Logo image
Logo image

Bir Hobiyi Paylaşmanın 5 Faydası

4 dakika
Bir Hobiyi Paylaşmanın 5 Faydası
Son Güncelleme: 22 Nisan, 2019

Bazen partnerimizle istediğimiz kadar fazla vakit geçiremeyiz. İş çok zamanımızı alır ve akşam eve geldiğimizde, yapmak istediğimiz en son şey tekrar evden çıkmaktır. Bu durum, biz farkına varmadan ilişkimizde soğukluğa neden olabilir. Ayrı geçen bütün bu zamanlar bir kopukluk oluşturabilir. Bu durumla nasıl başa çıkacağımızı bilmiyorsak, çeşitli sorunlarla karşılaşabiliriz. Bu nedenle, bir hobiyi paylaşmanın çiftlere olan faydası gözardı edilemez.

Herkesin partneriyle benzer zevkleri ve ilgi alanlarını paylaşma şansı yoktur. Çoğu kez, ortak hiçbir şeyinizin olmaması her iki taraf için de yeni kapılar açabilir ve öğretici olabilir. Öte yandan, bu durum sinir bozucu da olabilir. Bon Jovi hayranı olan hangi birey partnerinin de en az kendisi kadar onu sevmesini istemez? Ya da partnerinizin de sizin sevdiğiniz kadar kovboy filmlerini sevmesini istemez misiniz?

Gerçek şu ki, her ilişkinin hem iyi hem de kötü tarafları vardır. Bununla birlikte, ilişkinizi başlangıç noktasından güzelleştirmenin iyi bir yolu, partnerinizle birlikte bir hobiyi paylaşmaktan geçer. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey var, bu yüzden kesinlikle ikinizin de ilgisini çeken bir hobi bulabilirsiniz. Birinizin hakkında çok fazla bilgiye sahip olmadığı bir hobiyi seçtiyseniz, bu yeni şeyler öğrenmek için harika bir fırsat olabilir.

Bir çift birlikte eğlendiği zaman, aralarındaki bağ güçlenir ve her iki taraf da yeni bir ortamda birbirleri hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı yakalar.

Bazen, partnerinizin hayatına ve ilgi alanlarına biraz daha fazla dahil olmak yaşadığınız sorun her neyse onu çözebilir. Partnerinizle bir hobiyi paylaşmanın faydalarının neler olduğuna gelin birlikte bakalım.

İlişkide güveni bir hobi yardımıyla geliştirin

Partnerlerin ortak bir ilgi alanına ya da hobiye sahip olmaları, birlikte daha fazla zaman harcamaları anlamına gelir. Bu, samimiyet ve güven duygularını güçlendirebilir. Hatta, yaşadığınız sorunlar hakkında konuşmanızı kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Size, önemli bir konuda yorum yapmak ya da en basit haliyle duygularınızı ifade etmek için bir fırsat yaratır.

Güven, bir çiftin en temel bileşenlerinden biridir. Kaybolduğu an, ilişki yara alır ve genellikle bu noktadan geri dönüş yoktur. Birlikte bir hobiyi paylaşmak zaman geçtikçe incelip solan güven ve dostluğu korumanıza yardımcı olur.

Some figure

Tartışmalar azalır

Birlikte eğlenceli bir şey yaparak daha fazla zaman harcadıkça, ilişki güçlenir ve aradaki iletişim miktarı artar. Bu ne anlama geliyor? Eğer partnerimizle ilgili bizi rahatsız eden bir şey varsa, ona neler hissettiğimizi söylemek bizim için daha kolay olur. Birlikte bir hobiyi paylaştığımızda, bir hedefi de  paylaşmış oluruz. Ve bir takım olarak hareket etmezsek eğer istediğimiz hedefe ulaşamayız.

Böylece, takım olarak yenilgiyi kabullenmeyi ve mutluluğu paylaşmayı öğreniriz. Bu nedenle, anlamsız tartışmaların oranı azalacaktır. Bunun nedeni, partnerimizle aynı ekipte olmaya, karşımızda değil yanımızda yer almasına alışıyor olmamızdır.

“Sevginin anlaşılmasına gerek yok, gösterilmesi gerekir.”

– Paulo Coelho

Bağlılık artar

Bir hobiyi paylaşmak çiftler arasında uyum yaratır ve paylaştıkları bağı güçlendirir. İşin bu tarafı, genellikle unutulur. Aranızdaki ateşi yeniden alevlendirmek için bu anlardan yararlanabilirsiniz. Bir hobiyle uğraşırken, sıradan anlarda ortaya çıkmayan bakışları, gülümsemeleri ve okşamaları paylaşma şansımız olur.

Ayrıca uğraşınız ne olursa olsun, sonrası için bir akşam yemeği ya da birlikte yürüyüş fikrini önerebilirsiniz.

Some figure

Duygular gelişir

Çoğu kez ilişkimizin ilk zamanlarında yaşadığımız heyecanın zamanla yok olmasına alışırız. Ne de olsa bu doğal bir şeydir. Yapacak yeni şeyler bulma zahmetini göstermeyiz ve sıkılırız. Birlikte bir hobiyi paylaşmak, bu can sıkıntısına bir son verebilir ve hayal gücümüzü tekrar etkin hale getirebilir.

Serbest düşüş, kaya tırmanışı veya bungee jump gibi sporlar çiftler için ideal seçeneklerdir. Bu faaliyetler adrenalin ve endorfin hormonlarının salınımını tetikler. Bu kimyasallar, biz farkında varmadan ilişkimizdeki tutkuyu yeniden ateşler. Bununla birlikte, bahsi geçen ekstrem sporlar herkese uygun olmayabilir. Ama üzülmeyin! Tenis, yüzme ve yoga gibi diğer spor türleri de iyi seçeneklerdir.

Some figure

Bir şeyleri birlikte yapmak her zaman daha eğlencelidir

Birlikte bir hobiyi paylaşmak, yalnız uğraşmaktan her zaman daha eğlencelidir. Partnerinizle bir şeyler yaptığınızda çifte mutluluk yaşarsınız.

Bu, bu noktadan itibaren her şeyi sadece partnerimizle birlikte yapmamız gerektiği anlamına gelmez. Hepimizin yalnız kalmaya ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, söz konusu birliktelik, yeni bakış açıları keşfetmemize ve etkinliğe farklı şekillerde yaklaşmamıza olanak tanır.

Öte yandan, bir hobiyi paylaşmak bir çift olarak yaşamınızı geliştirmeli, onu daha kötü hale getirmemelidir. Kırılma noktasını geçen bazı ilişkiler vardır ve bu gibi durumlarda ortak bir hobi aslında durumu daha da kötüleştirebilir.

Bu gibi durumlarda, iletişim kurmanın başka yollarını aramak en iyisidir. Gerekirse, bir uzmana danışabilirsiniz. Gerçekten ilişkiyi kurtarmak istiyorsanız çaba göstermelisiniz.

Bununla birlikte, ilişkiniz zaten çok güçlüyse, ortak bir hobiyle uğraşmak onu sadece daha güçlü hale getirecektir. Bu şekilde birbirinizden basit ve direkt olarak bir şeyler öğrenebilirsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.