Logo image
Logo image

Bir İlişkide Özgürlük Nasıl Sürdürülür?

4 dakika
Bir İlişkide Özgürlük Nasıl Sürdürülür?
Tarafından yazılmıştır Francisco Pérez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir ilişkide gerçekten özgürlüğü sürdürebilir misiniz? İlişkilerin kontrol edilebilir hale kolayca gelmesi, bilinçli olarak bunu önlemeye çalışan insanlar için bile korku vericidir. Çoğu insan özgür olmak ister ve kendilerini kontrol altında hissettikleri bir ilişki içinde olmak istemezler, ancak aynı zamanda birlik olduklarını hissetmeleri de önemlidir. Onlar aynı madalyonun dengesi zor iki tarafıdır.

İçimizde kök salmış ve bizi diğer insanlarla bağ kurmaya iten bir şey vardır. Bu mantıklı ya da fiziksel değildir, manevi bir ihtiyaçtır. Ruh hem özgür olmak ister hem de aynı zamanda bir ilişki içinde olmak ister.

Some figure

Neden kontrol edici ilişkiler kurarız?

Sorun güvensizlik ve kendine inanç eksikliği üzerine merkezlenir. Eğer bir şeyi pekiştirmek için bir başkasının onayına ihtiyacınız varsa, bu büyük bir sorundur, çünkü başkasına kendi imajınız üzerinden aşırı güç veriyorsunuzdur. Kendini kontrol altına alınacak konuma getiriyorsunuz.

Diğer insanların bizi kontrol etmesine izin veriyoruz çünkü kendimizi güvensiz hissediyoruz ve kendi bakış açımıza inanmıyoruz.

Bu türden derin bir güvensizlik farklı şekillerde gelişebilir. Çocuklukta, ailede başlamak eğilimindedir, ancak istisnalar da vardır. Sahte inançlara dayalı olarak gelişir ve kabullenme ihtiyacı arttıkça da büyür.

Güvensizlik nasıl oluşur?

İlk harflerin yazılmasını bekleyen temiz, boş bir tahta olarak doğmadık. Bu dünyaya, git gide gelişen bir kişilik, belirli bir miktarda entelektüel potansiyel, bir dizi eğilim ve yatkınlık içeren temel bileşenleri içeren, hayati bir donanımla doğarız.

Doğal benlik saygısı eksikliği ile de doğmayız. Bebekler olarak, kendimizi, yeteneklerimizi veya değerimizi sorgulamak için en ufak bir doğal eğilimimiz olmamıştır. Çocuklar kendilerini oldukları gibi kabullenerek doğarlar. Kendinden şüphe etme tohumları, belirli koşulların ve insanların bir sonucu olarak ekilir.

Ebeveynler de mükemmel değildir

Çocuk yetiştirme süreci boyunca, uzun vadeli sonuçlara sahip olan hatalar yapılır. Bu sadece hayattır. Çocuklar, anne ve babalarının koşulsuz sevgisine ve şefkatine ihtiyaç duyar ve onu almadıklarında güvensizlik tohumları içlerinde büyümeye başlayabilir.

Bazı çocuklar bir ebeveynin sevgisinden ve kabulünden yoksundur, ancak bunu diğer ebeveynden alırlar. Bazıları ise, her iki ebeveynin de, onlara ihtiyaç duydukları sevgiyi ve rehberliği veremeyecekleri evlerde doğarlar.

Çocuklar, anne ve babalarının koşulsuz sevgisine ve şefkatine ihtiyaç duyar ve onu almadıklarında güvensizlik tohumları içinde büyümeye başlayabilir.

Bu sevgi ve rehberlik eksikliğini normal bir dinamik olarak kabul ederler. Onları, hayatları boyunca edindikleri rolleri oynayana kadar, ebeveynlerde, diğerlerinde ve genel olarak insanlarda normal ve kabul edilebilir olduklarını düşündükleri bir dosyaya koyarlar.

Anne ve babasından destek gören babalarından destek gören çocuk da güvensizlik hissedebilir. Ergenliğe geldiklerinde akranları tarafından reddedilirler, bu şekilde de kendi kararlarına olan güvenleri zayıflar. Başkalarının görüşleri üzerinde kontrolleri yoktur ve bu öznel yargıları özgüvenlerini tehlikeye atan bir doğru olarak alırlar.

Some figure

İlişkide özgürlüğünüzü nasıl sürdürürsünüz?

Başka biriyle sağlıklı bir ilişki kurmadan önce yapılacak küçük bir iş vardır. Değişim, içeriden başlar ve kendi benlik hissinizi düzeltmek önemlidir. Bu, kendinize olan inancınızı geri kazanmayı ve kendinden şüphe etmemeyi içerir.

“Gerçek aşk kendini sevmek değil, başkalarına ve yaşama açıldığınızda elde ettiğiniz şeydir; rahatsız etmez, izole etmez, reddetmez ya da takip etmez. Sadece kabul eder.”

Antonio Gala

İki kişi gerçekten birlikte iyi çalıştıklarında, ilişki daha güçlü, daha yakın ve daha samimi olmalı. Bu, uzun vadeli bir ilişki kurmanın anlamıdır: birlikte gelişmektir ve her insanın diğerini zamanla zenginleştirdiği bir birlik geliştirir.

Koşulsuz sevgi

Romantik ilişkiler sağlam ve dürüst bir sevgi ve kabul üzerine kurulmalıdır. Birisini kontrol etmeye çalışmak, onu farklı bir insan yapmaya zorlamaktır. Samimi ve koşulsuz sevgi, diğer kişinin özgürlüğüne saygı duyma sözünü içerir. Aynı şekilde, zamanı geldiğini hissettiğinizde bir ilişkiyi bırakma seçeneğine de sahipsiniz.

Saygılı iletişim

İkiniz de itibarınızı korumak istiyorsanız, birbirinizle saygılı bir şekilde iletişim kurmanız gerekir. Saygısızlık kabul edilemez. Siz ve eşiniz de özgürse, birbirinize saygısızlık etmeye izin vermezsiniz. Sevgiyi dengeleyen oyunda hiçbir şey saygı eksikliğini garanti etmez.

Birbirinizin farklılıklarını kabul edin

Birbirinin farklılıklarını kabul etmek ilişkideki özgürlük için temel bir şeydir. Eğer bunları reddederseniz, ilişki sevgi açısından köklenmemiş demektir.

Some figure

Birbirinizden öğrenin

Farklılıklarınız sayesinde birbirinizden bir şeyler öğrenebilirsiniz. Anlaşmazlıklar, diğer kişinin katkılarına ödemek zorunda olduğunuz fiyatın bir parçasıdır. Farklılıklarınızı, ikinizin de büyümesine yardımcı olacak yollar olarak görün. Tüm partnerler birbirlerine bir şeyler öğretebilirler.

Birbirinizden öğrenmek, bir tutsak gibi hissetmek yerine, işbirliği yapma ve özgürlüğünüzün tadını çıkarma fırsatı verir.

Partnerinizin özgürlüğünü kabul edin

Eşinizi özgür bir ruh olarak kabul etmek cesaret gerektirir, çünkü o kişiyi kaybetme riski çok büyüktür. Sahip olduğunuz şeyleri hak etmediğinizi düşünüyorsanız, onu korumaya özen gösterirseniz, önceki ilişkilerinizde kontrol edilmiş olsanız bile, şimdi sizin kontrol edici olmanıza sebep olabilir.

Eşinizi özgür bir ruh olarak kabul etmek cesaret gerektirir.

Birinin özgürlüğünü ne kadar kabul ederseniz, o kişinin sizin yanınızda kalma ihtimali daha çok artar. Siz özgür olmak istiyorsanız ve partneriniz de bunu istiyorsa, birbirinizin seçme hakkına veya ayrılma hakkına saygı göstermelisiniz. Gerçekten sevgi dolu bir ilişkiyi karşı tarafın özgürlüğüne saygı duyarak ve koruyarak geliştirebilirsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.