Bir Günde Aşık Olup İki Günde Unutamazsınız

Bir Günde Aşık Olup İki Günde Unutamazsınız
Lorena Vara González

Yazan ve doğrulayan psikolog Lorena Vara González.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Derler ki “Bir günde âşık olup iki günde unutamazsın.” Ama seni ilk kez gördüğümde bu sözü unutuvermiştim. Gözlerimiz buluştuğunda ve senin gülümserken ilk defa gördüğümde. Bana attığın her adımda kalbim hızla atmaya başladı. İşte tam o zaman, seninle tanıştıktan yalnızca bir kaç dakik sonra âşık oldum sana.

Teninin, kokunun ve sana dair kurduğum hayallerin her zerresine âşık oldum. Seni tanımadan hayalini kurdum ve hayallerimde mükemmeldin. Ama bu mükemmellik sadece benim zihnimdeydi. Gerçek, bilge olduğu kadar da zalimdir ve hayalini kurduğumuz her şeyin gerçekleşmeyebileceğini öğretir bize.

Artık biliyorum ki yalnızca birbirini gerçekten tanıyan insanlar birbirini sevebilir. Diğer her şey peri masalından ibarettir. Kimsenin karşılamak zorunda olmadığı beklentilerdir. İşte bu yüzden birbirimizi sevmek birbirimizi tanımak demektir. Ve bu nedenle unutmak, paylaştığınız ve yanınızda yürüyen biriyle kurduğunuz bir parçanızı bırakmak demektir.

“Aşk öyle kısa ve unutmak öyle uzun sürer ki…”

Pablo Neruda

Karşınızdaki insanı idealleştirmek aşk için zehirlidir

Bu günlerde partnerini idealleştirmenin aşk için zehir gibi olduğunu unutan o kız olmak istemiyorum. Aklınızı örtüp diğer kişiyi hayalinizdeki gibi görmenize neden olan bir zehirdir. Bu yüzden onda sadece görmek istediklerimi gördüm. Aslında olanların bir önemi kalmadı. Ama gerçek, er ya da geç kazanır.

İzlediğim filmlerin çoğunda kahramanlar bir bakışta sonsuz aşk sözü verse ve pek çok romanda göz açıp kapayıncaya kadar âşık olsalar da gerçek hayatta böyle olmaz. Ya da bu yaşanır ama hikâye devam eder ve büyü bozulur. Belki hayal edebileceğinizden daha inanılmazdır ya da hiçbir şey çıkmaz sonunda. Aynı hiçbir şey, sizi havaya muhtaç bırakabilir.

evren adama sarılan kız

Âşık olmak, birbirinizi tanım sürecidir. Gerçek olabilmesi için sürecin zaman alması gerekir. Az ya da çok değil gereken miktarda zamandır bu. İşte bu yüzden gerçekliğin kurgudan çok daha karmaşık olduğunu ve hikâyelerin sadece birer öyküden ibaret olduğunu unutmayan kız olmalıyım. Bu öyküleri yazmak mürekkep kanınız değilken ve ufuktaki şüphe ve umutlar size ait değilse kolaydır. 

Benim aşk hikâyem bir gerçeklikten ziyade kurgu olsa da gerçeklik nedeniyle yüz üstü düşmeme neden olduğunda acımın da kurgu olduğu anlamına gelmez bu. Hisler asla yalnızca hayal gücümüzün ürünü değildir. Hissettiklerim gerçekti. Öyle gerçekti ki bulutlar arasında bir kaleye dayalı olmasına karşın canımı yaktı.

“Yalnızca rüyalarınızda ortaya çıkan bir masal prensini sevmek zordur. Uyandığında her şey bir kâbustan ibarettir. Uyandığında hayalini kurduğun kız değil, asla var olmamış birine yüklediği beklentiler yüzünden harap olmuş bir kız olursun.”

Sevdiğiniz kişiyi acısız unutmak, aslında aşkı hiç bilmemektir.

Herkes bana bir adamı unutmanın en hızlı yolunun bir başkasıyla beraber olmak olduğunu söylese de sevdiğiniz şeyi acısız kaybetmenin asında sevginin ne olduğunu hiç bilmemek olduğunu söyleyerek cevap veriyorum buna. Çünkü aşkın kendisi can yakmaz ya da zarar vermez. Gerçekten bir iz bırakan başarısız bir aşkı unutmanın gerçekliğidir.

Aslında olanları gördüğünüzde kaybettiğiniz şey, bir kurbağa olduğu ortaya çıkan peri masalı prensiyle hayalini kurduğunuz hayattır. Siz sadece unutan kız değilsiniz. İstedikleriniz işe yaramadığında, hiç sahip olamadığınız ama özlemini duyduğunuz bir şey, hayal ettiğinizde geleceğini yeniden kuran kızsınız.

renkli kadın ve gölge adam

O hâlde yeniden başlamanız gerek. En baştan ama daha fazla bilgelikle. Peri masallarının çocukluk öyküleri olduğunu biliyorsunuz. Yaşınız ilerledikçe sizi tamamlayan ya da canınızı yakan prens ya da kurbağaları görmeyi bırakırsınız. Yaşınız ilerledikçe kimseye ihtiyaç duymazsınız çünkü siz eşsizsiniz. Kendinize değer verir, kendinizi sever ve kimseyi özlemezsiniz. Siz yalnız başınıza değerlisiniz. Artık unutan ya da bir masal hayatını düşleyen kız değilsiniz. Kendini seven kızsınız.

İstedikleriniz işe yaramadığında, hiç sahip olamadığınız ama özlemini duyduğunuz bir şey, hayal ettiğinizde geleceğini yeniden kuran kızsınız.

İlginizi çekebilir ...
Limerence: Deli Gibi Aşık Olmak
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Limerence: Deli Gibi Aşık Olmak

Limerence, deli gibi aşık olmak olarak tanımlanabilen, bizi alt üst edip aşık olduğumuz insandan başka bir şeyi düşünmemize engel olan bir delilik ...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.