Logo image
Logo image

Geleceği Tahmin Etmenin En İyi Yolu Geleceği Yaratmaktır

3 dakika
Geleceği Tahmin Etmenin En İyi Yolu Geleceği Yaratmaktır
Son Güncelleme: 27 Mayıs, 2017

Hiçbir tarot falı,  geleceğinizin gerçek bir yansıması değildir. Kaderiniz yıldızlarda da yazılı değildir, ne yapmanız gerektiğini söyleyen ne şans ne de talih olacaktır. Eğer her zaman ezilerek yaşayan bir insansanız, hayatınızın en beklenmedik anında, tüm yaşamınızı değiştirecek olağanüstü bir durum beklemeyin. Geleceği tahmin edemezsiniz, ancak sizin için harika bir geleceği sadece yine siz yaratabilirsiniz.

Bununla birlikte, görkemli ve parlak bir gelecek inşa etmenin bir günde meydana gelebilecek bir çalışma olmadığını unutmayın. İşte bu sebeple, bu konu üzerinde bir düşünün, geleceğinizi bugünden yaratmaya başlayın; yarının çok geç olup olmayacağını asla bilemezsiniz.

Geleceğin Fırsatları

Gelecek her zaman için belirsizdir. Geleceğin bizzat kendisi, fırsatlarla doludur, ancak bu fırsatların hepsi de mutlaka bir mutlu son ile bitecek diye bir kural da yoktur; çünkü hayat, sonsuz değişkenleri ve ihtimalleri ile, her şeye gebedir. Fakat, bu hayat yolunda neyi istediğimizi belirlemek de bizim elimizdedir. Bu manada, geleceği, kendi fikir ve dünya görüşümüz içerisinde şekillendirme gücüne sahibiz.

“Gelecek, sürekli uğraşıp çalışanları ödüllendirir. Kendime üzülecek kadar zamanım yok benim. Şikayet etmek için zamanım da yok, hiç olmadı. O yüzden, hep daha iyisini ararım.”

– Barack Obama

Some figure

Şimdi, geleceğe farklı şekillerde bakan iki insan türü arasındaki ayrımı anlayabiliriz. Bir taraftan, kaderin muzdarip ettiği, talihsiz yazgısı için şansızlıklarını suçlayanlar varken, diğer bir tarafta ise, bu hayat yolunda ne ile karşılaşırsa karşılaşsınlar, hiç bir şikayette bulunmayan insanlar vardır. Bu ikinci tür insan şekli, ellerinden geleni ardlarına koymaz ve sevmedikleri her ne varsa, değiştirebileceklerinin umudu ve gücü ile geleceğe bakarlar.

Kaderin ve geleceğin zorlukları yüzünden kolayca pes eden binlerce insan ile tanışacaksınız. Bu insanlar, kötü şanlarından ve hayatın onlara ne kadar büyük acılar verdiğinden yakınır da yakınırlar ve kendileri farkına varamadan, başkalarının kendilerine söylediklerinin dışında bir hedefi olmadan, toplumun güttüğü insanlar olarak yaşayıp giderler. Diğer bir taraftan ise, kendi geleceğini yaratmayı seven ve bilen belli başlı bir insan grubu ile tanışacaksınız. Yaşadıkları günün tadını çıkaran, kendilerine hedefler belirleyebilen, hayata umutla bakan ve her gün çok çalışan güzel insanlar. İşte kendi geleceğini yaratanlar bunlardır.

Artık arkanızda kalan kapıyı kapatın ve önünüze bakın

Eğer hayatınızdaki her şey yanlış gidiyorsa, yapmanız gereken son şey, sürekli bahtsız kaderinizden şikayet ederek, kalıcı bir uyuşukluk döneminde sıkışmış olarak yaşamaya çalışmak olur. Bunu yaparak, önünüzde duran açık kapının size vaat ettiklerini terk etmiş oluyor, üstüne üstlük, diğer kapılarında size hep kapalı olmasına neden oluyorsunuz. Eğer istediğiniz hayat buysa, hiç bir zaman mutlu olamazsınız.

“Bazen, kapanmakta olan bir kapıya o kadar uzun süre bakarız ki açılmakta olan bir başka kapıyı fark etmeyiz.”

– Alexander Graham Bell

Some figure

Bugünün dünyasında, kendi geleceğinizi şekillendirmek zor olsa da, hep hayal ettiğimiz rüyaları ve hedefleri gerçekleştirmek aslında mümkündür. Burada ki sorun, gerekli kararlılık ve cesaretle, bu hayalleri gerçeğe dönüştürecek kadar güçlü olduğumuza asla inanmamamızdır.

Kendi geleceğinizi yaratmak için kullanabileceğiniz harika araçlardan biri de, bazı kapılar artık ardınızda bırakmaktır. Hayatınızda sadece olumsuzluk getiren insanlar, sizi değersiz hissettiren ıvır zıvır işler ve güçler, size acı veren ve mutsuz yapan ilişkiler… Sizi geçmişinize bağlı tutan her ne varsa söküp atın ki ancak o zaman geleceğe güvenle bakabilirsiniz.

Ayrıca kendinize ve hayalinizde inanmak da çok önemlidir. Hayallerinizin aptalca, olanaksız ve  gerçekleştirilemez olduğunu düşünüyorsanız, onları asla bir gerçeklik olarak göremeyeceğinizden emin olabilirsiniz. Ancak, kendinizi ve hayatınızı, gerçek bir hedefe adarsınız, bu hedefe giden yolları adım adım alırsanız, yolun sonunda güvenli ve dürüst bir şekilde başarıya ulaşmış olursunuz. Bu şekilde hareket ederseniz, hiçbir şey sizi yolunuzdan alıkoyamaz.

Hayallerinizi gerçekleştirmek için kendinizden yola çıkın

Sonuç olarak, bu iş üzerinde enine boyuna düşünmenizi tavsiye ediyorum. İçinize, kalbinizin en derinlerine bakın. Kendinize karşı dürüst olun ve bugünden başlayarak kendinize bir kaç dakika zaman ayırmaya çalışın.

Bu, kendiniz ile başbaşa kalacağınız anlar içerisinde, ruhunuzu mutsuz eden ve sizi geçmişe bağlı tutan prangaları atmalı ve rüyalarınızın ve arzularınızın birer birer gerçeğe dönüştüğünü görmek için çabalamalısınız. Güçlü, kararlı ve cesur olun ve sonuna kadar direnin. Sizi gelecekte bekliyor olacağım.

“Zamanın gerçek değerini bilin; her bir anının tadını çıkarmaya çalışın. Hiçbir zaman boş durmayın, tembellik etmeyin, hayatınızı ertelemeyin: Bugün yapabildiğiniz her ne varsa, sakın ola yarına kadar ertelemeyin.”

– Philip Stanhope

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.