Birbirinize Dokunmak: Bu Durumun Şaşırtıcı 7 Faydası

Şubat 12, 2020
Dokunmak, çevrenizdekilerle sağlıklı ve derin bir iletişim kurmanın etkili bir yoludur. Dokunmak size birçok fayda sağlayabilir. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

İnsanların birbirine dokuması son yıllarda iyice zor bir hale geldi. Sanki temas etmekten korkan bir topluma dönüştük. Fiziksel temas yerine, günümüzde daha çok ekranlarla ve elektronik cihazlarla birbirimize temas etmeyi tercih ediyoruz. Yüz yüze görüşmelerden veya ten temasından sıklıkla kaçınıyoruz. Aslında birbirinize dokunmak, size sayısız faydalar sağlar.

Bu durum ruhsal sağlığımız ve sosyal ilişkilerimiz açısından birçok sorun doğuruyor. Uzun yıllardır başkalarına dokunmanın veya dokunulmanın son derece önemli olduğunu biliyoruz aslında. Avrupa Perinatel Ruh Sağlığı Enstitüsü, bebeklerin eğer fiziksel temastan mahrum kalırlarsa ölebileceğini söylüyor.

Dokunmak: Elin, Kalbin ve Zihnin Bilimi kitabının yazarı Dr. David J Linden’e göre dokunmak zekanın ve bilişsel kabiliyetlerin gelişmesi için hayati bir önem taşıyor. Başkalarına dokunmak ve insanların size dokunmasına izin vermek birçok açıdan faydalı. Bu yazıda dokunmanın faydalarından bahsedeceğiz, okumaya devam edin!

İnsanların birbirine dokunmasının faydaları

1. Dokunmak iletişime yardımcı olur

Diğer insanlarla farklı kanalları ve dilleri kullanarak iletişime geçeriz. Ancak iletişime en çok etki eden araç dokunmaktır. Psikolog Matthew Hertenstein’ın yaptığı bir çalışmaya göre, fiziksel temas kurarak duygularımızı %78 daha etkili bir şekilde iletebiliyoruz.

Başkalarına dokunarak sadece iletmek istediğimiz mesajı güçlendirmiş olmuyoruz, ne hissettiğimizi daha etkili, net ve yoğun bir şekilde göstermiş oluyoruz. Örneğin birine sarılmanız, ona “seninleyim” demekten çok daha etkilidir.

sarılan iki kişi ve birbirinize dokunmak

2. Birbirinize dokunmak: Fiziksel ve ruhsal sağlığa iyi gelir

Cildimizde birçok reseptör bulunur ve bu reseptörler doğrudan beyinle bağlantılıdır. Bilime göre arkadaşça dokunulduğumuzda veya okşandığımızda beynimiz bir stres hormonu olan kortizol üretimini azaltıyor. Bu durum sayesinde de bağışıklık sistemimiz güçleniyor.

Bazı çalışmalara göre migren ağrıları için masaj yaptırmak ilaçlardan daha fazla fayda sağlayabiliyor. Gördüğünüz gibi dokunma sonucu oluşan sinyaller beyne ilaçlardan daha önce ulaşıyor.

3. Dokunmak ilişkilerinizi güçlendirir

Başkalarına dokunmak, diğer insanlarla daha gerçek bir bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Örneğin çoğu insan koluna dokunan kişileri daha dürüst ve arkadaşça görür. Ayrıca bu kişilerle iş birliği yapmaya da daha isteklidir.

Aslında başkalarına dokunmak, kişinin kendine olan güveninin ve genel olarak güçlü olduğunun bir göstergesidir. İnsanlar kendileriyle sürekli fiziksel temasta olan kişileri daha üstün olarak görme eğilimindedir. Ancak burada bahsettiğimiz “üstünlük”, daha çok yakınlık ve güvenilirlikle ilişkilendirilmelidir.

4. Baştan çıkarma kabiliyetinizi ve cazibenizi güçlendirir

Cinsel çekimin önemli bir kısmı ten temasından gelir. Bu tür bir temas, iki insan arasındaki bariyeri ortadan kaldırır, insanları bir araya getirir ve güven duygusunu güçlendirir.

Sevgi dolu ve nazik bir şekilde dokunmak, insanları birbirine yaklaştırır. Böylece insanlar uysallaşır ve bu şekilde daha kolay bir şekilde cazibenize kapılabilir. Dokunmak kalp atışlarını hızlandırabilir ve potansiyel partnerlerde arzuları daha belirgin bir hale getirir.

5. Birbirinize dokunmak: Performansı güçlendirir

Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilen bir çalışmada, dokunmanın performans üzerindeki etkisi ölçüldü. Araştırmacılar bir grup gönüllü insan seçti ve onları gruplara ayırdı. Gruplardan birine haftada 2 defa masaj yapıldı, diğer grup ise bu uyarandan mahrum bırakıldı.

Bir ay sonra deneye katılan kişilere bir matematik testi uygulandı.Masaj yapılan grupta bulunan kişiler bu testten daha yüksek skorlar elde etti. Benzer şekilde, takım sporu yapan sporcular da maç esnasında birbirlerine ne kadar dokunuyor ve sarılıyorsa o kadar başarılı oluyorlar.

6. Duygusal bağları daha da kuvvetli bir hale getirir

Fiziksel temas, aynı zamanda beyinde üretilen oksitosinle de yakından ilişkilidir. Bu madde kişinin iyi ve mutlu hissetmesini sağlar. Bu yüzden insan ilişkilerinde, özellikle çiftlerde, dokunmak önemli bir rol oynar. Bu şekilde partnerler daha iyi hisseder.

Bir çiftin mutlu olduğunun en belirgin işaretlerinden biri, fiziksel temaslarının sıklığıdır. Okşanmak ve fiziksel anlamda şımartılmak sevgiyi besler ve duygusal bağı güçlendirir.

mutlu çift ve papatya bahçesi

7. İkna etmeye yardımcı olur

İkna konusunda küçük bir deney yapabilirsiniz. Bir kişiden size ödünç bir kalem vermesini isteyin ve bu sırada fiziksel temasta bulunmayın. Sonra bu soruyu tekrar sorun ve bu sefer kolunun üst kısmına dokunun. Bu deneyi farklı insanlarla tekrarlayın, ödünç almak istediğiniz eşyayı her seferinde değiştirebilirsiniz.

Dokunarak karşınızdaki insan üzerinde daha büyük bir etki yaratabilirsiniz, bu kanıtlanmıştır. Bu şekilde ikna kabiliyetiniz de güçlenir. Bu etki tamamen fiziksel temasla ilgilidir.

Gördüğünüz gibi, dokunmak ve dokunulmak son derece faydalıdır. Belki de artık insanlarla etkileşime geçmek için birden çok araç kullanmayı bırakmanın, fiziksel temasın gücünü ve değerini keşfetmenin zamanı gelmiştir.

  • Montagu, A. (2004). El tacto: la importancia de la piel en las relaciones humanas (Vol. 50). Grupo Planeta (GBS).