Logo image
Logo image

Birini Asla Gerçekten Tanıyamayacağınız Doğru Mudur?

3 dakika
İnsanlar bazen sizi hayal kırıklığına uğratır. Size en yakın olan insanlar bazen olduğunu düşündüğünüz insanlar değildir. Bir açıdan, birini asla gerçekten tanıyamayacağınızı kabul etmek haricinde bir seçeneğiniz yokmuş gibi hissedebilirsiniz.
Birini Asla Gerçekten Tanıyamayacağınız Doğru Mudur?
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Bazı durumlarda, birini gerçekten tanımak basitçe mümkün değil diye bir karar vermiş olabilirsiniz. Bunun nedeni o kişinin sizin beklemediğiniz bir şekilde davranması (iyi veya kötü açıdan olabilir) ya da sizi hayal kırıklığına uğratmaları olabilir. Bu, başka insanlar söz konusu olduğunda hiçbir şeyi varsaymamanız gerektiğini düşünmenize sebep olabilir. Peki bu gerçekten doğru mudur?

İngiliz şair John Donne “Hiçbir insan sadece kendinden ibaret bir ada değildir” demiştir. Şairin kastettiği şey hepimizin bir gezegenin birer parçası olduğudur. Ancak, bunun böyle olmasını ne kadar istersek isteyelim, yakın olduğumuz insanlar her zaman bizim istediğimiz ya da beklediğimiz şekilde hareket etmezler.

Tahmin edilebilirlik çoğu insanı iyi hissettiren bir şeydirEğer birinden bir şey bekliyorsanız o kişinin o şeyi yapmasını umarsınız. Partnerinizin, ailenizin ya da arkadaşlarınızın spesifik durumlara spesifik şekillerde tepki vereceğini ve onlara her zaman güvenebileceğinizi varsaymak istersiniz.

“İnsanlar annelerinin onları doğurduğu günde ilk ve tek defa doğmazlar, hayat onları tekrar tekrar kendilerini doğurmaya zorlar.”

– Gabriel García Márquez

Some figure

Birini Asla Gerçekten Tanıyamayacağınız Doğru Mudur?

Basit gerçek şudur ki, birini gerçekten tanımak mümkün değildir. En azından derinden, ve kendinizi onların zihinsel evrenine koyup yapacakları ve yapmayacakları şeyleri tam bir kesinlik ile tahmin edebileceğiniz kadar emin bir şekilde tanıyamazsınız.

Ancak bu gerçeği kabul etmek endişelenmeniz için bir sebep olmak zorunda değildir. Kimsenin kendi dünyaları üzerinde mutlak kontrolü yoktur. Bu eşyalar için de, insanlar için de geçerlidir.

İnsanlar Değişebilir (ve Bazen Değişmeleri Gerekir)

Birini asla gerçekten tanıyamayacak olmanızın sebeplerinden birisi hepimizin değişme kapasitesi olmasıdır. Hepimiz yeni hayat amaçları belirlemeye, ilerlemeye, olgunlaşmaya ve hatta bazı kişilik özelliklerimizi değiştirmeye bile muktediriz. Ancak bu tartışma yaratan bir fikirdir çünkü birçok insan yetişkinlikte kişiliğin sabit hale geldiğini düşünür.

  • Ancak, eğer bu fikri kabul ederseniz, bu fikir bir hayal kırıklığından diğerine geçmekten kaçınmanıza yardımcı olabilir. İnsanlar değişir çünkü hayattaki deneyimleriniz sizi değiştirebilir ve hayat bazen sizi bir şeyleri tekrar düşünmeniz ve hatta belki de kendinizi yeniden inşa etmeniz gereken durumlara koyabilir.
  • Michigan Üniversitesinden Dr. Nathan W. Hudson’ın yürüttüğü çalışma gibi çalışmalar ortaya ilginç sonuçlar çıkarmıştır. Birçoğumuz kişiliklerimiz hakkında tamamen memnun hissetmeyiz. Bundan dolayı birçok insan gerçekte oldukları kişiyi cilalamak ister. Bu, daha iyi hissetmek için güvensizlikleriniz üzerine çalışmayı, kimliğinizi güçlendirmeyi ve belli özelliklerinizi değiştirmeyi içerir.

Bu değişim süreci çoğunlukla belirli insanları geride bırakmayı ya da size yakın olan insanları hayal kırıklığına uğratmayı içerebilir. Kendinizi gerçekleştirme yoluna çıktığınızda kararlarınız ile birkaç kişiyi şaşırtmanız kaçınılmazdır. Hatta kendinizi bile şaşırtabilirsiniz!

Some figure

Birini Gerçekten Tanımak Mümkün Değildir Çünkü Onları Sadece Görmek İstediğiniz Şekilde Görürsünüz

İnsanların birini gerçekten tanımak mümkün değil diye şikayet etmesini sık sık duyarsınız. Bu genelde insanların karşılanmayan beklentiler dolayısıyla ortaya çıkan acı ve hayal kırıklığı yaşadıkları dönemlerde olur. Ancak gerçek şudur: hepimiz hata yaparız ve bunu durdurmak için yapabileceğiniz bir şey yoktur. Bir noktada, hepimiz bizi seven insanları hayal kırıklığına uğratır ya da beklemedikleri bir şekilde hareket ederiz.

Ancak burada hesaba katmanız gereken tek şey bu değildir. Bazı durumlarda, birini asla gerçekten tanıyamazsınız çünkü zihninizde önceden çizilmiş olan görüntüden başka herhangi bir görüntüye yer açmazsınız. Basitçe görmek istemediğiniz herhangi bir şeyi uzaklara itebilirsiniz.

Bazı insanlar gerçekten mutlak, gerçekçi olmayan bir mükemmellik imajı oluştururlar. Çok fazla şeyi varsayarlar. Bu da onların karşılarındaki insanı idealize edip sevdikleri bu kişiyi nasıl görmek istediklerine dair abartılı bir imaja maruz bırakmasına yol açar.

Sonuç Olarak

İnsan kişiliği alanında tanınmış bir uzman olan Lewis R. Goldberg eğer birinin hayatında nasıl hareket edeceği hakkında bir tahminde bulunmak istiyorsanız kişiliğin her zaman güvenilir ve katı bir yer olmadığını söyler. Bunu imkansız hale getiren farkına varmadığınız küçük noktalar, kontrolünüzün dışında olan görünmeyen değişkenler vardır.

Dolayısıyla evet, bu doğru: ne kadar yakın olursanız olun, birini asla gerçekten tanıyamazsınız. Elinizdeki en iyi seçenek onlara güvenmektir. Basitçe bu belirsizliği kabul etmek durumundasınız.

Hepimizin bildiği üzere, bu dünyadaki hiçbir şey kesin değildir. Yapabileceğiniz en iyi şey anın tadını çıkarmak ve hayatın değişim, belirsizlik ve sürprizler ile eş anlamlı olduğunu kabul etmektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Nathan W. Hudson, Brent W. Roberts (2014) Goals to change personality traits: Concurrent links between personality traits, daily behavior, and goals to change oneself. Journal of Research in Personality. 76 (2), 1–16.  doi https://experts.illinois.edu/en/publications/goals-to-change-personality-traits-concurrent-links-between-perso

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.