünyayla temas kurmaya çağırır.

Boyama yapan yetişkinleri birleştiren çok sayıda Facebook grubu ve sayfası var. Ayrıca rahatlık ve sağlığınızı artırarak motivasyonunuzu güçlendirecek siteler de mevcut. Eğer ilgileniyorsanız, bunları araştırmanızı öneririz.

Some figure

Boyama yaparak stresten kurtulmanıza yardımcı olacak çok satan kitaplar

Tıpkı meditasyon gibi etkili olarak günlük hayatımızda stresle başa çıkmamıza yardımcı olan pek çok kitap olsa da ”istatistikleri alt üst eden” ve en iyi satanlar listesine giren bazı boyama kitapları da var.

İskoçyalı sanatçı Johanna Basford’ın kitabı “The Secret Garden”  bunlara bir örnek. Kitap, uluslararası bir başarı elde ederek 14’ten fazla dile çevrildi. Çizimleri elle yapılmış ve hayvanlar, ormanlar ve çiçekler gibi şekillerden oluşmakta. Bu yazarın çok sevilen bir diğer kitabı da “The Enchanted Forest“.

Johanna, bu kitabı oluşturmak için çocukluğunda büyükanne ve büyükbabasına yaptığı ziyaretlerden ilham aldığını söylüyor. Büyükanne ve büyükbabası, yaban ve tahmin edilemez bir ormana yakın bir yerde yaşıyorlarmış.

Çizimleri sayesinde her detayı sabırla boyayıp çabamıza canlılık veren ve düşüncelerimizi sakinleştiren nüanslar yaratarak farklı renk teknikerini keşfedebiliriz.

Some figure

Üstteki resimde görüldüğü üzere kitap küçük detaylardan, son derece minik ve sihirli detaylara kadar çok farklı şekiller barındırıyor. Burada önemli olan fikir, yetişkinler olarak kendimize zaman ayırıp sabırla çalışmaktır.

Boyama dünyasında bilinen bir diğer kitap da “Mandalas y otros dibujos budistas para colorear (Mandalalar ve Diğer Budist Boyama Çizimleri). Aynı şekilde bu kitap da mandala ve Budist motiflerin bulunduğu şablonları bir araya getirerek renkli zihnimizi beslemeye yardımcı olur.

Bu yeni anti-stres trendi parmaklarımızın hemen ucunda ve denediğimiz takdirde endişemizi azaltıp sakinleştirici, sağlıklı bir etki elde etmemiz mümkün!

Some figure

Bu trendin en tanınan yazarlarından biri de Richard Merritt. “Art Therapy Colouring Book” yazarın güzel kitaplarından yalnızca biri. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bu kitaplar şahane.

Some figure

Son olarak, tanınan yazarlardan çizer Emma Farrarons’ın “The Mindfulness Coloring Book” adlı kitabını sunuyoruz. Kitaptaki hoş çizimler bizi bilinçli olarak meditasyon yapmaya, sayfaları renklerle, zihnimizi ise sakinlik ve huzurla  doldurmaya davet ediyor.

Some figure

İnternette basit bir arama yaparak bu boyama kitapların başarısına dair bir fikir edinebilirsiniz. Ayrıca bu tekniği denemek istiyorsanız, çıktısı alınabilen bir taslak bulabilirsiniz. 

Bu güzel işi, zihniniz için alışkanlık ve iç dünyanız için bir buluşma noktası hâline getirmeniz için sizi teşvik etmek istiyoruz. Unutmayın, hiçbir şey düşünmemek ve beyninizin fişini çekmek istediğinizde boyama yapmak için güzel bir bahaneniz var.

Haydi boyama kalemlerimiz ve silgilerimizi geri getirelim! 

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.