Bir Erkek ve Kadın Arasındaki İlginç Duygusal Hayat

Bir Erkek ve Kadın Arasındaki İlginç Duygusal Hayat

Son Güncelleme: 19 Nisan, 2017

Bir kadın ve erkek arasındaki duygusal hayat, her iki tarafın ihtiyaçlarıyla ruhsal ve duygusal alışkanlıklarının etkilediği ilginç bir değişimdir. Bu alışkanlıklar da eğitimsel ve biyolojik tercihlere bağlıdır ve her biri, duygusal doğamız açısından bizi eşsiz kılar.

Erkeklerin kadınlar konusunda en çok şikayet ettiği şey, kadınların fazla duygusal olması. Diğer yandan, kadınlar ise erkekleri yeterince duygusal olmamakla suçluyor. Bu kınamalarla aslında ‘diğer kişiyi kendi ihtiyaçlarımızı karşılayacak şekilde değiştirmek‘ için uğraşıyoruz. Çünkü gerçekten istedikleri takdirde bunu yapabileceklerini düşünüyoruz.

Fakat kadın ve erkek beyninin çok farklı çalıştığını bilmemiz gerek.

İki duygusal sistem

Daniela, iş yerinde çok stresli bir dönemden geçiyor. eve geldiğinde ihtiyacı olan tek şey, Jorge’nin onu dinleyip sarılması. Ama Daniela problemlerini anlatır anlatmaz, Jorge, Daniela’nın deyimiyle ‘robot moduna’ geçiyor ve Daniela’ya neler yapabileceğini söylemeye başlıyor.

Bu durum Daniela’yı çok rahatsız ediyor çünkü Jorge’nin, yaşadıklarını anlamadığını ve umursamadığını düşünüyor. Bu arada, Jorge ise Daniela’nın kendini böyle kötü hissettiğini görünce mahvoluyor ama ona nasıl yardım edeceğini bilemiyor çünkü daha çok çözüm sunarak Daniela’nın dikkatini çekmeyi ve bu çözümleri uygulamasını başaramıyor.

Yakın zamana dek, erkeklerin hissetme ve duygularını ifade etme şeklinin tamamen aldıkları eğitime bağlı olduğuna inanılıyordu. Fakat bahsettiğimiz gibi artık erkek beyninin duygusal işleme sürecinin kadın beynindeki süreçten farklı olduğunu biliyoruz.

Fark, aynı anda çalışan iki farklı beyin sisteminden kaynaklanıyor (ayna nöron sistemi ve temporal sptial kavşak). Şimdi bunları örneğimizde görelim.

Kadınlar ağladığında, erkeklerin beyninde hakiki bir acı ortaya çıkabilir

Daniela sorunlarını anlatıp ağladığı sırada Jorge’nin beynini tarayabilseydik, beyninde iki duygusal işleme sisteminin etkinleştiğini görürdük.

Bunlardan ilki Ayna Nöron Sistemidir (MNS). Bu sayede, Daniela’nın yüzüne yansıyan duygusal acıyı bir an için hissedebilir. Yani bu noktada Jorge, partneriyle duygusal bakımdan empati kurmaktadır.

Bu beyin aktivasyonunun ardından göreceğimiz ikinci şey ise temporal perietal kvşak (TPJ)’nin harekete geçmesi olacaktır. Burada durumu analiz ederek çözüm aramaktadır. Buna bilişsel empati denir.

Erkek beyni çocukluk sonundan itibaren TPJ’yi kullanabilir ve erkek hormonları TPJ analiz sistemi için tercih yaratabilir (gerçi bu, erkekten erkeğe değişiklik gösterir).

TPJ, kendimizin ve başkalarının duyguları arasında kesin sınırlar koymamızı sağlar. Ki bu durum zihinsel süreçlerin, başkalarının duygularından etkilenmesini kimi zaman engelleyebilir. Bu durum, bilişsel ve analitik çözüm arama becerisini güçlendirir ve yaşadığımız dünyada son derece pratik ve uyumu kolaylaştırıcı bir şeydir.

Yani Daniela’nın acısını azaltmak için beyninin bulduğu çözümleri sunduğu esnada Jorge’nin beynini inceleyecek olursak, partnerine “işin tamamlanması için kaç kişiye ihtiyacın var?” gibi sorular sorarken korteksin nasıl aktive edildiğini görürüz.

Birçok okuyucunun anlayacağı üzere bu, Daniela’yı sinirlendirecektir. İşte bu durumda kadın, “Neden, ne önemi var ki? Elimdeki ekiple bitirmem lazım işi,” şeklinde cevap vererek Jorge’ye gücendiğini gösteren kesici bir bakış atacaktır.

Ne var ki Jorge’nin beyni Daniela’nın son sözlerindeki duygusal tonu fark edemeyecektir çünkü erkek beyni çözüm bulmak ve aşkıyla bilişsel açıdan empati kurmak üzere uğraşırken duygusal empati alanını etkisiz bırakacaktır.

Ardından Jorge, aklına gelen müthiş bir çözümü sunacaktır: “Geçici eleman al.” Bu harika fikir nedeniyle, otomatik olarak Jorge’nin beynindeki sağlık alanları aydınlanır.

Fakat bu zevk, Daniela’nın ifadesini değiştirene dek sürer. Fakat Daniela ağlayıp üzülmeyi sürdürmektedir çünkü partnerinin onu anlamadığını ve duygularına gerektiği önemi vermediğini düşünür.

İki farklı beyin gerçeği

Jorge, elinden geldiğinde pratik şekillerde Daniela’ya yardım etmeye çalışır çünkü duygusal zekası ona bunun yapabileceği en iyi şey olduğunu söylemektedir. Fakat Daniela meseleye başka bir açıdan bahar ve kadın olarak bilişsel empatiden ziyade duygusal empati bekler. Çözümler pek de umurunda değildir. Asıl istediği, bu üzüntülü durumda partneriyle ‘duygusal bakımdan uyumlu’ olmaktır.

Bu yüzden, Daniela yanlış bir şekilde Jorge’nin meseleyi umursamadığını düşünecektir. Oysa Jorge gerçekten partnerinin acısını dindirmek için uğraşmaktadır.

Bu bakımdan, bir erkeğin duygusal arka planını kadınınkinden daha az zengin ya da daha geçersiz olmadığı ama beyinsel düzeyde çoğumuzun farklı davrandığı sonucunu çıkarmalıyız.

Bunu anama yolunda bir engel ya da birbirimizi mükemmel biçimde tamamlamanın bir yolu olarak görebiliriz. Artık bu bilgiye sahip olduğumuza göre, belki kadınlar ve erkekler arasındaki duygusal hayatın çok daha ödüllendirici olduğunu fark etme zamanı gelmiştir…

Faydalanılan Kaynaklar:

  • Carlson, N. (2014). Physiology of Behavior. Publisher Pearson.
  • Brizendine, L. (2010). The Male Brain. Disclosure RBA.
  • Pictures of Claudia Tremblay, Puung ve diğer yazarlar.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.