Logo image
Logo image

Sanırım Duygusal Zekayı Sonunda Anladım

2 dakika
Sanırım Duygusal Zekayı Sonunda Anladım
Son Güncelleme: 19 Nisan, 2017

Belki birinin şöyle demesi yüksekten atıyor gibi gelebilir kulağa: “Sanırım duygusal zekayı sonunda anladım.” Belki de bunun nedeni, duygusal zekanın yani duygu ve hislerimizi pozitif ve etkili bir biçimde yönetme biçimimizin asa son bulmayan uzun bir yol olmasıdır.

Bazı insanların sorunları ve duyguları yönetmede daha iyi olduğu doğru olsa da hiç kimse duygusal zeka konusunu anlamadığını kabul etmek zorunda değil.

Duygusal zeka öğrenilebilir

Belki bize çok pozitif gözüken, sorunlarını örnek bir şekilde çözmeyi bilen o kişi için bunu öğrenmekten başka çare olmamıştır. Hayat onu öyle zorluklara maruz bırakmıştır ki bu güçlüklerle yüzleşmekten başka çaresi kalmamıştır. Anlamaları gereken problemler ile uğraşmışlardır…

Some figure

Fakat hepimizin içinde bunu başarmamıza yardım edecek araçlar mevcut. Farkında değiliz o kadar. Tek yapmamız gereken şey, işe koyulmak. Duygusal zeka hakkında okumalar yapın, gözlem yapın ve duygusal zekasını geliştirmiş kişilerden öğrenin. Yani, şundan emin olun ki duygusal zeka öğrenilebilir. Sadece bunu istemeniz gerek.

“Yetişkinlikte başarının en az %80’i duygusal zekadan kaynaklanır.”

– Daniel Goleman

Bunu başardığımızda yani duygusal zekayı yavaş yavaş öğrenmeye başladığımızı gördüğümüzde, her şeyi daha farklı görürüz. Daha az öfkeleniriz, saçmalıklara üzülüp ağlamayız. Sanki hepimizin bildiği “Stairway To Heaven” şarkısındaki gibi cennete giden bir merdivende gibi hissederiz kendimizi.

Duygusal zeka nasıl öğrenilir: 4 altın kural

Tıpkı vücut geliştirmenin ya da bir üniversite diplomasının yıllar aldığı gibi duygusal zeka da zaman alır. Peki bunu nasıl öğrenebiliriz?

  • Etrafınızı zeki insanlarla çevirin. Bu dünyada her şey yayılır. Kendimizi duygusal bakımdan zeki kişilerle çevirirsek, biz de duygusal olarak zeki oluruz. Deneyin bunu!
  • Büyüklerinizden öğrenin. Bizden yaşça büyük kişiler, bilgelik kaynağıdır. Pek çok tecrübe yaşamışlardır ve hayatın ne olduğunu bilirler. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, daha yaşlı kimseler pek çok kültürde gençler için bir referans olmuştur.
  • Kendi hızınızda öğrenin. Elbette, bütün duygusal zeka bilgisini tek seferde edinmek istiyorsunuz ama herkesin kendine uygun bir öğrenme hızı vardır. Bu yüzden, kendinizi kimseyle karşılaştırmayın.
  • Hayatınızdaki kısıtlayıcı durumları göz önüne getirin ve bu durumlarda ne yapacağınızı düşünün. İşsiz kalsanız ne yapardınız? Sokakta, üstelik tekinsiz bir yerde yatmaktan başka çareniz kalmasa ne yapardınız? İstediğiniz kadar hayal edin. Böylece günlük pek çok şey hakkındaki korkunuzdan kurtulabilirsiniz. Oysa daha önce bunlarla yüzleşemediniz çünkü bu soruları duygusal bakımdan zeki bir biçimde nasıl aşacağınızı hiç düşünmediniz.

“Ne kadar çok sosyal zekanız varsa, o kadar mutlu ve güçlü olursunuz ve daha iyi ilişkiler kurarsınız.”

– Daniel Goleman

Some figure

Çıkarılacak ders: Sizi aşacağını sandığınız için hareketsiz kalıp engellerinizi aşmayı denemeyecek misiniz? Kendinize şunu söylemek istemez misiniz: Nihayet duygusal zekanın ne olduğunu çözüm! Kendini aşan bir iç güç hâline gelmek istemez misiniz? Bütün o merdivenleri bir kerede tırmanmak, hem de cennete giden merdivenleri?

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.